El. EURO 2020: hat-trick Gnabry'ego, Ramsey daje awans Walii, komplet zwycięstw Belgii

• Data publikacji: 19.11.2019, 22:40

Dzisiaj zakończyły się eliminacje do EURO 2020. Belgia dopięła swego i wygrała grupę z kompletem zwycięstw, Serge Gnabry popisał się hat-trickiem w meczuz  Irlandią Północną, a Aaron Ramsey w pojedynkę wprowadził Walię na turniej finałowy!

Po eliminacjach możemy wskazać najlepszą drużynę turnieju kwalifikacyjnego - Belgię. Czerwone Diabły wygrały wszystkie spotkania w grupie, a na koniec rozgromiły Cypr aż 6:1. Co ciekawe, podopieczni Roberto Martinez już w 14. minucie przegrywali, kiedy to do siatki trafił Nicholas Ioannou. Gospodarze jednak dwie minuty później odpowiedzieli, a na listę strzelców wpisał się Christian Benteke. Przed przerwą gole dla Belgii zdobyli jeszcze Kevin De Bruyne (dwie) i Yannick Carrasco. W drugiej połowie problemy Cypru wcale nie zniknęły - już w 51. minucie samobója strzelił Kypros Christoforou. Końcowy wymiar kary dla Cypryjczyków wyniósł 1:6. Tym samym Belgowie zakończyli kwalifikacje, wygrywając wszystkie mecze!

Belgia - Cypr 6:1 (4:1)

16', 68' Benteke, 36', 42' De Bruyne, 44' Carrasco, 51' Christoforou (sam.)- 14' Ioannou

W innym ciekawym spotkaniu 10. kolejki Niemcy pokonały 4:1 Irlandię Północną. Tu również faworyzowani gospodarze na początku przegrywali, kiedy to w 7. minucie gola zdobył Michael Smith. Później jednak strzelali już tylko Niemcy. W pierwszej połowie autorami bramek zostali Serge GnabryLeon Goretzka. Po zmianie stron skrzydłowy Bayernu dorzucił jeszcze dwie bramki, jednocześnie kompletując hat-tricka. W 73. minucie drugą bramkę dołożył jeszcze Goretzka i ostatecznie mistrzowie świata z 2014 wygrali z Irlandią Północną 6:1.

Niemcy - Irlandia Północna 6:1 (2:1)

19', 47', 60' Gnabry, 43', 73' Goretzka, 90+1' Brandt - 7' Smith

Czas na jeden z niewielu dzisiejszych meczów, który mógł budzić emocje - Walia kontra Węgry. Tutaj toczyła się bezpośrednia walka o awans na Mistrzostwa Europy, bowiem Madziarzy przed spotkaniem mieli jeden punkt więcej od reprezentantów z Wysp Brytyjskich. W 15. minucie jednak marzenia Węgrów zweryfikował Aaron Ramsey, którzy wykorzystał dośrodkowanie Garetha Bale'a i głową pokonał bramkarza. Drugą połowę Walijczycy zaczęli równie dobrze - w zamieszaniu w polu karnym ponownie odnalazł się środkowy pomocnik Juventusu i potężnym strzałem pod poprzeczkę podwyższył prowadzenie swojego kraju. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:0, tym samym Walia awansowała na Mistrzostwa Europy 2020!

Walia - Węgry 2:0 (1:0)

15', 47' Ramsey

Pozostałe wyniki:

Holandia - Estonia 5:0 (2:0)

6', 66', 79' Wijnaldum, 19' Ake, 87' Boadu

Polska - Słowenia 3:2 (1:1)

3' Szymański, 54' Lewandowski, 81' Góralski - 14' Matavz, 61' Ilicic

Łotwa - Austria 1:0 (0:0)

65' Oss

Macedonia Północna - Izrael 1:0 (1:0)

45+2' Nikolov

San Marino - Rosja 0:5 (0:2)

3' Kuziajew, 19' Pietrow, 49' Miranczuk, 56' Ionow, 78' Komliczenko

Słowacja - Azerbejdżan 2:0 (1:0)

19' Bozenik, 86' Hamsik

Szkocja - Kazachstan 3:1 (0:1)

48', 90+1' McGinn, 64' Naismith - 34' Zajnutdinow