Liga Europy: Szachtar i Sevilla w półfinale!
Эдгар Брещанов

• Dodał: Agnieszka Nowak
  • Data publikacji: 11.08.2020, 23:32

Dziś poznaliśmy ostatnich półfinalistów Ligi Europy. Po jednostronnym meczu Szachtar Donieck pokonał FC Basel 4:1. Dużo bardziej wyrównane okazało się starcie Wolverhampton z Sevillą, w którym gola na wagę awansu Hiszpanie strzelili w samej końcówce.

Szachtar Donieck – FC Basel 4:1

Piłkarze z Doniecka potrzebowali zaledwie dwóch minut, aby wyjść na prowadzenie. Wówczas Szachtar wykorzystał niepotrzebne wyjście z bramki bramkarza rywali. Po precyzyjnym dośrodkowaniu Marlosa z rzutu rożnego gola mocnym uderzeniem głową strzelił Junior Morales. Od tego momentu zawodnicy z Doniecka wyraźnie dominowali. Szwajcarzy mieli natomiast problem nie tylko z celnymi strzałami, ale także ze skonstruowaniem groźnego ataku. Większość akcji piłkarzy z Bazylei kończyła się kilka metrów za linią środkową boiska. Szachtar wciąż był jednak w natarciu i już w 20. Minucie gry podwyższyli wynik na 2:0. Marlos płasko podał przed pole karne rywali, gdzie futbolówkę przepuścił Alan Patrick. To stworzyło znakomitą pozycję strzelecką Taisonowi. Brazylijczyk się nie pomylił i po rykoszecie piłka zatrzepotała w siatce.

W drugiej połowie spotkania wyraźnie podrażnieni Szwajcarzy zaczęli grać bardziej agresywnie. Niewiele jednak z tego wynikło, bo niecały kwadrans później Yannick Marchand sfaulował w polu karnym Taisona. Arbiter podyktował „jedenastkę", którą pewnie wykorzystał Alan Patrick. W końcówce spotkania zespół z Doniecka trafił do bramki po raz ostatni. Tete znakomicie dograł do Dodo, a ten nie dał szans golkiperowi przeciwników. Spotkanie było rozstrzygnięte, ale pod koniec spotkania padła jeszcze jedna bramka. Honorowe trafienie dla FC Basel zdobył Ricky van Wolfswinkel.

Zwycięstwo Szachtara Donieck umożliwiło ukraińskiemu zespołowi awans do półfinału Ligi Europu po raz trzeci w historii. A w nim zmierzy się 17 sierpnia w Dusseldorfie z Interem Mediolan.

Bramki: Junior Moraes (2), Taison (22), Alan Patrick (75 - karny), Dodo (88) - van Wolfswinkel (90+)

Żółte kartki: Alan Patrick, Bodnar - Frei, Atrhur Cabral

Sędziował: Oliver (Anglia)

Wolverhampton Wanderers – Sevilla FC 0:1

Zupełnie inaczej wyglądał pojedynek angielsko-hiszpański. Mecz od samego początku był bardzo wyrównany i obie drużyny miały problem z przedostaniem się pod pole karne rywali. Znakomicie między słupkami spisywali się także bramkarze obu zespołów. Kiedy wydawało się, że dojdzie do dogrywki Hiszpanie przeprowadzili ostatnią – i jak się okazało najbardziej skuteczną akcję. Z prawej flanki w pole karne dośrodkował Banega. Piłkę dosięgnął Ocampos i mocnym uderzeniem nie dał szans Rui Patricio. Gol umożliwił Hiszpanom awans do ½ finału, gdzie czeka ich starcie z kolejnym angielskim zespołem – Manchesterem United.

Bramka: Lucas Ocampos (88)

Żółte kartki: Romain Saiss, Ruben Neves - Diego Carlos.

Sędziował: Daniele Orsato (Włochy).