Narciarstwo alpejskie – PŚ: kapitalny drugi przjeazd i historyczny triumf Zubicia!

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 22.02.2020, 09:55

Filip Zubcić został pierwszym od czasów Ivicy Kostelicia chorwackim zwycięzcą zawodów Pucharu Świata i pierwszym zwycięzcą slalomu giganta pochodzącym z tego kraju. Okazał się najlepszy w japońskim ośrodku Naeba, choć na półmetku zmagań był dopiero 12. Na podium stanęli też Szwajcar Marco Odermatt i Amerykanin Tommy Ford.

W pierwszym przejeździe zmagań w Japonii na prowadzeniu było dwóch Norwegów. Najszybszy był Henrik Kristoffersen, który pokonał trasę w czasie1:16,63. Drugi, ze sporą stratą do kolegi z kadry, bo wynoszącą 0,67 sekundy, był Leif Kristian Nestvold-Haugen. Podium na półmetku uzupełniał Szwajcar Marco Odermatt. Jego strata do lidera wynosiła 0,74 s. Tylko 0,04 s do czołowej trójki tracił Francuz Mathieu Faivre.

Drugi przejazd doprowadził do wyjątkowo dużych przetasowań w klasyfikacji zawodów. Na pierwsze miejsce z 12. awansował Filip Zubić. Chorwat znakomicie, bezbłędnie pokonał drugą z sobotnich tras i z łącznym czasem 2:37,25 odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze. Wcześniej raz stał na podium pucharowych zawodów, a miało to miejsce w ubiegłym miesiącu w Adelboden. Jest to też pierwsze zwycięstwo Chorwata w Pucharze Świata od 10 marca 2013, kiedy to slalom w Kranjskiej Gorze wygrał legendarny Ivica Kostelić. Zarazem było to pierwsze zwycięstwo reprezentanta tego kraju w slalomie gigancie. Drugie miejsce zajął ostatecznie Odermatt. Utalentowany Szwajcar stracił do Zubcicia 0,74 s. Podium uzupełnił Amerykanin Tommy Ford. Mający 30 lat narciarz jest w tym sezonie w życiowej formie. W grudniu pierwszy raz stanął na podium wygrywając w Beaver Creek, a teraz po raz drugi w karierze znalazł się w czołowej trójce. Warto nadmienić, że również zanotował spory awans w klasyfikacji, bo po pierwszym przejeździe był 10. Do zwycięstwa zabrakło mu tym razem 1,07 s. Tuż za podium, z bardzo niewielkimi stratami do czołowej trójki, uplasowało się trzech Norwegów. Byli to kolejno Leif Kristian Nestvold-Haugen, Henrik Kristoffersen i Aleksander Aamodt Kilde. Mniej niż 0,1 s do podium stracił też Victor Muffat Jeandet z Francji.