El. EURO 2020: Chorwacja w gronie finalistów

• Data publikacji: 16.11.2019, 22:42

Coś, co przed początkiem eliminacji wydawało się pewne, dopiero w ostatnim meczu dla Chorwatów stało się realne. Wicemistrzowie świata po zwycięstwie nad Słowacją 3:1 zapewnili sobie awans na przyszłoroczne ME. W meczu na szczycie grupy I Belgia rozbiła na wyjeździe Rosję 4:1.

Oprócz spotkania biało - czerwonych, o którym przeczytacie szerzej tutaj, najciekawiej zapowiadało się starcie Rosji i Belgii, czyli dwóch drużyn liderujących w grupie I. Mimo że oba zespoły miały już zapewniony awans na Euro podeszły do tego pojedynku na poważnie. "Czerwone Diabły" jednak już po pierwszej połowie zabrały przeciwnikom marzenia o zwycięstwie. Zadecydowały o tym trzy bramki zdobyte przez braci Hazard. Strzelanie rozpoczął Thorgan, a dublet dołożył Eden. Po przerwie oba zespoły trafiły solidarnie po razie do siatki. Dla Belgów czwartego gola zdobył niezawodny Romelu Lukaku, a autorem honorowej bramki stał się Georgiy Dzhikiya.

Rosja - Belgia 1:4 (0:3)

Bramki:79' Džikija  – 19' T. Hazard, 33', 40' E. Hazard 72' Lukaku

Rosja: Guilherme – Mário Fernandes, Siemionow, Džikija, Petrov, Żyrkow (50' Z. Bakajev) – Ionow, Ozdojev, Zobnin (62' Kuzjajev) – Al. Mirančuk, Dziuba (C) (80' Komličenko)

Belgia: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vermaelen (67' Denayer) – Castagne, De Bruyne, Witsel, T. Hazard – D. Mertens (52' Tielemans), Lukaku (77' Batshuayi), E. Hazard (C)

Żółte kartki: Petrov

Sędzia: Dias (Portugalia)

Znakomitej grze w drugiej połowie awans na Euro 2020 zawdzięczają Chorwaci. Po pierwszej części spotkania dość niespodziewanie prowadzili Słowacy, którzy strzelili bramkę w 32. minucie za sprawą Roberta Bozenika. Jednak to wicemistrzowie świata nadawali ton grze i oddawali więcej strzałów przeciwnika. Ich zaangażowanie zostało nagrodzone po przerwie. W 56. minucie celnym strzałem po krótkim rogu popisał się Nikola Vlasić. Kilka chwil później świetne dośrodkowanie z rzutu rożnego Luki Modricia wykorzystał Bruno Petković. Wymykająca się szansa Słowaków źle podziałała na Roberta Maka, który w 66. minucie w głupi sposób zarobił żółtą kartkę.

Napastnik gości przytrzymywał za rękę w środkowej strefie boiska Josipa Brekalo i został odesłany przedwcześnie przez sędziego do szatni. Grających w "10" Słowaków dobił niemal kwadrans przed przerwą Ivan Perisić, dając tym samym swojej reprezentacji komplet punktów.

Chorwacja - Słowacja 3:1 (0:1)

Bramki: 56' Vlašić, 60' Petković, 74' Perišić – 32' Boženík

Chorwacja: Livaković – Jedvaj, Ćaleta-Car, Perić, Barišić – Modrić (C), Brozović – Rebić (54' Brekalo), Vlašić (75' Kovačić), Perišić (82' Oršić) – Petković

Słowacja: Dúbravka – Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka (79' Hrošovský), Lobotka, Hamšík (C) – Rusnák (63' Haraslin), Boženík (72' Ďuriš), Mak

Żółte Kartki: Ćaleta-Car, Rebić – Mak, Dúbravka

Czerwone kartki: Mak (za dwie żółte)

Sędzia: Turpin (Francja)

.....

Pozostałe wyniki:

Cypr - Szkocja 1:2 (0:1)

47' Efrem - 12' Christie, 53' McGinn

Azerbejdżan - Walia 0:2 (0:2)

10' Moore, 34' Wilson

San Marino - Kazachstan 1:3 (0:3)

77' Berardi - 6' Zajnutdinov, 22' Sujumbajew, 26' Scotkin

Słowenia - Łotwa 1:0 (0:0)

53' Tarasovs (sam.)

Austria - Macedonia Północna 2:1 (1:0)

7' Alaba, 48' Lainer - 90+3' Stojanowski

Irlandia Północna - Holandia 0:0

Niemcy - Białoruś 4:0 (1:0)

41' Ginter, 49' Goretzka, 55', 83' Kroos