Zagraniczny meldunek: Polacy liderami zespołów we Włoszech i w Rosji

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 11.11.2019, 18:00

Polscy siatkarze i siatkarki rywalizujący poza granicami naszego kraju w zdecydowanej większości prezentują świetną formę i są liderami swoich drużyn. W ostatnich meczach Bartosz Kurek i Maciej Muzaj zdobyli ponad 30 punktów, Bartosz Bednorz zgarnął statuetkę MVP, a Joanna Wołosz ze swoim zespołem umocniła się na prowadzeniu w tabeli. Z dobrej strony pokazały się także: Agnieszka Kąkolewska, Magdalena Stysiak, Malwina Smarzek i Katarzyna Skorupa.

WŁOCHY

Mężczyźni

W czwartej kolejce włoskiej Serie A Polacy grali główne role w swoich zespołach. Najwięcej powodów do radości może mieć Bartosz Bednorz, który zaliczył kolejne w tym sezonie świetne spotkanie. Jego Modena kontynuuje zwycięską passę i tym razem w trzech krótkich setach rozprawiła się z rywalami Ravenny (25:20, 25:17, 25:16). Polak wypadł imponująco, notując na swoim koncie 12 punktów przy 56% skuteczności w ataku. Bednorz był też niemiłosiernie ostrzeliwany przez przeciwników zagrywkami – przyjął aż 26 serwisów (65% przyjęcia, 50% perfekcyjnego, 1 błąd). Punktował też w bloku i na zagrywce, a świetna forma w każdym elemencie została doceniona przez obserwatorów meczu – w nagrodę Polak otrzymał statuetkę MVP.

Świetne zawody rozegrał także Bartosz Kurek. Forma reprezentacyjnego atakującego rośnie i stabilizuje się na wysokim poziomie. W pięciosetowym boju z Top Volley Latina ekipa z Monzy ostatecznie uległa rywalom w tie-breaku (25:18, 23:25, 25:19, 15:25, 11:15) i wciąż czeka na premierowe zywcięstwo w lidze, ale Bartosz Kurek był jej najjaśniejszym punktem. Polak zdobył 31 punktów, atakując z 63% skutecznością oraz notując dwa asy serwisowe i tyle samo bloków.

W pojedynku Trentino z Weroną Bartłomiej Kluth pojawił się na parkiecie incydentalnie w jednym z setów, ale nie zapunktował. Jego Calzedonia Verona przegrała z Itas Trentino w pięciu setach (22:25, 22:25, 25:21, 25:19, 14:16). Cucine Lube Civitanova Mateusza Bieńka w tej kolejce pauzowało, a Sir Safety Conrad Perugia Wilfredo Leona rozegrało mecz awansem.

Bartosz Bednorz - Leo Shoes Modena - 12 punktów (9/16 w ataku, 1 as serwisowy, 2 bloki), MVP meczu
Bartosz Kurek - Vero Volley Monza - 31 punktów (27/43 w ataku, 2 asy serwisowe, 2 bloki)
Bartłomiej Kluth - Calzedonia Verona - bez punktów
Wilfredo Leon - Sir Safety Conad Perugia - mecz rozegrany awansem
Mateusz Bieniek - Cucine Lube Civitanova - klub pauzował

Kobiety

W korespondencyjnym pojedynku polskich armat – Malwiny Smarzek-Godek i Magdaleny Stysiak niemal idealny remis. Zarówno Zanetti Bergamo Smarzek, jak i Scandicci Stysiak wygrały swoje mecze w pięciu setach, a nasze atakujące zdobyły odpowiednio 24 i 23 punkty. Malwina grała w wyjściowym składzie, Magda pojawiła się na boisku w 2. secie i została na nim do końca spotkania. Skuteczność Polek również zbliżona (42% Smarzek, 40% Stysiak), jedyna statystyka, w której młodsza z Polek była wyraźnie lepsza to blok. Stysiak zanotowała aż 7 punktowych bloków, a Smarzek tylko 1. W polu zagrywki Malwina zapunktowała raz i popełniła 6 błędów, a Magda pomyliła się trzykrotnie, ale nie zdobyła punktu. Mocnym ogniwem w zespole Savino del Bene Scandicci była Agnieszka Kąkolewska. Kapitan reprezentacji Polski zaprezentowała się z dobrej strony, zdobywając 15 „oczek” i punktując we wszystkich elementach. W ataku Polka miała aż 71% skuteczność, na swoim koncie zapisała także 3 bloki i 2 asy.

W polsko-polskim pojedynku na szczycie 6. kolejki Serie A kobiet zespół Joanny Wołosz, aktualny mistrz Włoch Imoco Volley Conegliano, pokonał w czterech partiach wicemistrza kraju Igor Gorgonzolę Novara Zuzanny Góreckiej (25:21, 23:25, 25:23, 25:18). Polska rozgrywająca rozegrała całe spotkanie i zdobyła w nim 1 punkt atakiem. Zuzanna Górecka weszła na chwilę na boisko w 3. secie i zdobyła 1 punkt w ataku. Conegliano umocniło się na prowadzeniu w tabeli i jest jedyną niepokonaną drużyną w lidze, Novara plasuje się na 4. miejscu.

Trzysetowe zwycięstwo nad Lardini Filottrano odniosła drużyna Katarzyny Skorupy (25:21, 25:18, 25:23). Polka nie zdobyła punktu, ale dobrze poprowadziła grę swojego zespołu, bardzo równo rozdzielając piłki pomiędzy wszystkie zawodniczki ekipy z Monzy.

Joanna Wołosz - Imoco Volley Conegliano - 1 punkt (1/2 w ataku)
Malwina Smarzek - Zanetti Bergamo - 24 punkty (22/53 w ataku, 1 as serwisowy, 1 blok)
Magdalena Stysiak - Savino Del Bene Scandicci - 23 punkty (16/40 w ataku, 7 bloków)
Agnieszka Kąkolewska - Savino Del Bene Scandicci - 15 punktów (10/14 w ataku, 2 asy serwisowe, 3 bloki)
Katarzyna Skorupa - Saguella Monza - bez punktów
Zuzanna Górecka - Igor Gorgonzola Novara - 1 punkt (1/1 w ataku)

ROSJA

Maciej Muzaj wyrasta na największą gwiazdę rosyjskiej Superligi w sezonie 2019/2020. Po 4 kolejkach polski atakujący prowadzi w rankingu najlepiej punktujących zawodników ligi z przewagą 31 punktów nad drugim w zestawieniu Serbem Drazenem Luburicem. W ostatniej serii spotkań Jugra Muzaja pokonała po tie-breaku drużynę Uralu Ufa (25:23, 24:26, 18:25, 25:23, 15:12). Muzaj grał w meczu pierwsze skrzypce, zdobywając 32 punkty. Polak atakował ponad 60 razy, notując 47% skuteczności. Dwukrotnie zablokował rywali i zdobył 1 „oczko” serwisem.

Lokomotiw Nowosybirsk na własnym boisku pokonał ekipę z Niżnego Nowogrodu w czterech setach (25:23, 25:20, 23:25, 25:20). Niestety, bardzo nikły wkład w zwycięstwo Lokomotiwu miał Fabian Drzyzga, który na boisku pojawił się  na chwilę w przegranym trzecim secie. Polak nie zdobył punktu i nie dostał kolejnej szansy na zaprezentowanie swoich umiejętności.

Maciej Muzaj - Gazprom-Jugra Surgut - 32 punkty (29/62 w ataku, 1 as serwisowy, 2 bloki)