Polacy w Final Six Ligi Narodów!

• Data publikacji: 24.06.2018, 08:43

Siatkarze reprezentacji Polski awansowali do Final Six Ligi Narodów! W ostatnim spotkaniu fazy grupowej ograli Australię 3:0 i są pewni gry we Francji. Finały odbędą się w dniach 4-8 lipca w Lille.

Długie i emocjonujące wymiany kibice mogli oglądać już od początku spotkania. W pierwszej z takich akcji lepsi okazali się Polacy (3:1). Biało-czerwoni świetnie grali blokiem. Nawet jeżeli nie przynosił on bezpośrednich punktów, to dawał szansę na kontry. Po dobrym ataku Śliwki siatkarze zeszli na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem. Po czasie kolejnym świetnym blokiem popisał się Kuba Kochanowski (9:6). Trener reprezentacji Australii Mark Lebedew poprosił o przerwę dla swojego zespołu. Australijczycy zdobyli wprawdzie punkt, ale po chwili stracili kolejne dwa. Ich szkoleniowiec ponownie był zmuszony poprosić o czas. To jednak nie wybiło z rytmu Polaków, którzy na kolejnej przerwie prowadzili już 7. punktami! Gospodarze zdobyli 3 punkty z rzędu (12:16), co spowodowało lekkie zamieszanie w ekipie reprezentacji Polski. Nie trwało ono jednak długo. Po chwili Łukasz Kaczmarek zanotował asa serwisowego (19:13). Po świetnej obronie Szalpuka i kontrze Polacy jeszcze zwiększyli prowadzenie, do tego punkt z serwisu dołożył jeszcze Mateusz Bieniek (23:16). Premierową partię atakiem ze środka zakończył Kochanowski.

W drugiej partii wyraźnie rozkręcać zaczął się Łukasz Kaczmarek, który po dobrym ataku dołożył jeszcze asa serwisowego (4:1). Chwilę później swoją pierwszą ponad 30-sekundową wymianę zwyciężyli reprezentanci Australii (6:4). Przy pierwszej przerwie technicznej Polacy prowadzili 8:6. Po przerwie "czapę" dostał atakujący gospodarzy, Carol. On i jego koledzy nie zrazili się jednak i cały cas, od początku tego seta, budowali swoją grę. Zaczęli lepiej bronić, co pozwoliło im na kontry, które zaczęły przynosić skutek. Po błędzie w ataku Szalpuka zbliżyli się na 1 punkt (12:11). Na drugiej przerwie Polacy prowadzili 16:14. Dobrą zmianę odnotował Bartosz Kurek, który po wejściu skończył trzy ataki (17:15). Coraz lepiej grali siatkarze z Australii, którzy doprowadzili do remisu (17:17). Zapowiadała się emocjonująca końcówka. Po bloku na Kurku, który dał gospodarzom pierwsze w tym meczu prowadzenie, o czas poprosił Vital Heynen. Cały czas utrzymywała się delikatna przewaga Australijczyków (18:19, 20:21). Dzięki temu pierwszą piłkę setową mieli właśnie reprezentanci Australii. Carol zepsuł jednak zagrywkę. Ta partia musiała zostać rozstrzygnięta na przewagi. Polakom dał ją Mateusz Bieniek, który popisał się świetnym blokiem. Po chwili piłkę przepchnął Szalpuk i Polacy wygrali drugiego seta, dzięki czemu awansowali do Final Six!

Na trzecią partię siatkarze wyszli już rozluźnieni. Nie znaczyło to jednak, że ten mecz odpuścili. Artur Szalpuk zanotował asa serwisowego (5:3). Na prowadzenie po raz kolejny wyszli gospodarze (8:10), którzy zaczęli grać dużo lepiej. Utrzymywali oni dwupunktowe prowadzenie, z którym zeszli również na drugą przerwę techniczną. Po przegranej wideoweryfikacji i udanej kontrze Polaków już był remis, a po kolejnej dłuższej wymianie nawet prowadzenie (16:17). Kolejne dobre wejście zaliczył Bartosz Kurek, który skutecznie blokował (17:21). Po chwili został jednak zablokowany i Australijczycy niebezpiecznie zbliżyli się punktowo (20:21). Losy tego seta miała rozstrzygnąć kolejna emocjonująca końcówka. Po ataku w antenkę Kurka (23:23) rozpoczęły się niepotrzebne dyskusje, które cudem nie zakończyły się kartką. Vital Heynen z powrotem wprowadził Łukasza Kaczmarka. Po błędzie Australii Polacy mieli piłkę meczową, którą wykorzystali!

Australia - Polska 0:3 (16:25, 24:26, 23:25)

Polska: Bieniek, Bednorz, Łomacz, Śliwka, Kaczmarek, Kochanowski, Zatorski (l), ,Szalpuk, Kurek, Janusz, Lemański, Kwolek

Australia: Mote, Staples, Carroll, O'dea, Richards (l),Tom D-P, Dosanjh ,Walker

Skład Final Six Ligi Narodów 2018 (4-8 lipca):