Koszykówka: Alba blisko półfinału, skromne zwycięstwo Oldenburga

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 18.06.2020, 22:38

Alba Berlin kontynuuje fantastyczną passę meczów w turnieju finałowym koszykarskiej Bundesligi i nadal zostaje bez porażki. W pierwszym ćwierćfinałowym meczu zespół ze stolicy Niemiec łatwo pokonał BG Gottingen. Drugie spotkanie dnia było dużo bardziej zacięte.

Dwa pierwsze spotkania fazy ćwierćfinałowej rozgrywane wczoraj miały zupełnie inny przebieg. W jednostronnym spotkaniu Fraport Skyliners Frankfurt z ratiopharm Ulm zdecydowanie lepsza okazała się druga drużyna wygrywając 101:61. W drugim spotkaniu Bayern Monachium dość niespodziewanie przegrał po bardzo zaciętym widowisku z MHP RIESEN Ludwigsburg 83:87. W czwartek przyszła pora na dwa inauguracyjne spotkania w dwóch kolejnych parach. Tym razem faworyzowana Alba Berlin, która w fazie zasadniczej wygrała swoją grupę mierzyła się z czwartą drużyną drugiej grupy – BG Gottingen, podczas gdy zespół EWE Baskets Oldenburg (2. Miejsce w grupie A) stanął naprzeciw Brose Bamgerg (3. w grupie B).

Pierwszy mecz czwartku, jak można się było spodziewać, przebiegł właściwie bez historii. Alba Berlin jest jednym z faworytów do wygrania turnieju i ten status potwierdza. W żadnym meczu grupowym ich końcowa przewaga nie wyniosła mniej, niż siedem punktów. Dziś zespół z Gottingen okazał się gorszy o dokładnie 25 oczek. Dość zacięta była pierwsza kwarta, w której co prawda outsider nie prowadził, ale z wyniku 9:21 potrafił dojść do rywali na sześć punktów i przegrać „tylko” 17:23. Jeśli jednak jakiekolwiek złudzenia na temat zaciętego meczu mogły się rodzić u podopiecznych Johana Roijakkersa, to szybko zostały one rozwiane w kolejnych dwóch kwartach wygranych kolejno 17 i 18 punktami. 41 punktów przewagi po trzech odsłonach właściwie zamknęło mecz. Ostatnie 10 minut przebiegło pod dyktando zespołu goniącego, który wygrał wysoko 28:12, ale to tylko zmniejszyło rozmiary porażki. Najlepiej punktującym zawodnikiem zwycięskiego zespołu został Peyton Siva z 15 oczkami na koncie. W Gottingen 11 punktów zdobył Mihajlo Andrić. Statystyki tego meczu mówią same za siebie – w każdej zdecydowanie wygrywa Alba, która tylko w zbiórkach pod swoim koszem miała podobne liczby do rywali (25:27). W drugim meczu tych drużyn bardzo trudno będzie odwrócić losy tej jednostronnej rywalizacji.

Drugie spotkanie, podobnie jak w środę, było zdecydowanie bardziej zacięte. Ekipy z Bamberga i Oldenburga stworzyli bardzo dobre widowisko, które dopiero w samej końcówce zostało rozstrzygnięte. W pierwszej kwarcie goście ustawili sobie mecz bardzo dobrym początkiem, w którym rzucili siedem punktów z rzędu. Potem aż do końca pierwszej połowy kontrolowali przebieg spotkania i do szatni schodzili z wynikiem 45:33. Ten dobry rezultat trochę uśpił pełniących funkcję gości w tym meczu koszykarzy z Oldenburga. Druga połowa była bardziej zacięta, obie kwarty wygrali koszykarze Brose Bamberg, ale losów meczu odwrócić im się nie udało Zwycięstwo 86:81 przybliża EWE Baskets Oldenburg do półfinału rozgrywek. Najskuteczniejszym koszykarzem drużyny okazał się w czwartek zdobywca 20 oczek – Rickey Paulding. W zespole przegranych świetnie spisał się Elias Harris – 24 oczka.