Liga ACB: Barcelona i Baskonia w finale

• Data publikacji: 28.06.2020, 21:54

Dzisiaj rozegrano półfinały turnieju finałowego ligi ACB. Barcelona wygrała z San Pablo Burgos, a Kirolbet Baskonia po fantastycznym meczu pokonał Valencię Basket.

Nietypowy ze względu na pandemię koronawirusa, turniej finałowy w Walencji wszedł w decydującą fazę. Dzisiaj rozegrano mecze półfinałowe. W pierwszym z nich zwycięzca grupy A, Barcelona zmierzył się z drugim zespołem grupy B, San Pablo Burgos. Faworytem była ekipa z Katalonii, która rozpoczęła spotkanie od prowadzenia 8:0. San Pablo Burgos wyrównało na 8:8. Potem Barcelona zaliczyła serię 9:0 i znowu miała znaczącą przewagę. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 23:17. Podopieczni Swetisława Pesicia prowadzili nawet 16 punktami - 37:21. Rywale z Burgos ponownie wrócili do meczu i do przerwy było tylko 43:41 dla faworytów. Po zmianie stron Barcelona włączyła piąty bieg. W czwartej odsłonie gry różnica wynosiła już prawie 20 punktów i zespół z Katalonii z każdą akcją zbliżał się do finału. Ostatecznie Barcelona wygrała 98:84. Najwięcej, 18 punktów zdobył Nikola Mirotić. Double-double (14 punktów i 11 asyst) zanotował Thomas Heurtel.

W drugim półfinale najlepszy zespół wyrównanej grupy B, Valencia Basket grał z Kirolbetem Baskonia. Spotkanie na początku było bardzo wyrównane, ale od stanu 12:12 gospodarze turnieju zdobyli 5 punktów z rzędu. Od tego momentu zespół Jaume Ponsarnau zaczął zyskiwać przewagę na boisku. W pierwszej połowie po serii 7:0 maksymalna różnica wynosiła 10 punktów. Do przerwy Valencia Basket prowadziła 42:33. Trzecia kwarta należała do drużyny z Vitorii, która wygrała tę część spotkania 10 punktami i wyszła na jednopunktowe prowadzenie. Zapowiadało to niezwykle emocjonującą końcówkę. Na niecałe 3 minuty przed końcem Shavon Shields trafił za trzy i Baskonia prowadziła 75:70. W decydujących momentach w szeregi obydwu zespołów wkradło się dużo nerwowości. Gospodarze mieli ostatnią akcję meczu w swoich rękach, ale Jordan Loyd nie trafił za trzy. Mecz zakończył się wynikiem 75:73 dla Kirolbetu Baskonia, która po wspaniałym widowisku awansowała do wielkiego finału, który odbędzie się we wtorek.

Barcelona - San Pablo Burgos 98:84 (23:17, 20:24, 29:17, 26:26)
Valencia Basket - Kirolbet Baskonia 73:75 (17:12, 25:21, 13:23, 18:19)