MOS Wola Warszawa mistrzem Polski juniorów!

• Dodał: K K
  • Data publikacji: 05.07.2020, 23:44

W dniach 1 - 5 lipca w Dębicy został rozegrany finałowy turniej mistrzostw Polski juniorów w siatkówce halowej. Zwycięzcą została drużyna MOS Wola Warszawa.

Do Dębicy przyjechało osiem najlepszych zespołów juniorskich, które pierwotnie miały rywalizować ze sobą pod koniec marca. W związku z pandemią koronawirusa zdecydowano jednak o przeniesieniu rozgrywek na pierwsze dni lipca. W roli obrońcy tytułu pojawili się siatkarze Trefla Gdańsk. Zespoły podzielono na dwie grupy, w której znaleźli się AZS UWM Olsztyn, Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa, Hemarpol Norwid Częstochowa, Trefl Gdańsk (grupa A) oraz AKS V LO Rzeszów, EKS Skra Bełchatów, Jastrzębski Węgiel, UMKS MOS Wola Warszawa (grupa B). Po pierwszej fazie trzy zespoły grupy A zdobyły po 5 punktów - jedynie AZS UWM Olsztyn nie wygrał żadnego ze spotkań, choć dwa razy mierzył się w tie-breaku. Inaczej było w grupie B; Jastrzębski Węgiel nie przegrał żadnego spotkania, co więcej - stracił tylko jednego seta!

Następnie dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansowały do półfinałów, a dwa z ostatnich miejsc walczyły pozycję piątą i siódmą. Po pięciosetowym meczu AZS UWM Olsztyn okazał się lepszy od Skry Bełchatów, a w kolejnym pojedynku AKS V LO Rzeszów zwyciężyło nad Norwidem Częstochowa. Chociaż ten mecz trwał przez 4 sety, to w każdym z nich obie drużyny przekroczyły próg 20-punktowy.

W sobotę rozegrano też dwa mecze półfinałowe. W pierwszym z nich Trefl Gdańsk podejmował MOS Wolę Warszawa. Inauguracyjna partia nie potoczyła się dobrze dla obrońców tytułu, ale w drugiej to oni triumfowali, wyrównując stan pojedynku. Zdecydowana dominacja w trzecim secie, wygranym do 15, ponownie przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść zespołu z Warszawy. Czwarta odsłona była zacięta, a jej większą część stanowiła gra punkt za punkt, jednak to Trefl zdobył dwa ostatnie punkty. Tie-break także okazał się być wyrównany i dopiero po grze na przewagi warszawiacy zapewnili sobie miejsce w finale.

Jeszcze bardziej zacięte było spotkanie Jastrzębskiego Węgla i Eco-Team AZS-u Stoelzle Częstochowy. Już pierwszy set zakończył się różnicą jedynie dwóch punktów, a później było podobnie - drugi set, trzeci set, w którym potrzebna była gra na przewagi. Dopiero czwarta partia przyniosła chwilowy oddech od siatkarskich emocji, choć z tego na pewno nie mogli być zadowoleni częstochowianie. W tie-breaku zabrakło im niewiele, by awansować do finału, lecz młodzież Jastrzębskiego Węgla wytrzymała presję i cieszyła się z pewnego już miejsca na podium.

Niedziela to kolejny dzień, gdy parkiet siatkarski rozgrzał się do czerwoności. Spokojniejszy mecz o brąz, w którym Trefl Gdańsk tylko w jednym secie wyraźnie przegrał z Eco-Team AZS-em Stoelzle Częstochowa, stanowił jedynie wstęp do widowiska, jakie czekało w finale - choć, niestety, bez udziału publiczności, co jednocześnie jest zrozumiałe w obecnych okolicznościach. Zarówno MOS Wola Warszawa, jak i Jastrzębski Węgiel przystępowały do finału jako zwycięzcy pięciosetowych pojedynków, i zapewne oba zespoły chciały jak najszybciej zakończyć turniej wymarzonym wynikiem. Rzeczywistość okazała się inna, bo żadna z drużyn nie zamierzała ani na moment rezygnować ze złota. Po bardzo wyrównanym pierwszym secie, jastrzębianie złapali zadyszkę. Odebrali to sobie z nawiązką w trzeciej partii, gdy odrobili kilkupunktową przewagę i znów wyszli na prowadzenie w meczu. Kolejny set warszawiacy wygrali głównie dzięki świetnej grze Bartosza Gomułki (wybranego także na MVP tego meczu). Tie-break dla Jastrzębskiego Węgla znów rozpoczął się bardzo dobrze, ale to nie siatkarze ze Śląska cieszyli się z mistrzostwa - złote medale wywalczyli gracze MOSu Wola Warszawa, którzy ambitnie zniwelowali straty i wygrali do 13.

Mistrzostwa Polski juniorów zakończyły się rozdaniem nagród indywidualnych. Wybrano po jednym zawodniku na każdej pozycji; najlepszym środkowym został Karol Urbanowicz (Trefl Gdańsk), przyjmującym - Michał Gierżot (Jastrzębski Węgiel), rozgrywającym - Dawid Pawlun (Trefl Gdańsk), atakującym - Przemysław Kupka (Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa), a libero - Dawid Bulira (MOS Wola Warszawa). Najlepszym zawodnikiem całego turnieju został atakujący MOS Wola Warszawa - Bartosz Gomułka.