WRC – Rajd Szwecji: Evans najlepszy, pierwsze podium Rovanpery!

• Data publikacji: 17.02.2020, 20:43

Elfyn Evans odniósł zwycięstwo w skróconym Rajdzie Szwecji. To drugi triumf Walijczyka w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Kierowca Toyoty wyprzedził aktualnego mistrza świata, Otta Tanaka z Hyundaia (+12.7). Trzecią lokatę niespodziewanie zajął inny reprezentant Toyoty i zarazem tegoroczny debiutant WRC, Kalle Rovanpera (+20.2), który pokonał m.in. Sebastiena Ogiera czy Thierry'ego Neuville'a. Jedyna polska załoga w stawce – Michał Sołowow pilotowany przez Macieja Barana, zajęła 24. lokatę w klasyfikacji generalnej zawodów (+10:22.9), zaś w kategorii WRC3 została sklasyfikowana na 8. miejscu, tracąc do najlepszych Huttunena oraz Lukki blisko sześć minut i dwadzieścia sekund.

Ze względu na niesprzyjającą aurę – brak śniegu, lodu oraz niskich temperatur, tegoroczny Rajd Szwecji składał się tylko z dziewięciu odcinków specjalnych, pozostałe dziewięć prób odwołano. Załogi miały do pokonania zaledwie 148, 55 km z zaplanowanych 301. Rywalizacja toczyła się głównie na szutrze, kierowcy musieli zmierzyć się również z błotem, sekcji pokrytych śniegiem czy oblodzonych było znacznie mniej niż w poprzednich latach. W tym roku Rajd Szwecji pod względem warunków panujących na trasie przypominał bardziej rywalizację w Wielkiej Brytanii niż ściganie w typowo zimowej scenerii, do której w Skandynawii zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

W piątek załogi miały do pokonania jedną pętlę, składającą się w sumie z czterech odcinków specjalnych, o łącznej długości ponad 63 kilometrów. Najlepszymi czasami na poszczególnych próbach wymieniali się Elfyn Evans z Ottem Tanakiem. Walijczyk był najszybszy na OS2 Hof-Finnskog 1 (21.26 km), pokonując Estończyka o 1,1 sekundy oraz OS4 Nyckelvattnet 1 (18.94 km). Z kolei reprezentant Hyundaia zwyciężył na OS3 Finnskogen 1 (20.68 km), wyprzedzając Evansa o zaledwie 0,9 sekundy, a także OS8 Torsby Sprint 1 (2.80 km). Od początku zmagań bardzo dobrze radził sobie 19-letni debiutant, Kalle Rovanpera. Fin był trzeci na OS2 oraz OS3, zaś czwartą próbę ukończył na drugim miejscu, tuż za Evansem (+2.6), ale przed Ogierem (+8.2). Rywalizacja na króciutkim Torsby Sprint 1 była bardzo zacięta. Tanak okazał się szybszy od Evansa tylko o 0,2 sekundy. Podium niespodziewanie skompletował Craig Breen (+0.6). Elfyn Evans był liderem klasyfikacji generalnej Rajdu Szwecji po piątkowych zmaganiach, wyprzedzając Tanaka o osiem i pół sekundy. Trzeci Rovanpera tracił do reprezentanta Toyoty 14,3 sekundy. Czwarty był Sebastien Ogier (+17.8), piąty Esapekka Lappi (+20.9), zaś szósty Thierry Neuville (+23.6). Zwycięzca Rajdu Monte Carlo nie miał tempa. Reprezentant Hyundaia w piątek ani razu nie zameldował się w czołowej trójce danego odcinka specjalnego.  Michał Sołowow zajmował w generalce 23. lokatę (+4:21.0), z kolei w kategorii WRC3 Polak był ósmy, tracąc do najlepszego Lindholma przeszło dwie i pół minuty.

