Szermierka - PŚJ: Hryciuk i Staszulenek na podium

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 02.02.2020, 17:59

Szablista Szymon Hryciuk i szpadzistka Karolina Staszulonek stanęli na najniższych stopniach podium w pucharze świata juniorów. Rywalizowano też w innych broniach.

W niemieckim Dormagen rywalizowali specjaliści od szabli. W ostatnim czasie polscy młodzi szabliści spisują się w zawodach Pucharu Świata bardzo dobrze, na początku stycznia w Budapeszcie triumfował Piotr Szczepanik, drugi był Franciszek Nowak, w listopadzie zawody pucharowe wygrywała polska drużyna. Tym razem na podium stanął Szymon Hryciuk. Nasz szablista pokonał w fazie pucharowej Węgra Zoltana Santo, Gruzina Vakhtangi Archavadze, Rosjanina Nikitę Presnova, Francuza Paco Boureau oraz Włocha Mattia Rea. Dopiero w półfinale zatrzymał go Japończyk Mao Kokubo. Piotr Szczepanik sklasyfikowany został na 19. miejscu. Turniej wygrał ostatecznie Włoch Luca Fioretto.

Wyniki

Drugie podium stało się udziałem szpadzistki Karoliny Staszulonek. Polka w drodze do półfinału pokonała liczne rywalki: Paulę Zugasti z Hiszpanii, Ksenię Makarushchenko z Ukrainy, Adelel Bogdanov z Izraela oraz dwie swoje reprezentacyjne koleżanki - w 1/8 finału Barbarę Brych, a w ćwierćfinale Alicję Klasik. W półfinale Staszulonek nie dała rady Rosjance Evgeniyi Zharkovej. Finał wygrała Hadley Husisian z USA. Klasik sklasyfikowana została na szóstym miejscu, a Brych na 12. W czołówce mieliśmy jeszcze dwie Polki - na 25. miejscu Zofię Janaelli oraz na 30. Glorię Klughardt. W turnieju drużynowym Polki w składzie Brych, Janelli, Klasik, Klughardt zajęły piąte miejsce. Pokonały Czeszki, ale w ćwierćfinale przegrały z Rosjankami. Potem przyszły jeszcze wygrane  z Kanadą i Ukrainą.

Wyniki

Niewiele zabrakło do powtórzenia osiągnięcie Hryciuka Zuzannie Cieślar. Polska szablistka na turnieju w Dormagen wyeliminowała Niemkę Emily Kurth, Holenderkę Marleen Biutenhuis, Włoszkę Maddalenę Vestidello. W ćwierćfinale zatrzymała ją dopiero Amerykanka Elizabet Tartakovsky, która ostatecznie zajęła drugie miejsce, pokonana w finale przez Włoszkę Benedettę Tarrico. Z pozostałych Polek najwyżej sklasyfikowana Marta Okine była 37.

Wyniki

Florecistki rywalizowały w Bochum. Najlepiej z Polek spisała się Magdalena Lawska, która odpadła w 1/8 finału i sklasyfikowana została na 11. miejscu. Z dobrych występów warto jeszcze odnotować 26. miejsce Malwiny Kołodziejczyk. Zawody wygrała Lauren Scruggs z USA. Drużynowo nasze panie były siódme. W pierwszej rundzie miały wolny los, w ćwierćfinale zostały rozgromione przez Amerykanki. Potem były przegrane z Włoszkami i wygrana z Brytyjkami. Amerykanki wygrały cały turniej bez większych kłopotów.

Wyniki

Na pewno ciut więcej spodziewaliśmy się po florecistach, którzy licznie przystąpili do tradycyjnego turnieju w Lesznie. Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków okazał się Jan Zakrzewski, który przegrał w 1/8 finału i zajął 13. miejsce. Maciej Bem był dopiero 37., a Jan Jurkiewicz 39. Triumfował Dmitrii Osipov z Rosji, w finale pokonując Arnauda Sichigera z Francji. Także drużynowo Bem, Jurkiewicz, Podralski i Zakrzewski spisali się poniżej oczekiwań, zajmując 9. miejsce. W 1/8 finału przegrali z Polacy z Kanadą, potem już tylko wygrywali. W całym turnieju triumfowali Włosi.

Wyniki

Szpadziści walczyli w Belgradzie. Turniej wygrał Vlado=imir Tolasov z Rosji, w finale pokonując Enrico Piatti z Włoch. Najlepszy z Polaków Tomasz Kałuziński sklasyfikowany został na 9. miejscu, po porażce w 1/8 finału z innym Włochem, Giorgio Guerreiro. Rundę wcześniej z rywalizacji odpadł Bartłomiej Szurlej, zajął on w końcowej klasyfikacji 17. miejsce. W turnieju drużynowym Tomasz Kałuziński, Karol Noganowicz, Jan Socha i Bartłomiej Szurlej zajęli 12. miejsce. Wygrali Węgrzy.

Wyniki

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.