PKO Ekstraklasa: minimalne zwycięstwo Lechii Gdańsk

• Dodał: Jakub Zegarowski
  • Data publikacji: 14.02.2020, 22:20

Lechia Gdańsk pokonała Piasta Gliwice 1:0 (0:0) w drugim piątkowym meczu PKO Ekstraklasy. Dzięki tej wygranej, Lechiści minimalnie zbliżyli się do walki o europejskie puchary, jednocześnie oddalając się od strefy spadkowej.

Początek spotkania nie należał do zbyt spektakularnych. Obie ekipy raczej sondowały możliwości swojego przeciwnika, a nie skupiały się na konstruowaniu własnych ataków. W tym lekkim chaosie nieco lepiej radzili sobie mistrzowie Polski. Szczególnie groźny był Jose Felix, który kilkukrotnie starał się pokonać Zlatana Alomerovicia, ale za każdym razem strzelał za mało precyzyjnie. Lechiści mieli duże problemy z konstruowaniem akcji, ale niecały kwadrans przed końcem pierwszej połowy powinni wyjść na prowadzenie. Niepotrzebny faul Sebastiana Milewskiego na Conrado we własnym polu karnym zaowocował rzutem karnym dla gospodarzy. Do piłki ustawionej na 11 metrze podszedł Flavio Paixao, ale trafił tylko w poprzeczkę. Do końca premierowej odsłony już nic wielkiego nie wydarzyło się, choć wiele mógł zrobić bardzo aktywny Felix - w decydujących chwilach piłka nie siedziała mu jednak na nodze.

Kwadrans drugiej połowy, niestety, do zapomnienia. Obie drużyny zachowawcze, czekające na ruch rywala. Zupełnie niespodziewanie, w 63. minucie Lechia objęła prowadzenie. Do jednej z wielu wrzutek doskoczył Flavio Paixao i precyzyjnym strzałem pokonał bezradnego Placha. Mistrzowie Polski starali się szybko odpowiedzieć, ale niewiele im wychodziło. Brakowało pomysłu i zaskoczenia Gdańszczan. Do tego skutecznością znów nie grzeszył Felix - w 78. minucie powinien pokonać w doskonałej sytuacji Dusana Kuciaka, a jedynie trafił w nieco bezradnie wybiegającego Słowaka. Hiszpan miał jeszcze jedną szansę na strzelenie gola w końcówce, ale nie zdołał tego uczynić.

Druga, bezbarwna połowa, nie przyniosła już żadnych zmian. Lechici wymęczyli zwycięstwo i zrównali się ilością punktów ze swoimi piątkowymi przeciwnikami.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 1:0 (0:0)
Bramka: 63' Paixao
Lechia Gdańsk: Kuciak – Kobryń, Nalepa, Maloča, Mladenović – Gajos, Tobers, Urbański (59' Zwoliński) – Mihalik (66' Gomes), F. Paixao, Conrado (72' Fila)
Piast Gliwice: Plach – Rymaniak, Korun, J. Czerwiński, Holúbek – Hateley, Sokołowski (80' Konczkowski) – Félix (86' Jodłowiec), Tuszyński, Milewski – Parzyszek (64' Badia)
Żółte kartki: Tomers, Alomerović
Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)