LaLiga: Barcelona gubi punkty w San Sebastian

• Data publikacji: 14.12.2019, 18:00

Aktualni mistrzowie Hiszpanii zremisowali na wyjeździe z Realem Sociedad 2:2. Trafienie przeciwko swojej byłej drużynie zaliczył Antoine Griezmann, ponadto gola dla Dumy Katalonii zdobył Luis Suarez. Po stronie gospodarzy na listę strzelców wpisywali się Mikel Oyarzabal, pewnie egzekwując jedenastkę oraz Alexander Isak. Po sobotnim spotkaniu Barcelona pozostaje liderem tabeli, ale może stracić przewodnictwo w klasyfikacji LaLiga Santander na rzecz Realu Madryt, jeżeli Królewscy jutro pokonają na Estadio Mestalla miejscową Valencię. Real Sociedad obecnie zajmuje 4. lokatę w lidze.

Pierwsza połowa spotkania była prowadzona w szybkim tempie, obie drużyny starały się zawiązywać akcje ofensywne w poszukiwaniu bramki. Lepiej w sobotnią potyczkę weszli podopieczni Imanola Alguacila. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, Sergio Busquets we własnym polu karnym podczas walki o górną piłkę nieprzepisowo powstrzymywał Diego Llorente. Arbiter podyktował rzut karny dla gospodarzy, którego pewnym strzałem na gola zamienił Oyarzabal. Barcelona mogła szybko odrobić straty, lecz mocne uderzenie z dystansu Suareza zdołał wybronić dobrze ustawiony Remiro. W zespole Realu Sociedad mógł podobać się Odegaard. Norweg brał ciężar gry na swoje barki, napędzał ataki gospodarzy, ponadto raz zdecydował się na strzał z dystansu. W 33. minucie piłkarze z Kraju Basków stanęli przed szansą na podwyższenie prowadzenia. Prostopadłe podanie w pole karne dotarło do Isaka, którego strzał z obiecującej pozycji w ostatniej chwili zdołał zablokować Gerard Pique. Hiszpan był pewnym punktem defensywy Blaugrany, kilkukrotnie w pierwszej odsłonie uniemożliwiając swoimi udanymi interwencjami zdobycie gola oponentom. W 38. minucie padło wyrównanie. Błyskawiczny atak Dumy Katalonii celnym strzałem sfinalizował Griezmann. Francuz wykorzystał znakomite podanie na wolne pole autorstwa Suareza i w sytuacji sam na sam efektowną podcinką umieścił futbolówkę w prawym rogu bramki Realu Sociedad. Griezmann nie celebrował trafienia, okazując w ten sposób szacunek klubowi, w którym rozpoczynał swoją przygodę z profesjonalnym futbolem.

Druga część meczu rozpoczęła się wyśmienicie dla ekipy Ernesto Valverde. Zagranie Busquetsa z głębi pola kompletnie zaskoczyło grających bardzo wysoko obrońców z San Sebastian. Futbolówka trafiła do niepilnowanego Messiego, który stanął oko w oko z Remiro, po czym dograł do pozostawionego bez opieki Suareza, któremu nie pozostało nic innego, jak umieścić piłkę w pustej bramce miejscowych. Po objęciu prowadzenia zaznaczyła się przewaga Barcelony. Goście w krótkim odstępie czasu dwukrotnie byli blisko zdobycia trzeciego gola. Najpierw uderzenie Griezmanna w kierunku bliższego słupka padło łupem golkipera miejscowych, zaś chwilę później futbolówkę zmierzającą do siatki po próbie głową Pique, niemal z linii bramkowej wybił zawodnik gospodarzy. Niewykorzystane sytuacje zemściły się na obrońcach tytułu w 62. minucie. Po centrze z lewego skrzydła, nieudaną interwencję zaliczył ter Stegen, prezentując piłkę niepilnowanemu na piątym metrze Isakowi, który skorzystał z prezentu i doprowadził do remisu. Drugi gol dodał skrzydeł gospodarzom, którzy ruszyli do zmasowanych ataków. Brakowało jednak skuteczności oraz precyzyjnego wykończenia. Odegaard uderzył obok słupka, z kolei strzał Williana Jose został zablokowany. Ponadto bardzo dobrze między słupkami spisywał się bramkarz Barcelony, kapitalnie interweniując na linii po próbie napastnika Realu Sociedad z ośmiu metrów. W krytycznej fazie meczu obie drużyny atakowały bramkę rywala, lecz klarownych sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. Warto odnotować jedynie niecelne uderzenie z dalszej odległości Rakiticia.

Real Sociedad przerwał serię czterech ligowych zwycięstw z rzędu Barcelony w rozgrywkach LaLiga Santander. Fani Txuri-Urdin (Biało-Niebieskich) na zdobycz punktową swoich ulubieńców w meczu ligowym przeciwko Blaugranie czekali od 27 listopada 2016 roku.

Real Sociedad San Sebastian – FC Barcelona 2:2 (1:1)

Bramki: Oyarzabal 12' (rzut karny), Isak 62' – Griezmann 38', Suarez 49'

Sociedad: Remiro – Monreal, Llorente, Zubeldia, Zaldua – Guevara – Oyarzabal (85' Barrenetxea), Merino, Odegaard, Portu (59' Januzaj) – Isak (66' Willian Jose)

Barcelona: ter Stegen – Roberto, Pique, Lenglet, Alba (74' Semedo) – Rakitić (79' Vidal), Busquets (73' Alena), de Jong – Messi, Suarez, Griezmann

Żółte kartki: Suarez 74'

Sędzia: Javier Alberola Rojas (Kastylia)