Szermierka - PŚ: paryski triumf Itkina

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 11.01.2020, 18:41

Amerykanin Nick Itkin wygrał zawody Pucharu Świata florecistów rozegrane w Paryżu. W finale pokonał legendarnego Daniele Garozzo. Jedyny Polak, Andrzej Rządkowski odpadł w pierwszej rundzie.

Itkin to 20-latek, który miał już na koncie srebro i brąz w pucharowych zawodach, jednak końcowy triumf trafił mu się po raz pierwszy. Amerykanin jak najbardziej nań zasłużył, walczył dziś świetnie, żaden z rywali nie był w stanie nawiązać z nim w miarę wyrównanej walki. W ćwierćfinale wyeliminował Czecha Alexandra Choupenticha w stosunku 15:13, a w półfinale Francuza Enzo Leforta. W fianle czekał na niego aktualny mistrz olimpijski, wielokrotny medalista pucharów świata i mistrzostw Europy, Włoch Daniele Garozzo. Jednak i on nie powalczył sobie z 20-latkiem. Przegrał 9:15 i musiał się pocieszyć srebrnym medalem. W pólfinale Garozzo wygrał z Rosjaninem Alexiejem Cheremisinovem.

W turnieju głównym, jak już pisaliśmy wczoraj, wystąpił tylko jeden Polak, Andrzej Rządkowski. Wrocławianin przegrał z późniejszym finalistą, Daniele Garozzo` już w pierwszej rundzie. Oczywiście taka przegrana ujmy nie przynosi, ale nasz florecista miał (ma?) możliwości porównywalne, albo przewyższającego dzisiejszego amerykańskiego zwycięzcę. Wszak ma w dorobku worek medali z kategorii młodzieżowych, łącznie z podwójnym złotem z YOG.Jego talent nie rozwija się tak, jakbyśmy oczekiwali.

1.Nick Itkin (USA)

2. Daniele Garozzo (Włochy)

3. Alexey Cheremisinov (Rosja) i Enzo Lefort (Francja)

5. Erwan le Pechoux (Francja)

6. Maxime Pauty (Francja)

7. Anton Bordachev (Rosja)

8. Alexander Choupentich (Czechy)

Jutro turniej drużynowy, niezwykle istotny z punktu widzenia kwalifikacji olimpijskich. Polacy w pierwszej rundzie trafili na Belgów, w ewentualnej 1/8 finału czekają floreciści z Hongkongu.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.