PKO Ekstraklasa: szalone derby Trójmiasta dla Lechii!

• Data publikacji: 31.05.2020, 19:35

44. Derby Trójmiasta zakończyła się zwycięstwem Lechii Gdańsk - 4:3. Wszystkie gole padły w drugiej połowie, w tym cztery z rzutów karnych. Nie zabrakło też "samobója" oraz szalonej końcówki.

Faworytem derbów Trójmiasta byli gospodarze, którzy są zdecydowanie wyżej w ligowej tabeli. Jednak "Arkowcy", z nowym trenerem - Ireneuszem Mamrotem liczyli na zdobycie punktów, potrzebnych im w walce o utrzymanie. Od samego początku dominowali gdańszczanie, ale mimo wielu okazji nie udało im się zdobyć gola. Najbliżej tego byli w 37. minucie, gdy Mateusz Młyński szukał "okienka" pięknym, technicznym uderzeniem z dystansu.

Pięć minut po zmianie stron, w polu karnym Arki faulowany przez Filipa Helstrupa był Jarosław Kubicki i sędzia wskazał na tzw. "wapno". Do piłki podszedł niezawodny w takich sytuacjach Flavio Paixao i pewnym strzałem dał Lechii prowadzenie. Dziesięć minut później było już jednak - 1:1. Również z karnego i również bardzo pewnie trafił Marko Vejinović. To był dopiero przedsmak rollercoastera, który zafundowali nam piłkarze obu ekip. W 71. minucie, gdynianie wykonywali rzut rożny, po którym niefortunnie do własnej bramki trafił Kubicki. Sześć minut później odpowiedział Flavio, kończąc głową dośrodkowanie z narożnika boiska. W 82. minucie, Szymon Marciniak podyktował kolejnego karnego, ale wcale nie ostatniego tego wieczoru. Tym razem za zagranie ręką jednego z Lechistów, a na - 3:2 dla Arki ponownie strzelił Vejinović. Po upływie kolejnych pięciu minut znów było po równo. W akcji dwóch rezerwowych podawał Conrado, a bramkę zdobył Łukasz Zwoliński. Gdy wydawało się, że derby skończą się podziałem punktów, to w 96. minucie sędzia odgwizdał czwartą "jedenastkę". Gola na wagę zwycięstwa "Biało-Zielonych" zdobył rzecz jasna Flavio.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:3 (0:0)

Bramki: 50' (k.), 77', 90+6' (k.) Flavio, 87' Zwoliński - 60' (k.), 82' (k.) Vejinović, 71' (sam.) Kubicki

Lechia Gdańsk: Kuciak - Fila (72' Zwoliński), Nalepa, Maloca, Pietrzak - Kubicki, Mihalik (76' Saief), Makowski, Lipski, Gomes (65' Conrado) - Flavio

Arka Gdynia: Steinbors - Marciniak, Helstrup, Marić, Danch - Vejinović (86' Bergqvist), Jankowski (76' Mihajlović), Nalepa, Kopczyński, Młyński - Zawada (80' Skhirtladze)

Żółte kartki: 31' Lipski, 74' Kubicki, 90' Conrado - 49' Helstrup, 90+1' Nalepa

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock)