Rajd Dakar: zwycięstwo Carlosa Sainza, podium Rafała Sonika!
Atribucion-No derivadas de Creative Commons [CC BY_ND]

• Dodał: Adam Jakubowski
  • Data publikacji: 19.01.2020, 22:00

Hiszpański kierowca sięgnął po trzecie zwycięstwo w Rajdzie Dakar, który w tym roku po raz pierwszy w historii odbywał się na terenie Arabii Saudyjskiej. Znakomicie spisali się Polacy startujący w kategorii quadów. Trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej zajął Rafał Sonik, z kolei Kamil Wiśniewski finiszował na piątej pozycji.

Carlos Sainz jest najstarszym triumfatorem Rajdu Dakar. Hiszpan w kwietniu skończy 58 lat. Sainz o przeszło sześć minut pokonał Nassera Al-Attiyaha. Podium w klasyfikacji samochodów skompletował Stephane Peterhansel, który do zwycięzcy stracił blisko dziesięć minut. Jakub Przygoński ostatecznie został sklasyfikowany na dziewiętnastej pozycji, ze stratą 8 godzin, 35 minut i 18 sekund do Sainza. Fernando Alonso pierwszy w karierze Rajd Dakar ukończył na trzynastej pozycji. Dwukrotny mistrz świata Formuły 1 na mecie tracił do swojego dużo bardziej doświadczonego rodaka 4 godziny, 42 minuty oraz 47 sekund.

Klasyfikacja końcowa (samochody):

1.Carlos Sainz, Lucas Cruz (obaj Hiszpania/Mini John Cooper) - 42H 59' 17''

2. Nasser Al-Attiyah, Mathieu Baumel (Katar, Francja/Toyota Hilux) + 00H 06' 21''

3. Stephane Peterhansel, Paulo Fiuza (Francja, Portugalia/Mini John Cooper) + 00H 09' 58''

...

19. Jakub Przygoński/Timo Gottschalk (Polska,Niemcy/Mini John Cooper) + 08H 35' 18''

H - godziny

' - minuty

'' - sekundy

W kategorii motocykli zwyciężył Ricky Brabec. Drugą lokatę zajął Pablo Quintanilla (+00H 16' 26''). Na najniższym stopniu podium stanął Toby Price (+00H 24' 06''). Zawodnik Orlen Team Maciej Giemza był siedemnasty (+03H 51' 42''), zaś Krzysztof Jarmuż czterdziesty czwarty (+14H 32' 09''). Niestety, na skutek wypadku z rywalizacji już po czwartym etapie musiał wycofać się inny z reprezentantów Orlen Team Adam Tomiczek.

44. Krzysztof Jarmuż (Polska/KTM Rally Replica + 14H 32' 09''

Ignacio Casale był bezkonkurencyjny w klasyfikacji quadów. Na drugim miejscu rywalizację ukończył Simon Vitse (+00H 18' 24''), wyprzedzając Rafała Sonika (+01H 04' 15''). Zamykający czołową piątkę Kamil Wiśniewski stracił do najlepszego w tej kategorii Chilijczyka 4 godziny, 38 minut i 53 sekundy. Na dwunastej pozycji Rajd Dakar ukończył ostatni z Polaków Arkadiusz Lindner (+32H 43' 14'').

12. Arkadiusz Lindner (Polska/Can-Am Renegade 850) + 32H 43' 14''

W klasyfikacji lekkich pojazdów UTV również najlepszy okazał się zawodnik ze Stanów Zjednoczonych. Zwyciężył Casey Currie, wyprzedzając Siergieja Kariakina (+00H 39' 12'') oraz Francisco Lopeza Contardo (+00H 52' 36''). Maciej Domżała był trzynasty (+07H 27' 26''), natomiast Aron Domżała trzydziesty (+54H 58' 57'')

Klasyfikacja końcowa (UTV):

1. Casey Currie, Sean Berriman (obaj USA/Can-Am Maverick) - 53H 25' 52''

2. Siergiej Kariakin, Anton Własiuk (obaj Rosja/Can-Am Maverick X3) + 00H 39' 12''

3. Francisco Lopez, Juan Pablo Latrach (obaj Chile/Can-Am Maverick X3) +00H 52' 36''

...

13. Maciej Domżała, Rafał Marton (obaj Polska/Can-Am Maverick X3) + 07H 27' 26''

30. Aron Domżała, Maciej Marton (obaj Polska/Can-Am Maverick X3) + 54H 58' 57''

Wśród kierowców ciężarówek górą był Rosjanin Andriej Karginow. Na drugiej pozycji również znalazł się reprezentant Sbornej Anton Szybałow (+00H 42' 26''), podium uzupełnił Siarhiej Wiazowicz z Białorusi (+02H 04' 42''). Szósty był Janus van Kasteren m.in. z Dariuszem Rodewaldem (+04H 26' 57''). Na dziewiątym miejscu finiszował Francuz Patrice Garrouste, wspierany przez Szymona Gospodarczyka (+06H 07' 53''). Osiemnasta lokata przypadła Robertowi Szustkowskiemu (+21H 23' 58').

Klasyfikacja końcowa (ciężarówki):

1. Andriej Karginow, Andriej Mokiejew, Igor Leonow (Rosja/Kamaz 43509) - 46H 33' 36''

2. Anton Szybałow, Dmitrij Nikitin, Iwan Tatarinow (Rosja/Kamaz 43509) + 00H 42' 26''

3. Siarhiej Wiazowicz, Paweł Haranin, Anton Zaparoszczanka (Białoruś/MAZ 6440RR) + 02H 04' 42''

...

6. Janus Van Kasteren, Dariusz Rodewald, Marcel Sneijders (Holandia, Polska, Holandia/Iveco Powerstar) + 04H 26' 57''

9. Patrice Garrouste, Szymon Gospodarczyk, Petr Vojkovsky (Francja, Polska, Czechy/Tatra Jamal) + 06H 07' 53''

18. Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Filip Skrobanek (Polska, Polska, Czechy/Tatra Jamal) + 21H 23' 58''

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło 12 stycznia na 276. kilometrze siódmego etapu rajdu. Portugalski motocyklista Paulo Goncalves uległ bardzo groźnie wyglądającemu wypadkowi i na skutek odniesionych obrażeń zmarł. W związku z wypadkiem Goncalvesa, kolejny etap Rajdu Dakar w kategorii motocykli oraz quadów został odwołany, a zawodnicy do rywalizacji powrócili 14 stycznia. To nie jedyny wypadek w trakcie tegorocznego Rajdu Dakar. Podczas 11. etapu poważnie ranny został motocyklista Edwin Straver. Lekarze cały czas walczą o życie holenderskiego zawodnika.