PKO Ekstraklasa: Lech w dziesiątkę wygrał z Piastem

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 20.06.2020, 19:26

Lech Poznań pokonał 2:0 na wyjeździe Piasta Gliwice w hitowym spotkaniu 31. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Goście przez prawie całą drugą połowę grali w dziesiątkę, ale zdołali strzelić dwa gole. Pięknym trafieniem z rzutu wolnego popisał się Jakub Moder.

Dla obu drużyn był to bardzo ważny mecz. Piast z pewnością chciałby potworzyć wyczyn sprzed roku i odrobić siedem punktów straty do Legii. Lech w tabeli jest tuż za Piastem i po cichu jeszcze marzy o mistrzostwie. Obie drużyny nie mogą być pewne gry w europejskich pucharach, gdyż za ich plecami jest bardzo ciasno, a rywale nie śpią.

Lepiej od pierwszych minut wyglądał Piast. Jego ataki były dobrze przemyślane i Gliwiczanie popełniali mniej błędów niż goście z Poznania. W 4. minucie piłka znalazła się nawet w bramce van der Harta, ale gola nie było, ponieważ na spalonym był Kristopher Vida. Motorem napędowym akcji Piasta był Jorge Felix przez, którego przechodziło większość akcji.

Bramkarze obu ekip nie mieli w pierwszych minutach wiele roboty. Piłkarze mieli problemy w utrzymaniu równowagi na nasiąkniętej deszczem murawie. Decydowało to o słabych próbach z dystansu Sebastiana Milewskiego z Piasta czy Pedro Tiby i Jakuba Modera z Lecha. Piast dłużej utrzymywał się przy piłce, a po stracie momentalnie doskakiwał do przeciwnika. Gliwiczanie wychodzili do pressingu nawet w polu karnym rywala.

Lech starał się wyprowadzać szybkie kontrataki, ale piłkarzom Kolejorza brakowało dokładności i akcje traciły na tempie. Lechici atakowali głównie skrzydłami i do akcji ofensywnych często podłączali się boczni obrońcy: Bohdan Butko i Tymoteusz Puchacz. Widowisko w pierwszej połowie nie było najlepsze. Żadna ze stron nie była w stanie oddać celnego strzału na bramkę. Poza paroma strzałami w trybuny i kilkoma rajdami w pole karne, zatrzymanymi przez obrońców, obie drużyny nie stworzyły sytuacji.

Druga połowa zaczęła się fatalnie dla Lecha. Na samym początku drugą żółtą kartkę zobaczył Thomas Rogne i wyleciał z boiska. Lech praktycznie przez całą drugą część spotkania musiał grać w dziesiątkę. Piast natychmiast chciał to wykorzystać i oddał pierwszy celny strzał na bramkę. Jego autorem był Vida, ale poradził sobie z nim bramkarz Kolejorza. Vida próbował strącić piłkę po dośrodkowaniu Martina Konczkowskiego, ale zrobił to wprost w ręce van der Harta.

Do ataków Piasta włączało się coraz więcej zawodników. W końcu przypomniał o sobie Piotr Parzyszek, który głową uderzył minimalnie niecelnie, a chwilę później z dystansu wprost w ręce golkipera strzelił Hateley. Lech tylko się bronił i czekał na kontrę. Kolejny groźny strzał oddał natomiast Jakub Czerwiński, ale nadal na tablicy wyników było 0:0.

Zmieniło się to w 66. minucie i to nie za sprawą Piasta, a osłabionego Lecha. Z rzutu wolnego kapitalnie przymierzył Jakub Moder i pokonał Frantiska Placha, wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie. Piast ruszył do ataków, a Lech tylko oddalał zagrożenie od swojej bramki. Dogodną sytuację zmarnował Jorge Felix. Sędzia korzystał z VAR-u, aby sprawdzić czy Tymoteusz Puchacz zagrywał ręką w polu karnym, ale ostatecznie nie zdecydował się podyktować jedenastki.

Do rzutu wolnego w Piaście podszedł Mikkel Kirkeskov i był bliski powtórzenia wyczynu Modera, ale Czech trafił w poprzeczkę. Nie było to ostatnie słowo Piasta. Mickey van der Hart obronił strzał Patryka Tuszyńskiego skierowany w środek bramki. Piast atakował do samego końca. W doliczonym czasie Czerwiński po uderzeniu głową trafił poprzeczkę, ale po tej akcji kontrę wyprowadził Lech, którą skutecznie zakończył Pedro Tiba i Kolejorz odniósł zwycięstwo 2:0.

Piast Gliwice - Lech Poznań 0:2 (0:0)

Bramki: 66' Moder, 90+4' Tiba

Piast: Plach - Konczkowski, Korun, Czerwiński, Kirkeskov - Sokołowski (76' Jodłowiec), Hateley - Milewski, Felix, Vida (67' Alves) - Parzyszek (76' Tuszyński)

Lech: van der Hart - Butko, Satka, Rogne, Puchacz - Kamiński (79' Marchwiński), Moder, Tiba, Jóźwiak - Ramirez (51' Crnomarković) - Gytkjaer (73' Zhamaletdinov)

Kartki: Korun, Hateley - Rogne (czerwona), Żuraw (poza boiskiem), Moder, van der Hart, Butko, Cronomarković

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce)