PKO Ekstraklasa: fantastyczny mecz w Zabrzu i triumf Górnika!

• Data publikacji: 06.03.2020, 22:32

Górnik Zabrze, po kapitalnym widowisku pokonał - 3:2 Cracovię, w pierwszym spotkaniu 26. kolejki PKO Ekstraklasy.

"Pasy" przyjechały do Zabrza z mocnym postanowieniem poprawy gry i przede wszystkim wyników. Faktycznie, początek spotkania wskazywał, że tak właśnie będzie, bo już w piątej minucie goście wyszli na prowadzenie. Mateusz Wdowiak w kapitalny sposób dograł piłkę spod linii końcowej, a chytrym strzałem skierował ją do bramki, będący w polu karnym Rafael Lopes. Piłkarze Michała Probierza, nie zamierzali zwalniać i w 11. minucie, po błędzie Przemysława Wiśniewskiego mogło być - 2:0. Gospodarze przetrwali jednak ten napór i w 25. minucie doprowadzili do wyrównania. Erik Janza obsłużył ładnym podaniem Jesusa Jimeneza, a Hiszpan płaskim uderzeniem umieścił futbolówkę w długim rogu bramki. Do końca pierwszej połowy dużo się jeszcze działo, ale wynik nie uległ zmianie. Jedynie obaj trenerzy zmuszeni byli dokonać po jednej zmianie, gdyż kontuzje pokrzyżowały ich plany.

Nieco ponad dziesięć minut po zmianie stron, Górnik ponownie wyszedł na prowadzenie. Tym razem, cudownym strzałem z dystansu popisał się Erik Jirka, nie dając żadnych szans na jakąkolwiek reakcję Michalowi Peskoviciowi. 120 sekund później próbował rezerwowy gości Kamil Pestka, lecz Martin Chudy był czujny i zatrzymał ten strzał. W 68. minucie znów zrobiło się po równo. Dośrodkowanie z rzutu wolnego wykorzystał niezawodny w takich sytuacjach Michał Helik i głową pokonał golkipera zabrzan. Radość Cracovii nie trwała zbyt długo, bo tylko trzy minuty. Wtedy też, na listę strzelców wpisał się debiutujący Stavros Vasilantonopoulos. Jimenez wykonał fantastyczne górne podanie, a Grek jeszcze piękniej uderzył w kierunku dalszego rogu, gdzie piłka odbiła się od słupka i zatrzepotała w siatce. Cracovia atakowała do samego końca, zaś Górnik ostatkiem sił bronił tego korzystnego wyniku. Ostatecznie, po tym kapitalnym widowisku, trzy punkty zostają w Zabrzu.

Górnik Zabrze - Cracovia Kraków 3:2 (1:1)

Bramki: 25' Jimenez, 56' Jirka, 71' Vasilantonopoulos - 5' Lopes, 68' Helik

Górnik Zabrze: Chudy - Vasilantonopoulos, Wiśniewski, Bochniewicz, Janza (56' Giakoumakis) - Jirka, Prochazka, Manneh (79' Matuszek), Jimenez - Wolsztyński (33' Koj), Angulo

Cracovia Kraków: Pesković - Pestka, Dytyatev, Helik, Diego - Dimun, Thiago (77' van Amersfoort), Wdowiak, Fiolić (21' Rakoczy), Hanca - Lopes

Żółte kartki: 37' Prochazka, 40' Wiśniewski, 63' Giakoumakis, 79' Manneh, 80' Koj - 13' Thiago, 38' Dimun, 53' Pestka

Czerwona kartka: Kurdziel (II trener Cracovii)

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa)