Kolarstwo torowe - PŚ: wysokie lokaty Pikulik i Rudyka

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 03.11.2019, 18:22

Dobrą formę z ostatnich startów potwierdziła Daria Pikulik, która zajęła czwarte miejsce w omnium. Przynależność do światowej czołówki potwierdził również Mateusz Rudyk w sprincie. Polak nie zdołał awansować do strefy medalowej, ale zajął dobre piąte miejsce.

Daria Pikulik zajęła bardzo dobre czwarte miejsce w omnium. Polka rozpoczęła nie najlepiej, bo scratchu była dopiero jedenasta. Straty odrobiła w wyścigu tempowym i eliminacyjnym, w których zajmowała czwarte miejsca. Przed ostatnią konkurencją nasza kolarka zajmowała piąte miejsce. W wyścigu punktowym Daria wygrała ostatni finisz, co pozwoliło jej awansować na czwartą pozycję. Wygrała z dużą przewagą Amerykanka Jennifer Valente. Srebrny medal wywalczyła Włoszka Letizia Paternoster, a podium uzupełniła Brytyjka Laura Kenny.

Mateusz Rudyk rozpoczął rywalizację w sprincie od czwartego miejsca w eliminacjach, co dało mu bezpośredni awans do 1/8 finału. Tam bez problemów poradził sobie z Hiszpanem Juanem Peraltą Gasconem. Niestety, Polak w ćwierćfinale musiał uznać wyższość Holendra Matthijsa Buchli'ego i został sklasyfikowany na piątej pozycji. Buchli zajął ostatecznie trzecie miejsce, pokonując w pojedynku o trzecie miejsce Francuza Sebastiena Vigiera. Po raz kolejny w finale spotkało się dwóch Holendrów. Aktualny mistrz świata Harrie Lavreysen okazał się lepszy od mistrza Europy Jeffreya Hooglanda.

Wydarzeniem dnia było dwukrotne poprawienie rekordu świata w wyścigu na 4 km przez Włocha Filippo Gannę. W eliminacjach najpierw osiągnął wynik 4:04.252 i poprawił wynik Ashtona Lambie o niespełna dwie dziesiąte sekundy. W finale Ganna wyśrubował swój rezultat do poziomu 4:02.647. Drugie miejsce zajął Brytyjczyk John Archibald, a trzecie były rekordzista Amerykanin Lambie. Daniel Staniszewski w eliminacjach pojechał w czasie 4:20.844 i zajął dziesiąte miejsce.

W żeńskim keirinie Urszula Łoś nie zdołała awansować do półfinału. Polka w pierwszej rundzie i w repasażu finiszowała na drugiej pozycji, a awans wywalczyli tylko zwycięzcy. Nasza reprezentantka została sklasyfikowana na 13. pozycji. Triumfatorką zawodów została Niemka Emma Hinze. Druga w finale była Francuzka Mathilde Gros, a trzecia Koreanka Hyejin Lee.

Daniel Staniszewski i Filip Prokopyszyn nie zaliczą startu w madisonie do udanych. Polacy szybko stracili trzy okrążenia i nie ukończyli rywalizacji. Najlepsi okazali się Duńczycy Lasse Noran Hansen i Michael Morkov. Na drugim stopniu podium stanęli Francuzi Bryan Coquard i Benjamin Thomas. Podium uzupełnili Hiszpanie Albert Torres Barcelo i Sebastian Mora Vedri.