El. EURO 2020: historyczny awans Finlandii!

• Data publikacji: 15.11.2019, 22:40

Finlandia pokonała w Helsinkach drużynę Liechtensteinu - 3:0 i po raz pierwszy w historii awansowała do finałów Mistrzostw Europy. Udziału w turnieju głównym mogą być też pewni grupowi rywale Finów - Włosi oraz Szwedzi.

Finowie przed tym spotkaniem mieli niepowtarzalną okazję do osiągnięcia historycznego awansu na Mistrzostwa Europy. Przy wypełnionych po brzegi trybunach Telia5G Areeny, podopieczni Markku Kanervy dokonali tego, pewnie pokonując Liechtenstein - 3:0. Pierwszy gol padł w 21. minucie, gdy Teemu Pukki wbiegł w pobliże szesnastki, upadając odegrał piłkę do Jasse Tuominena, a ten posłał ją tuż przy słupku do wprost do siatki. Pod koniec pierwszej połowy sam Pukki miał szansę na gola, ale jego bombę z dystansu, fantastycznie wybronił Benjamin Buchel.

Po zmianie stron nadal atakowali gospodarze. Najpierw, Tuominen trafił w słupek, a kilka minut później, minimalnie chybił Robin Lod. W 64. minucie zrobiło się jednak - 2:0, gdy z jedenastu metrów trafił niezawodny Pukki. Na kwadrans przed końcem, ten sam zawodnik przypieczętował zwycięstwo i historyczny awans Finlandii, mijając Buchela i na raty, wbijając futbolówkę do bramki.

Finlandia - Liechtenstein 3:0 (1:0)

Bramki: 21' Tuominen, 64' (k.), 75' Pukki

Finlandia: Hradecky - Raitala, Toivio, Arajuuri, Pirinen - Lod, Sparv (71' Kauko), Kamara, Soiri (78' Skrabb) - Pukki (84' Karjalainen), Tuominen

Liechtenstein: Buchel B. - Goppel, Rechsteiner, Malin, Brandle - Buchel M., Salanović, Polverino (73' Gubser), Hasler, Meier (90+1' Sele) - Frick (84' Kardesoglu)

Żółte kartki: brak

Sędziował: Benoit Bastien (Francja)

.....

Pozostałe piątkowe wyniki:

Armenia 0:1 Grecja

35' Limnios

Norwegia 4:0 Wyspy Owcze

4' Reginiussen, 8' Fossum, 62', 65' Sorloth

Bośnia i Hercegowina 0:3 Włochy

21' Acerbi, 37' Insigne, 53' Belotti

Dania 6:0 Gibraltar

12', 64' Skov, 47' Gytkjaer, 51' Braithwaite, 85', 90+4' Eriksen

Hiszpania 7:0 Malta

23' Morata, 41' Cazorla, 62' Torres, 63' Sarabia, 69' Olmo, 71' Moreno, 85' Navas

Rumunia 0:2 Szwecja

18' Berg, 34' Quaison

Szwajcaria 1:0 Gruzja