Koszykówka - EBLK: podsumowanie 15. kolejki

• Data publikacji: 26.01.2020, 22:11

Arka Gdynia się nie zatrzymuje, choć w ten weekend nieco trudniej przyszło jej zwycięstwo. Najciekawiej w 15. kolejce EBLK było w Lublinie i Wrocławiu.

Krakowska Wisła podejmowała Energę Toruń. Tego dnia Katarzyna Trzeciak oraz Stefan Svitek stanęli naprzeciwko swojego byłego pracodawcy. Do gry wróciła Justyna Żurowska-Cegielska, co na pewno ucieszyło miejscową publiczność. Przez trzy kwarty był to w miarę wyrównany pojedynek, jednak w ostatniej ćwiartce gospodynie zbudowały sporą przewagę i zapisały na swoim koncie kolejne zwycięstwo. W Poznaniu miejscowe akademiczki rywalizowały z Widzewem Łódź. Do przerwy był remis 42:42. Po kolejnych 10 minutach na prowadzeniu były gospodynie, jednak w ostatniej kwarcie zdecydowanie lepiej zagrały przyjezdne, które wygrały ją 14 punktami i zwyciężyły w Poznaniu.

W derbach Trójmiasta Arka Gdynia podejmowała AZS Uniwersytet Gdański. Po rywalizacji w Pucharze Polski i wyjeździe na mecz Euroligi, w sobotę wolne dostały w ekipie gospodyń m.in. Masha Papova i Marie Gullich. Od początku było to bardzo wyrównane spotkanie. Dopiero w trzeciej kwarcie koszykarki Arki zdobyły kilka punktów przewagi, które udało się utrzymać do końca. Tym samym Arka Gdynia w lidze pozostaje bez porażki. Do Gdańska natomiast udały się gorzowianki. Tam jednak zbyt wielu emocji nie było. Wicemistrzynie Polski już po pierwszej kwarcie miały 18 punktów i przewagi i bez problemów tę różnicę utrzymały.

W niedzielnych spotkaniach Ślęza podejmowała Artego, a AZS UMCS Lublin rywalizował we własnej hali z mistrzyniami z Polkowic. Wrocławianki dobrze rozpoczęły od prowadzenia 12:2, ale nawet pierwszej kwarty nie udało im się wygrać. Do przerwie bydgoszczanki prowadziły już 43:29. W trzeciej części meczu Ślęza odrobiła większość strat, a na początku czwartej kwarty wyszła nawet na minimalne prowadzenie. Jednak ostatnie minuty Artego zagrało lepiej i to bydgoszczanki dopisały do swojego dorobku kolejne dwa punkty.

W podróż do Lublina ponownie wybrały się koszykarki CCC Polkowice. Tydzień wcześniej "Pomarańczowe" grały w tej samej hali w Suzuki Pucharze Polski. Wtedy przegrały w finale z Arką Gdynia. Jednak z gospodyniami nie miały okazji się zmierzyć. Teraz pierwsza kwarta padła łupem akademiczek z Lublina, ale do przerwy prowadziły mistrzynie Polski. Pod koniec trzeciej ćwiartki ponownie na minimalne prowadzenie wyszły miejscowe, ale ta część spotkania zakończyła się prowadzeniem gości. W ostatniej kwarcie zawodniczki CCC początkowo zaczęły budować przewagę, ale po trójkach Szott-Hejmej i Jovanovic zrobiło się 66:66 na minutę przed końcem. Później punktowały już tylko gospodynie, które we własnej hali zatrzymały mistrzynie Polski.

Wyniki 15. kolejki EBLK:

Wisła Kraków - Energa Toruń 74:52 (20:17, 20:15, 11:12, 23:8)
Wisła: Wells 29, Ziętara 17, Jakubiuk 12, Lass 10, Żurowska-Cegielska 2, Trzeciak 2, Meskonyte 2, Puter 0, Grzenkowicz 0.
Energa: Williams 15, Davenport 12, WIeczyńska 6, Dedić 4, Podkańska 4, Dobrowolska 3, Tłumak 3, Scekić 3, Grigoreva 2, Urbaniak 0.

Enea AZS Poznań - CosinusMED Widzew Łódź 69:78 (28:23, 14:19, 20:15, 7:21)
Enea AZS: Pawlak 21, Saunders 11, Mfutila 11, Pyka 10, Miletić 4, Parzeńska 4, Zivadinović 3, Bosilj 3, Nowicka 2, Stefańczyk 0.
CosinusMed Widzew: Davis 23, Emery 17, Gertchen 15, Gala 12, Drop 9, Vucković 2, Jasnowska 0.

Arka Gdynia - AZS Uniwersytet Gdański 93:83 (23:22, 23:24, 32:23, 15:14)
Arka: Allen 25, Rembiszewska 20, Slamova 16, Kastenek 14, Balintova 12 (11 as), Greinacher 3, Wińkowska 3, Misiek 0, Podgórna 0.
AZS: Ruffin-Pratt 31, Pacurina 15, Frolkina 12, Ortiz 9, Samburska 8, P. Kuras 6, A. Kuras 2, Kosalewicz 0, Formella 0, Stępień 0.

DGT Politechnika Gdańska - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 66:86 (16:34, 16:20, 21:15, 13:17)
DGT Politechnika: Smith 10, Strzelczyk 10, Haryńska 8, Bujniak 8, Nayo 8, Ostrowska 7, Koc 6, Hudson 5, Duszkiewicz 2, Mohamed 2, Stawicka 0, Niedźwidzka 0.
PSI Enea: Copper 20, Green 16, Thomas 16, Juskaite 15, Prezelj 8, Kaczmarczyk 4, Dźwigalska 3, Keller 2, Maiga 2, Duchnowska 0.

1KS Ślęza Wrocław - Artego Bydgoszcz 68:75 (19:23, 10:20, 23:12, 16:20)
Ślęza: Jovanovic 22, Burdick 20, Caldwell 11, Glomazic 8, Dobrowolska 5, Owczarzak 2, Marciniak 0, Szajtauer 0.
Artego: O'neill 19, Kiesel 19, Miskiniene 19, Rymarenko 11, Poboży 4, Międzik 2, Michałek 1.

Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - CCC Polkowice 71:66 (19:14, 11:20, 19:20, 22:12)
AZS: Day 19, Peterson 13, Popović 12, Adamowicz 11, Labuckiene 9, Degbeon 4, Szott-Hejmej 3, Sklepowicz 0.
CCC: Conde 20, Robinson 17, Stallworth 14, Filip 8, Spanou 7, Bojović 0, Naczk 0, Gajda 0.