Sobotni etap przewidywał przejechanie po raz drugi tej samej pętli, z którą załogi musiały zmierzyć się w piątek. Klasą sam dla siebie był Elfyn Evans. Walijski kierowca legitymował się najlepszym rezultatem na trzech z czterech odcinków specjalnych (OS5, OS6 oraz OS7). Skład podium na OS5  Hof-Finnskog 2, a także OS6 Finnskogen 2 był taki sam – Evans przed Tanakiem oraz Ogierem. Thierry Neuville zajął czwarte miejsce na piątym oraz szóstym odcinku specjalnym. Siódmą próbę Nyckelvattnet 2 na drugiej pozycji ukończył Rovanpera, tracąc do Evansa równo sekundę. Trzeci był Tanak (+1.6). Ostatni sobotni przejazd Torsby Sprint 2 przyniósł pierwsze oesowe zwycięstwo Neuville'a. Belg pokonał Ogiera (+0.3). Podium uzupełnił Lappi (+0.4). Evans znalazł się na czwartej pozycji (+0.8). Z kolei Tanak był dopiero szósty (+1.1). Elfyn Evans powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej Rajdu Szwecji nad Ottem Tanakiem do 17,2 sekundy. Na podium wskoczył Ogier (+28.8), wyprzedzając Rovanperę (+29.3). Na kolejnych pozycjach nie doszło do żadnych zmian. W dalszym ciągu czołową piątkę Rajdu Szwecji zamykał Lappi (+34.7), zaś Neuville pozostawał na szóstym miejscu (+39.2). Sołowow utrzymał 23. miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów (+8:43.8) oraz ósmą lokatę w kategorii WRC3, mając ponad 5 minut straty do Huttunena.

W niedzielę odbył się zaledwie jeden odcinek specjalny – dodatkowo punktowany Power Stage Likenas 2 Wolf (21.19 km). Decydujący przejazd w tegorocznym Rajdzie Szwecji padł łupem Kalle Rovanpery. Fin wyprzedził Neuville'a (+3.7), Ogiera (+3.9) oraz Tanaka (+4.6). Piąty był Lappi (+6.8). Dopiero na szóstej pozycji został sklasyfikowany Evans (+9.1). Dzięki zwycięstwu na Power Stage, Kalle Rovanpera ostatecznie zajął trzecie miejsce w Rajdzie Szwecji. Fin po raz pierwszy w karierze znalazł się na podium zawodów WRC. Prowadzenia w klasyfikacji generalnej do końca imprezy nie oddał Elfyn Evans. Walijczyk sięgnął po drugą wygraną w Rajdowych Mistrzostwach Świata, wyprzedzając na mecie Tanaka o 12,7 sekundy. Rovanpera stracił do zwycięzcy 20,2 sekundy. Na czwartej pozycji finiszował Ogier (+23.6). Piąty był Lappi (+32.4), a dopiero szósty Thierry Neuville (+33.8). Michał Sołowow ostatecznie zajął 24. pozycję w Rajdzie Szwecji (+10:22.9). W kategorii WRC3 Polak był ósmy (+6:19.9). Wygrał Jari Huttunen. Drugie zwycięstwo w tym sezonie w kategorii WRC2 odniósł Mads Ostberg. W klasyfikacji JWRC najlepszy okazał się Szwed Kristensson.

W klasyfikacji generalnej bieżącej kampanii WRC doszło do zmiany na pozycji lidera. Elfyn Evans zajmuje pierwsze miejsce, mając na koncie 42 punkty. Thierry Neuville uzbierał tyle samo "oczek", co Walijczyk, jednak ustępuje kierowcy Toyoty pod względem liczby miejsc na podium w tym sezonie. Trzeci jest Sebastien Ogier (37 punktów). Ott Tanak zajmuje szóstą lokatę (20 "oczek"). W zestawieniu producentów stawce przewodzi Toyota (73 punkty) przed Hyundaiem (63 "oczka") oraz M-Sport Fordem (40 punktów). W klasyfikacji WRC3 Michał Sołowow jest szesnasty. Polak do tej pory zgromadził 4 punkty. Prowadzi Eric Camilli (25 "oczek"). W WRC2 nie ma mocnych na Madsa Ostberga. Norweg po dwóch zwycięstwach ma na koncie 50 "oczek" i posiada 20-punktową przewagę nad kolejnym zawodnikiem. W zestawieniu JWRC najlepszy jest Kristensson (28 punktów).

PEŁNE WYNIKI RAJDU SZWECJI

KLASYFIKACJA GENERALNA KIEROWCÓW, PILOTÓW ORAZ PRODUCENTÓW WRC

KLASYFIKACJA GENERALNA KIEROWCÓW, PILOTÓW ORAZ PRODUCENTÓW WRC2

KLASYFIKACJA GENERALNA KIEROWCÓW ORAZ PILOTÓW WRC3

KLASYFIKACJA GENERALNA KIEROWCÓW ORAZ PILOTÓW JWRC

Kolejna runda sezonu 2020 WRC dopiero za cztery tygodnie. Załogi będą rywalizować o zwycięstwo w Rajdzie Meksyku (12-15 marca).