Biegi narciarskie - PŚ: dominacja Norwegów i Szwedek

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 22.12.2019, 13:21

Dwie drużyny Szwedek i Norwegów spisały się najlepiej podczas sprintu drużynowego w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich, który w niedzielę odbył się w słoweńskiej Planicy. Maciej Staręga i Dominik Bury odpadli w półfinale, zajmując 5. miejsce.

Polacy startowali w drugim półfinale, mierząc się z reprezentacjami Francji I, Włoch I, Niemiec, Rosji I, Wielkiej Brytanii, Szwecji I, Szwajcarii II, Słowenii I, Austrii, Estonii II, Estonii I i Szwecji. Nasi biegacze mieli szansę powalczyć o finał, ostatecznie zajęli 5. miejsce ze stratą 5,38 do pierwszej drużyny Włoch. Na podium tego wyścigu uplasowali się też Francuzi i Rosjanie. W pierwszym wyścigu dominowały dwie reprezentacje Norwegii, które wyprzedziły Finlandię. Bardzo podobnie było w finale. Tam cztery sztafety zmieściły się w 1,5 sekundy różnicy. Wygrała ekipa Sindre Bjoernestad Skara i Erika Valnesa, wyprzedzając Gjoerana Tefre i Haavarda Solaasa Taugboela. Ristomati Hakola i Joni Maeki zajęli 3. lokatę.

Jak wiemy, nasze panie odpuściły sobie start w Planicy, by lepiej przygotować się do dalszej części sezonu. W związku z tym rywalizacją kobiet interesowaliśmy się trochę mniej uważnie. Pierwszy półfinał przebiegł pod dyktando Szwajcarek, które wyprzedziły na finiszu Amerykanki i pierwszą drużynę Słowenii. Drugi półfinał był jeszcze bardziej zacięty - o zwycięstwie przesądziła niecała sekunda, a bój stoczyły dwie reprezentacje Szwecji, wyprzedzając pierwszą reprezentację Norwegii. W finale również dominowały Skandynawki, jednak w stosunku do półfinału miejscami zamieniły się reprezentacje Szwecji. Wygrały Maja Dahlqvist i Linn Svahn. Bój o drugie miejsce był niezwykle zacięty, ale wygrały go Stina Nilsson i Jonna Sundling, o 0,1 sekundy wygrywając z Laurien Van Der Graaf i Nadine Faehndrich.