Serie A: hattrick Ronaldo przeciw Cagliari

• Data publikacji: 06.01.2020, 16:53

Juventus świetnie rozpoczął 2020 rok, wygrywając na własnym boisku aż 4:0 z ekipą Cagliari w 18 kolejce włoskiej Serie A. Hattricka skompletował Cristiano Ronaldo, a w ekipie gości swój ligowy debiut zaliczył Sebastian Walukiewicz.

Przed sezonem, patrząc na terminarz, postrzegano ten mecz jako pojedynek lidera rozgrywek z drużyną środka tabeli. Rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna. Nie dość, że Juventus zajmuje obecnie drugie miejsce w Serie A, to Cagliari nie tylko nie jest w środku tabeli, a wręcz wyrasta na rewelację sezonu, zajmując szóste miejsce i tracąc jedynie dwa punkty do piątej Atalanty. Wartym odnotowania był także fakt, że w tym pojedynku od pierwszej minuty mogliśmy oglądać aż dwóch Polaków. Oprócz Wojciecha Szczęsnego strzegącego bramki gospodarzy, w defensywie ekipy gości swój ligowy debiut zaliczył Sebastian Walukiewicz.

Początek spotkania był niezbyt emocjonujący. Bianconeri przeważali, jednak poza nieudanym uderzeniem Cristiano Ronaldo z rzutu wolnego i jednej okazji, przy której Ramsey znacząco się pomylił, nic z tej przewagi nie wynikało. Cagliari grało tak, jak przez cały ten sezon. Drużyna z Sardynii cierpliwie broniła, dobrze przesuwała swoje formacje, czego przykładem była świetnie zastawiona pułapka ofsajdowa z 20. minuty spotkania, i czekała na choćby cień szansy do przeprowadzenia zabójczej kontry. To, że poruszenie na Alianz Stadium wywoływał choćby udany przerzut do Cuadrado w okolicach środka boiska pokazywało, że kibice byli rządni akcji, ale główni aktorzy dzisiejszego widowiska nie byli skłonni im tego zapewnić. Na boisku nie zmieniało się nic, gospodarze atakowali, lecz brakowało im pomysłu i dokładności, jednocześnie byli na tyle dobrze zorganizowani z tyłu, że Sardyńczycy nie mieli okazji, aby zbliżyć się do Szczęsnego. W 35. minucie poprzeczka bramki Robina Olsena zadrżała po uderzeniu głową Meriha Demirala. Pozostałe groźne akcje podopiecznych Sarriego były słusznie przerywane przez gwizdek arbitra, który sygnalizował tym spalonego.

Druga część gry rozpoczęła się bardzo dobrze dla Juventusu, jednak stało się tak z wydatną pomocą gości. W 49. minucie niedokładne podanie Ragnara Klavana przejął na skraju pola karnego Ronaldo i nie pomylił się w sytuacji jeden na jednego z Olsenem. Kolejne minuty pokazały, że Cagliari nie zamierza zmieniać swojego stylu, mimo utraty bramki. Problem Sardyńczyków polegał na tym, że Juventus także nie zamierzał poprzestawać na tym trafieniu. Jednym z najaktywniejszych piłkarzy na boisku na początku drugiej połowy był Paulo Dybala. Kilkukrotnie próbował pokonać świetnie spisującego się dzisiaj bramkarza gości, jednak najważniejszą akcję przeprowadził w 66. minucie. Wtedy to Argentyńczyk zdecydował się na szarżę w pole karne Rossoblu, gdzie został faulowany przez Marko Roga, co potwierdziła analiza VAR. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Cristiano Ronaldo i płaskim strzałem w prawy róg bramki zupełnie zmylił golkipera, zdobywając swoją drugą bramkę w tym meczu. W 81. minucie wszelka nadzieja Cagliari opuściła Turyn. Zmiennikiem dobrze spisującego się Paulo Dybali był Gonzalo Higuain i bynajmniej nie obniżył poziomu swego zespołu. Drugi, starszy z Argentyńczyków po długim rajdzie skrzydłem zdecydował się na zejście do środka i ładnym strzałem w długi róg podwyższył rezultat. Kibice nie zdążyli skończyć świętowania tego trafienia, kiedy to niefrasobliwe rozpoczęcie gry przez podopiecznych Rolando Marana zostało bezwzględnie skarcone przez Juve. Szybka kontra zakończyła się skompletowaniem hattricka przez Ronaldo. Końcowe minuty przebiegały przy chóralnych śpiewach kibiców Bianconerich i lekkim rozprężeniem, które panowało w szeregach gospodarzy na boisku. Goście nie potrafili jednak tego wykorzystać i wynik nie uległ już zmianie.

Juventus Turyn - Cagliari Calcio 4:0 (0:0)

Bramki: 49', 67'(k.), 82' Ronaldo, 81' Higuain

Juventus Turyn: Szczęsny – Cuadrado, Demiral, Bonucci, Sandro – Rabiot, Pjanić, Matuidi (83' Can) – Dybala (70' Higuain), Ramsey (80' Costa), Ronaldo

Cagliari Calcio: Olsen – Cacciatore (61' Farago), Walukiewicz, Klavan, Pellegrini – Nández, Cigarini (85' Oliva), Rog – Simeone (80' Cerri), Nainggolan, João Pedro

Żółte kartki: 41' Rabiot - 48' Pedro

Sędziował: Piero Giacomelli (Triest)