Liga ACB: mistrzostwo dla Kirolbetu Baskonia!

• Data publikacji: 30.06.2020, 21:55

Zakończył się dwutygodniowy turniej finałowy hiszpańskiej ligi ACB rozgrywany w Walencji. Mistrzem został Kirolbet Baskonia, który w finale wygrał 69:67 z Barceloną.

Barcelona i Kirolbet Baskonia spotkały się już w fazie grupowej, gdzie zespół z Katalonii wygrał po wyrównanym meczu. Finał także zapowiadał się pasjonująco. Barcelona czekała na mistrzostwo 6 lat, a Baskonia 10. Pierwsze minuty decydującego starcia były wyrównane. Pierwszą bardziej znaczącą przewagę - 15:9 - wywalczył zespół z Vitorii. Drużyna z Barcelony odrobiła straty. Po 10 minutach było 17:16 dla Kirolbetu.

W pierwszych 4 minutach drugiej kwarty Barcelona, głównie dzięki Thomasowi Heurtelowi, zaliczyła serię 10:0. Zawodnicy Baskonii odzyskali skuteczność i nie pozwolili rywalom odskoczyć na większą różnicę. Do przerwy podopieczni Swetisława Pesicia prowadzili 39:33. Druga połowa rozpoczęła się świetnie dla Baskonii, która zaliczyła serię 14:4. Tym samym koszykarze z Kraju Basków objęli prowadzenie. Później wynik oscylował w granicach remisu, a przed ostatnią kwartą było 51:51.

Ostatnia kwarta była godna decydującej części finałowego meczu. Gra toczyła się cios za cios i żadna z drużyn nie zdobyła większej przewagi. Na 5 minut przed końcem z powodu pięciu fauli udział w meczu zakończył jeden z liderów Barcelony, Nikola Mirotić, który wcześniej został wybrany przez kibiców MVP całego sezonu. Na 10 sekund przed końcem Pierre Oriola trafił dwa rzuty wolne dla ekipy z Katalonii i był remis 67:67. Kirolbet Baskonia wykorzystał swoją akcję i dwa punkty zdobył Luca Vildoza. Barcelonie do zmiany wyniku pozostały jeszcze 3 sekundy. Cory Higgins nie trafił rzutu za trzy punkty i mecz zakończył się wynikiem 69:67 dla zespołu z Kraju Basków.

Bohaterem Baskonii został Luca Vildoza, który nie miał dobrej początkowej fazy turnieju. Dzisiaj Argentyńczyk zdobył 17 punktów, w tym decydujące. Zawodnik ekipy Dusko Iwanowicia nie był najskuteczniejszym zawodnikiem meczu. Thomas Heurtel z Barcelony rzucił 21 punktów, ale nie mógł się cieszyć z mistrzostwa. To Baskonia po raz czwarty została mistrzem Hiszpanii.

Barcelona - Kirolbet Baskonia 67:69 (16:17, 23:16, 12:18, 16:18)