Biegi narciarskie – PŚ: kolejny triumf Bolszunowa

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 19.01.2020, 13:48

Aleksander Bolszunow wygrał bieg na 15 km techniką klasyczną w Nowym Mieście na Morawach. Najlepszy z Polaków – Dominik Bury – zajął 33. lokatę.

Do biegu pościgowego na 15 km techniką klasyczną w Nowym Mieście na Morawach zawodnicy przystąpili z różnicami czasowymi z wczoraj. Aleksander Bolszunow był w komfortowej sytuacji, bo na starcie miał blisko pół minuty przewagi nad rywalami. Rosjanin nie oglądał się za siebie i w swoim tempie pokonał cały dystans, stopniowo powiększając przewagę nad resztą stawki. Zwyciężył w czasie 37:01.3 – o blisko 50 sekund lepszym od innych biegaczy.

Grupę pościgową za Rosjaninem stworzyli Fin Iivo Niskanen i trzej Norwegowie: Sjur Roethe, Johannes Hoesflot Klaebo i Simen Hegstad Krueger. Na finiszu reprezentanci z Kraju Wikingów zostawili Fina w tyle. Najszybszy na ostatnich metrach był oczywiście Klaebo, a w norweskim pojedynku o trzecie miejsce minimalnie lepszy okazał się Krueger.

Dominik Bury ruszał na trasę z 36. numerem, ale nie udało mu się przebić do czołowej 30-stki. Polak finiszował jako 33., ze stratą ponad 4 minut do Bolszunowa. Mimo to trzeba zaznaczyć, że nasz zawodnik pobiegł dobrze - miał 29. czas netto biegu (niestety, dziś nie ma za to pucharowych punktów). Najszybszy na trasie był Krueger, który miał lepszy wynik netto niż Klaebo i Bolszunow.

Pozostali reprezentanci Polski zajęli odległe lokaty. Na 59. pozycji rywalizację ukończył Mateusz Haratyk (53. czas netto) a 67. miejsce zajął debiutujący w ten weekend w Pucharze Świata Michał Skowron (64. czas). Sklasyfikowano 68. biegaczy, kolejnych pięciu zostało zdublowanych, a Islandczyk Einarsson zszedł z trasy.

Za tydzień zawody Pucharu Świata odbędą się w Oberstdorfie, na trasach przyszłorocznych mistrzostw świata seniorów. Biegacze będą rywalizować w biegach łączonych i sprintach techniką klasyczną.