Biegi narciarskie - Alpen Cup: dobry występ reprezentantów Polski na YOG

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.12.2019, 14:22

W zmaganiach dystansowych techniką klasyczną w zawodach Alpen Cup w St. Ulrich najlepiej spisali się polscy juniorzy młodsi. Reprezentanci Polski na młodzieżowe igrzyska olimpijskie w Lozannie – Robert Bugara i Piotr Sobiczewski – otarli się o „trzydziestkę” w rywalizacji zawodników do lat 20.

Drugi dzień zmagań w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego Alpen Cup w St. Ulrich to rywalizacja juniorska i seniorska w biegach dystansowych stylem klasycznym. W dobrze obsadzonych zawodach w Austrii bierze udział część biegaczy z męskiej kadry A (zawodnicy, którzy nie pojechali na Puchar Świata do Planicy), cała kadra młodzieżowa oraz kilkoro zawodników spoza kadr.

Z najlepszej strony w biegach indywidualnych klasykiem pokazali się nasi reprezentanci na młodzieżowe igrzyska olimpijskie w Lozannie: Robert Bugara, Piotr Sobiczewski i Sebastian Bryja. W rywalizacji z zawodnikami o dwa lata starszymi polscy juniorzy młodsi otarli się o miejsca w czołowej „30”. Ostatecznie Robert Bugara był 31., a Piotr Sobiczewski 34. Do najszybszego na trasie Francuza Gasparda Rousseta Biało-Czerwoni stracili dwie i pół minuty. Sebastian Bryja został sklasyfikowany na 45. pozycji. Gdyby zrobić osobne zestawienie dla juniorów młodszych (zawodnicy do lat 18) Bugara zająłby dziś 2. lokatę z półminutową stratą do Czecha Simona Pavlaska (24. pozycja w biegu), Sobiczewski byłby 3., a Bryja 8. Słabo na tle młodszych kolegów wypadł trenujący w kadrze A Dawid Damian, który był 52. w gronie 132 juniorów. W szóstej „dziesiątce” sklasyfikowano również Michała Boreczka (56. miejsce) i Łukasza Gazurka (59. miejsce). Pozostali Biało-Czerwoni zajęli dalsze pozycje.

Miejsca w czołowej „trzydziestce” nie udało się zająć także naszym seniorom na dystansie o pięć kilometrów dłuższym. Najbliżej tego celu był Mateusz Haratyk, który w stawce 85. biegaczy zajął 32. pozycję. Haratyk wpadł na metę z czasem słabszym o 1:47.9 od zwycięskiego Dietmara Noecklera z Włoch. Dużo słabiej wypadli pozostali podopieczni Lukasa Bauera – Michał Skowron był 48., a Kacper Antolec – 51.

Niewiele dobrego możemy powiedzieć też o występie polskich juniorek. Do St. Ulrich nie przyjechały zawodniczki z kadry A. Najlepiej w polskiej ekipie spisała się juniorka młodsza Anna Berezecka, która w rywalizacji ze starszymi biegaczkami na dystansie 5 km zajęła 33. miejsce. W gronie zawodniczek do lat 18 Polka byłaby sklasyfikowana na 8. pozycji. Na mecie Berezecka miała stratę 1:43.7 do zwyciężczyni, Szwajcarki Anji Weber. Na 35. miejscu w stawce 76. biegaczek sklasyfikowano Marcelinę Wojtyłę, a dopiero 40. była Magdalena Kobielusz, która została przeniesiona do kadry młodzieżowej z pierwszej reprezentacji. Wydaje się, że Polka musiała mieć na trasie jakieś problemy, bo do zawodniczek z którymi przed tygodniem w Seefeld na tym samym  dystanie przegrała o kilka lub kilkanaście sekund, tym razem straciła aż dwie minuty. Pozostałe Biało-Czerwone na miejscach w piątej i szóstej „dziesiątce”.

W St. Ulrich rywalizowały także seniorki w biegu na 10 km. Zwyciężyła Ilaria Debertolis przed Petrą Novakovą (+4.0) i Anną Comarellą (+11.3). Polki nie startowały. Na zakończenie trzydniowych zmagań w sobotę rozegrane zostaną biegi dystansowe łyżwą.