Liga Europy: festiwal goli w Lizbonie, Szachtar z awansem

• Data publikacji: 27.02.2020, 22:58

Po szalonym meczu w Lizbonie i remisie - 3:3, to jednak Szachtar, a nie Benfica cieszył z ostatecznego awansu do 1/8 finału Ligi Europy.

Do rewanżowego starcia na Estadio da Luz, Benfica przystępowała po minimalnej przegranej w Charkowie - 2:1. Gospodarze spokojnie mogli więc myśleć o odrobieniu tych strat i awansie do kolejnej rundy. Zaczęli bardzo dobrze, bo już w 9. minucie objęli oni prowadzenie. Alex Grimaldo zagrał piłkę do Pizziego, ten podciągnął z nią w okolice pola karnego i strzałem z tzw. "czuba", zaskoczył Andrija Pyatova. Radość lizbończyków nie trwała jednak długo, bo zaledwie trzy minuty. Dodo otrzymał kapitalne, długie podanie na skrzydło, wstrzelił futbolówkę w pole bramkowe, gdzie próbujący ratować się wślizgiem Ruben Dias skierował ją niefortunnie do własnej bramki. W 20. minucie, Benficę uratował słupek, po doskonałym uderzeniu Ismaily'ego. Natomiast w 37. minucie, swoje winy odkupił Dias. Pizzi fantastycznie dośrodkował z rzutu rożnego, a stoper gospodarzy popisał się piękną główką, pakując piłkę do siatki, tuż przy lewym słupku. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie, choć oba zespoły próbowały tego dokonać, gdyż takowy oznaczał na ten moment dogrywkę.

Tuż po zmianie stron, gospodarze zadali kolejny cios. Fatalne zachowanie jednego z obrońców i bramkarza Szachtara wykorzystał Dyego Sousa, wykładając piłkę Rafie Silvie, który cudownym, mierzonym strzałem umieścił ją pod samą poprzeczką. Jednak znów radość Portugalczyków była krótka. 120 sekund później, drugiego gola dla gości zdobył Taras Stepanenko. Reprezentant Ukrainy w znakomity sposób wykończył dośrodkowanie Taisona z narożnika boiska. Po tym golu, piłkarze z Doniecka jeszcze bardziej przycisnęli, a swoje doskonałe szanse mieli Marcos Antonio i Taison. Udało im się wyrównać w 71. minucie meczu. Alan Patrick dopadł do odbitej w polu karnym piłki i nie zastanawiając się zbyt długo, huknął wprost do siatki. Gospodarze za wszelką cenę szukali czwartego gola, ale to goście byli bliżej szczęścia. Ostatecznie byli i są szczęśliwi, gdyż ten remis daje im awans do 1/8 finału Ligi Europy.

Benfica Lizbona - Szachtar Donieck 3:3 (2:1)

Bramki: 9' Pizzi, 37' Dias, 47' Silva - 12' (sam.) Dias, 49' Stepanenko, 71' Alan Patrick

Benfica Lizbona: Vlachodimos - Tavares, Dias, Ferro, Grimaldo - Chiquinho (67' Seferović), Weigl, Taarabt, Silva - Pizzi (79' Jota), Sousa (79' Carlos)

Szachtar Donieck: Pyatov - Ismaily, Matviienko, Kryvtsov, Dodo - Stepanenko, Antonio, Taison (86' Konoplyanka), Alan Patrick (90+2' Khocholava), Marlos (62' Tete) - Moraes

Żółte kartki: 50' Silva43' Ismaily, 83' Taison, 87' Konoplyanka

Sędziował: Bjorn Kuipers (Holandia)

.....

Pozostałe wyniki rewanżowych spotkań 1/16 finału LE:

*Basaksehirspor 4:1 dogr. Sporting CP

31' Skrtel, 45' Aleksić, 90+2', 118' (k.) Visca - 68' Vietto

*FC Basel 1:0 APOEL Nikozja

38' (k.) Frei

Espanyol Barcelona 3:2 Wolverhampton Wanderers*

16', 57' (k.), 90+1' Calleri - 22' Traore, 79' Doherty

FC Porto 1:3 Bayer 04 Leverkusen*

66' Marega - 10' Alario, 50' Demirbay, 58' Havertz

KAA Gent 1:1 AS Roma*

25' David - 29' Kluivert

*LASK Linz 2:0 AZ Alkmaar

44' (k.), 50' Raguz

Malmo FF 0:3 VFL Wolfsburg*

42' Brekalo, 65' Gerhardt, 69' Joao Victor

Ajax Amsterdam 2:1 Getafe CF*

10' Danilo, 63' (sam.) Olivera - 5' Mata

Arsenal Londyn 1:2 Olympiakos Pireus*

113' Aubameyang - 53' Cisse, 119' El Arabi

Celtic Glasgow 1:3 FC Kopenhaga*

82' (k.) Edouard - 51' Santos, 85' Biel, 88' N'Doye

*Inter Mediolan 2:1 Ludogorets Razgrad

32' Biraghi, 45+4' Lukaku - 26' Oliveira-Souza

*Manchester United 5:0 Club Brugge

27' Fernandes, 34' Ighalo, 41' McTominay, 82', 90+3' Fred

*Sevilla CF 0:0 CFR Cluj

SC Braga 0:1 Glasgow Rangers*