Koszykówka - EBLK: podsumowanie 16. kolejki EBLK

• Data publikacji: 02.02.2020, 09:13

Blisko niespodzianki było w Sopocie, w Łodzi nie brakowało emocji, ale także tych pozasportowych. Ostatecznie wygrywali faworyci, sytuacja w lidze bez zmian.

Pierwsze spotkanie 16. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet odbyło się już w czwartek. Na prośbę gorzowskiej drużyny przełożono spotkanie w Krakowie na wcześniejszy termin. Niespodzianki w tym pojedynku nie było, nie pomogła nawet Justyna Żurowska-Cegielska, która wróciła po kilku miesiącach przerwy do gry w Wiśle Kraków. Gorzowianki po pierwszej kwarcie prowadziły już różnicą 10 punktów i później tę przewagę kontrolowały.

W sobotę sporo emocji było w Sopocie, gdzie swoje mecze rozgrywa beniaminek z Gdańska. AZS Uniwersytet Gdański podejmował AZS UMCS Lublin. Po pierwszej połowie gospodynie prowadziły różnicą 5 punktów. Przed ostatnią kwartą miejscowe prowadziły już tylko "oczkiem". Na niespełna dwie minuty przed końcem był remis 76:76, ale w samej końcówce lepsze były faworytki z Lublina.

Ciekawie było też w Łodzi, gdzie miejscowy Widzew próbował zatrzymać niepokonaną w EBLK Arkę Gdynia. Po pierwszej kwarcie prowadziły przyjezdne 20:18, a na początku drugiej ćwiartki mecz musiał zostać przerwany na około 10 minut po tym, jak kibice gospodyń zaczęli rzucać serpentynami w stronę gdyńskich koszykarek. Działacze Arki już zapowiedzieli wystosowanie odpowiedniego pisma do Komisji Ligi. Sportowo Widzew prezentował się solidnie, gospodynie do przerwy prowadziły, a po trzeciej kwarcie było nawet 62:53 dla łodzianek. Ostatnia część spotkania to był jednak popis w wykonaniu koszykarek Arki, które wygrały ten fragment 31:10 i mogły cieszyć się z 15 zwycięstwa w EBLK, pozostając niepokonaną drużyną.

W pozostałych spotkaniach to jedynie jeszcze torunianki próbowały postawić się rywalkom. Koszykarki Energi minimalnie prowadziły do przerwy ze Ślęzą, ale wrocławianki w drugiej połowie bez problemów zdobyły przewagę i pewnie zwyciężyły. Wysokie zwycięstwa zapisały także drużyny Artego i CCC, które odprawiły odpowiednio poznanianki i Politechnikę Gdańską.

Teraz koszykarki czeka przerwa reprezentacyjna. Dla niektórych to moment walki o igrzyska, dla innych jedynie przerwa na zgrupowania reprezentacji. Część zawodniczek, tych młodych, czekają także finały Mistrzostw Polski U22. Kolejna ligowa kolejka zaplanowana jest na weekend 15-16 lutego.

Wyniki 16. kolejki EBLK:

Wisła Kraków - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 65:77 (16:26, 16:17, 17:20, 16:14)
Wisła: Lass 18, Wells 14, Ziętara 13, Trzeciak 10, Żurowska-Cegielska 6, Jakubiuk 3, Meskonyte 1, Puter 0, Grzenkowicz 0.
PSI Enea: Copper 24, Green 18, Juskaite 16, Thomas 14, Maiga 5, Dźwigalska 0, Keller 0, Prezelj 0, Kaczmarczyk 0.

Artego Bydgoszcz - Enea AZS Poznań 94:56 (31:10, 21:20, 13:10, 29:16)
Artego: Miskiniene 18, Rymarenko 17, Kiesel 15, Poboży 12, Michałek 11, Międzik 10, O'Neill 9, W. Sobiech 2, R. Sobiech 0, Zasada 0.
Enea: Miletic 12, Nowicka 12, Saunders 9, Pyka 9, Bosilj 3, Mfutila 3, Zivadinovic 2, Banaszak 2, Parzeńska 2, Pawlak 2, Stefańczyk 0.

AZS Uniwersytet Gdański - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 79:83 (30:26, 16:15, 19:23, 14:19)
AZS: Frolkina 19, Ortiz 18, Ruffin-Pratt 17, Pachurina 12, Samburska 6, P. Kuras 5, A. Kuras 2, Kosalewicz 0, Szczęśniak 0, Stępień 0.
Pszczółka: Day 28, Peterson 27, Labuckiene 14, Adamowicz 9, Szott-Hejmej 5, Degbeon 0, Popović 0, Pawłowska 0.

CosinusMED Widzew Łódź - Arka Gdynia 72:84 (18:20, 20:14, 24:19, 10:31)
Widzew: Davis 17, Emery 14, Jasnowska 13, Gala 10, Vucković 9, Gertchen 5, Drop 4.
Arka: Balintova 24, Kastanek 16, Greinacher 14, Papova 12, Allen 10, Misiek 5, Rembiszewska 3, Niemojewska 0, Podgórna 0.

Energa Toruń - 1KS Ślęza Wrocław 64:81 (15:22, 23:15, 11:19, 15:25)
Energa: Davenport 20, Williams 16, Scekic 13, Urbaniak 9, Dedić 4, Dobrowolska 2, Wieczyńska 0, Podkańska 0, Grigoreva 0.
Ślęza: Glomazic 24, Burdick 21, Owczarzak 21, Caldwell 11, Dobrowolska 4, Piędel 0, Marciniak 0, Szajtauer 0.

CCC Polkowice - DGT Politechnika Gdańska 100:64 (25:13, 19:16, 30:13, 26:22)
CCC: Gajda 17, Spanou 15, Stallworth 15, Robinson 14, Filip 13, Bojović 9, Tyszkiewicz 8, Conde 4, Tomaszewicz 3, Naczk 2.
Politechnika: Hudson 13, Nayo 10, Bujniak 9, Koc 8, Duszkiewicz 7, Haryńska 5, Ostrowska 5, Strzelczyk 5, Smith 2, Pełka 0.