Narciarstwo alpejskie - PŚ: Direz sensacyjną triumfatorką, niespodziewany skład podium

• Dodał: Marcin Zagól
  • Data publikacji: 19.01.2020, 15:56

Clara Direz okazała się najlepsza podczas rozgrywanego we włoskim Sestriere giganta równoległego. W wielkim finale pokonała kolejną niespodziankę turnieju, Austriaczkę Elisę Moerzinger. Skład podium uzupełniła Marta Bassino. Wpadkę zaliczyła wielka faworytka dzisiejszych zawodów, Mikaela Shiffrin.

W kwalifikacjach najlepsza była Amerykanka, Mikaela Shiffrin, która po nieobecności w slalomie równoległym w Sankt Moritz, liczyła na triumf w dzisiejszych zawodach. Tuż za nią uplasowały się inne zawodniczki należące do światowej czołówki, Wendy Holdener oraz Petra Vlhova. Wydawało się, że te narciarki rozdzielą medale między siebie, lecz rzeczywistość okazała się inna.

Już na etapie 1/16 finału zawody zakończyła Petra Vlhova, która sensacyjnie przegrała z Aline Danioth, tracąc do niej zaledwie 0,06 sekundy. W kolejnej rundzie doszło do kolejnych sensacji, gdyż odpadły dwie najwyżej notowane zawodniczki kwalifikacji, Wendy Holdener oraz Mikaela Shiffrin. Szwajcarka przegrała z Sofią Goggią o 0,12 sekundy, natomiast Amerykankę wyprzedziła Clara Direz, pokonując ją ostatecznie o 0,13 sekundy. To zwycięstwo wyraźnie dało Francuzce skrzydeł, która do wielkiego finału przeszła jak burza. W nim młodzieżowa mistrzyni olimpijska z 2012 roku była szybsza od Elisy Moerzinger, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. Austriaczka, mimo porażki w decydującym pojedynku, była kolejną wielką sensacją dzisiejszych zawodów. Dla 22-latki jest to oczywiście życiowy sukces, natomiast nieprawdopodobnym jest fakt, że są to jej pierwsze pucharowe punkty w karierze, a debiut zanotowała... 28 grudnia 2019 roku w Lienzu, gdzie nie ukończyła pierwszego przejazdu slalomu giganta. Skład podium uzupełniła Marta Bassino, która w małym finale pokonała inną Włoszkę, Federicę Brignone.