Pięciobój nowoczesny: polskie juniorki młodsze najlepsze w sztafecie

• Data publikacji: 17.06.2018, 16:22

Złoto Ewy Pydyszewskiej i Pauliny Myrdy to najlepszy rezultat uzyskany przez nasze sztafety ostatniego dnia mistrzostw Europy juniorów młodszych w pięcioboju nowoczesnym. Sztafeta mieszana zajęła dwunaste miejsce, natomiast męska była siódma.

W pływaniu Ewa Pydyszewska i Paulina Myrda zajęły trzecie miejsce z czasem 2:07,98. Wyprzedziły je Czeski Eliska Ladnsmannova i Barbora Hartmanova (2:06,10) oraz Węgierki Lilia Basa i Melinda Deák (2:06,30).

W trakcie kombinacji z pierwszego strzelania wybiegła Deák, natomiast w pogoń za nią ruszły Pydyszewska i Białorusinka Alena Hauronskaja. Kolejną wizytę na strzelnicy to nasza reprezentantka skończyła pierwsza, natomiast Białorusinka dogoniła ją na trasie biegu. Pydyszewska jako pierwsza jednak przekazała zmianę, natomiast Myrda wybiegła z strzelnicy razem z Lizawietą Jeżelewą. Do walki o medale włączyła się też Rosjanka Polina Cwetkowa, jednak kluczowe okazało się ostatnie okrążenie, które, po tym jak rywalki dogoniła trzecia po strzelaniu Myrda, cała trójka przebiegła ramię w ramię. To właśnie nasza reprezentantka zachowała najwięcej sił na finiszu i przybiegła do mety jako pierwsza. Srebro przypadło w udziale sztafecie białoruskiej, a brąz rosyjskiej.

1. Ewa Pydyszewska/Paulina Myrda (Polska) 1330 pkt.
2. Amina Tagirowa/Polina Cwetkowa (Rosja) 1329 pkt.
3. Alena Hauronskaja/Lizawieta Jeżelewa (Białoruś) 1326 pkt.

Wcześniej rozegrane zostały zmagania sztafet mieszanych. W pływaniu najszybsi byli Rosjanie Aleksandra Walajewa i Danił Żdanow, którzy uzyskali czas 1:57,87. Dwie minuty złamał też duet białoruski Jekaterina Etsina i Maksim Fiadotka (1:58,27). Na dziewiątym miejscu z wynikiem 2:09,01 znaleźli się Polacy Adrianna Kapała i Maciej Klimek.

Na pierwszym okrążeniu kombinacji Etsina wprzedziła Walajewą, a na drugim strzelaniu Rosjanka spadła za reprezentantkę Niemiec Esther Fernandez Dondę. W tej kolejności też trzecie strzelanie zakończyli ich partnerzy, natomiast na czwarte na trzecim miejscu wbiegł Węgier Dominik Szentprónai. Różnice między zawodnikami były duże i na mecie również pierwsza była sztafeta białoruska, druga niemiecka, a trzecia węgierska. Polacy zakończyli zmagania na dwunastej pozycji.

1. Jekaterina Etsina/Maksim Fiadotka (Białoruś) 899 pkt.
2. Esther Fernandez Donda/Moritz Klinkert (Niemcy) 878 pkt.
3. Dora Szűcs/Dominik Szentprónai (Węgry) 867 pkt.
...
12. Adrianna Kapała/Maciej Klimek (Polska) 781 pkt.

Zmagania juniorów młodszych w Drzonkowie zakończyły męskie sztafety. Pływanie z czasem 1:55,14 wygrali Rosjanie Iwan Szałupin i Ilia Gusiew, wyprzedzając Francuzów Mathisa Rochata i Melvina Perriera (1:56,10) oraz Węgrów Bence Szakálya i Mihálya Koleszára (1:56,82). Piąte miejsce zajęli Bartosz Michalczyk i Cyprian Cybulski, którzy uzyskali czas 1:57,31.

W kombinacji Rosjanie długo utrzymywali się na prowadzeniu - na trzecim strzelaniu mocno do Szałupina zbliżyli się Perrier i Czech Matej Pajtl, a później też Koleszár i Białorusin Ilja Kazlou. Z ostatniego strzelania na medalowych pozycjach wybiegli Rosjanin, Czech i Francuz. Ostatecznie złoto trafiło do Trójkolorowych, nasi południowy sąsiedzi zdobyli srebro, a brąz, po finiszu u ucieczce przed rywalami do ostatnich metrów, wywalczyła Sborna.

1. Mathis Rochat/Melvin Perrier (Francja) 1454 pkt.
2. Matej Pajtl/Matej Lukes (Czechy) 1452 pkt.