Łyżwiarstwo szybkie - ME: Artur Nogal blisko zdobycia medalu

• Data publikacji: 11.01.2020, 18:13

Za nami drugi dzień mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim w Heerenveen. Dzisiaj panczeniści rywalizowali na najkrótszych i najdłuższych dystansach. Artur Nogal zajął 4. miejsce na 500 metrów.

Artur Nogal na mistrzostwach Starego Kontynentu na torze Thialf ustanowił swój rekord życiowy na 500 metrów. Po uzyskaniu rezultatu 34,68 Polak objął prowadzenie. Ostatecznie zakończył zawody tuż za podium. Złoty medal zdobył Paweł Kuliżnikow z czasem 34,38. Rosjanin wyprzedził o 8 setnych Dai Dai Ntaba i o 20 setnych Rusłana Muraszowa. Oznacza to, że Nogalowi do medalu zabrakło jednej dziesiątej sekundy. Piotr Michalski zajął 13. miejsce z wynikiem 35,35, a Damian Żurek był 14. z czasem 35,58.

W czołowej dziesiątce uplasowały się dwie polskie panczenistki na 500 metrów. Kaja Ziomek w ostatniej parze przegrała o sekundę i 5 setnych ze zwyciężczynią Olgą Fatkuliną. Polka zajęła 7. miejsce. Rekord życiowy - 38,78 - ustanowiła Andżelika Wójcik, która była wolniejsza o 32 setne od Ziomek i uplasowała się na 8. pozycji. Fatkulina wygrała z czasem 37,40 i wyprzedziła o 8 setnych Vanessę Herzog i o 9 setnych Angelinę Golikową.

Potem rozegrano zawody na najdłuższych dystansach. Mistrzynią Europy na 3000 metrów została Esmee Visser z czasem 3:59,15. Reprezentantka gospodarzy pokonała o dwie i pół sekundy Natalię Woroninę i Francescę Lollobrigidę. Magdalena Czyszczoń zajęła ostatnie, 16. miejsce z rezultatem 4:15,63. Również 16. pozycję na 5000 metrów zajął Szymon Pałka. Polski panczenista pobił rekord życiowy - 6:30,10. Był to wynik o ponad 20 sekund gorszy od triumfatora. Był nim Patrick Roest z rezultatem 6:08,92, czyli rekordem toru. Drugi był Sven Kramer, a trzeci Denis Juskow.