Kolarstwo torowe - PŚ: dobre wyniki drużyn sprinterskich i Pietrzak

• Data publikacji: 01.11.2019, 19:20

Na welodromie w Mińsku rozpoczęła się pierwsza runda Pucharu Świata w kolarstwie torowym w sezonie 2019/20. Pierwszego dnia Polacy nie zdobyli medalu, a z dobrej strony zaprezentowały się drużyny sprinterskie i Łucja Pietrzak.

Polscy sprinterzy z problemami awansowali do pierwszej rundy. W kwalifikacjach Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski zajęli 8. miejsce z czasem 43,665. Najlepszy wynik (42,862) uzyskali Ryan Owens, Jack Carlin i Jason Kenny. To właśnie Brytyjczycy byli rywalami Polaków w pierwszej rundzie. Patryka Rajkowskiego zastąpił Krzysztof Maksel. Nasz zespół pojechał zdecydowanie szybciej i uzyskał wynik 43,170, czyli niewiele słabszy od rekordu kraju. Niestety, nie wystarczyło to na Wielką Brytanię. Carlin, Kenny i Owens osiągnęli czas 42,516. Brytyjczycy w finale musieli uznać wyższość Holendrów - Jeffreya Hooglanda, Harriego Lavreysena i Nilsa van Thoenderdaala. Polacy zajęli 5. pozycję.

Urszula Łoś i Marlena Karwacka zajęły 7. miejsce w kwalifikacjach sprintu drużynowego z czasem 33,691. W pierwszej rundzie zmierzyły się z Pauline Sophie Grabosch i Leą Sophie Friedrich z Team Erdgas.2012. Niemiecki duet okazał się lepszy, ale Polki uzyskały świetny wynik - 33,405 i ostatecznie zajęły 7. miejsce. W finale rywalizowały Rosjanki. Ekaterina Rogowaja i Daria Szmelewa z Gazprom-Rusvelo pokonały Natalię Antonową i Ekaterinę Gnidenko z reprezentacji Rosji.

Ostatnią konkurencją pierwszego dnia był scratch kobiet. Doszło do finiszu z peletonu, na którym najlepsza okazała się Kirsten Wild. Holenderka wyprzedziła Martinę Fidanzę i Jennifer Valente. Bardzo dobre, 5. miejsce zajęła Łucja Pietrzak.

Reprezentacja Polski zajęła 12. miejsce w wyścigu drużynowym. Bartosz Rudyk, Filip Prokopyszyn, Szymon Sajnok i Daniel Staniszewski osiągnęli rezultat 4:01,684. Podobnie jak na mistrzostwach Europy, najlepsi okazali się Duńczycy. W finale Lasse Norman Hansen, Julius Johansen, Frederik Madsen i Rasmus Pedersen uzyskali czas 3:50,207 i o półtorej sekundy wygrali z Francuzami. Podium uzupełnili Włosi.

Drużyna kobiet odpadła w pierwszej rundzie. Daria Pikulik, Justyna Kaczkowska, Karolina Karasiewicz i Nikol Płosaj w kwalifikacjach były 8. z czasem 4:26,523. W pierwszej rundzie w wyścigu z Francuzkami Polki uzyskały rezultat 4:27,095 i zostały sklasyfikowane na 8. pozycji. Po złoty medal sięgnęły Amerykanki. Jennifer Valente, Christina Birch, Chloe Dygert i Emma White osiągnęły wynik 4:13,762. Na podium stanęły także Niemki i Włoszki.

Mark Stewart triumfował w wyścigu punktowym. Brytyjczyk oraz Sebastian Mora Vedri nadrobili po 3 okrążenia i między sobą walczyli o końcowe zwycięstwo. Więcej punktów na premiach zdobył Stewart, który był także najszybszy na linii mety. Wojciech Pszczolarski odpadł w kwalifikacjach. Dwa nadrobione okrążenia zapewniły Jennifer Valente zwycięstwo w wyścigu punktowym. Amerykanka łącznie zdobyła 66 punktów i o 28 punktów wyprzedziła Marię Giulię Confalonieri. Wiktoria Pikulik nie zdobyła punktów i zajęła 17. miejsce.