Liga Mistrzów: pewna wygrana Bayernu!

• Dodał: Agnieszka Nowak
  • Data publikacji: 19.08.2020, 22:57

Po zaciętym spotkaniu Bayern Monachium pokonał w piłfinale Ligi Mistrzów Olimpique Lyon 3:0. Gola i asystę zaliczył Robert Lewandowski. W finale Mistrzowie Niemiec zmierzą się z Paris Saint-Germain.

Dzisiejszy mecz półfinałowy był drugim starciem tej rangi, w którym rywalizowały drużyny z Niemiec i Francji. Tym razem to jednak ekipa naszych zachodnich sąsiadów była faworytem. Po zdobyciu mistrzostwa Niemiec Bayern zabłysnął ponownie – tym razem w europejskich pucharach. Bo choć wyeliminowania FC Barcelony akurat przez tą drużynę można się było spodziewać, tak stylu w jakim to zrobiła i końcowego wyniku już nie. Monachijczycy zdeklasowali „Blaugranę” 8:2 i w wielkim stylu wkroczyli do ½ finału.
Z drugiej strony Niemcy wcale nie mogli czuć się bezpiecznie. Olimpique Lyon sprawił już niejedną sensację. Po wygranej z Juventusem rozprawił się z Manchesterem City. Zakończył więc marzenia o triumfie dwóch faworytów tej edycji Champions League i z pewnością miał chrapkę na „hat-tricka". Jednocześnie Francuzi mieli szansę znaleźć się w historycznym finale ze swoimi rodakami z Paryża.
Początek spotkania należał do piłkarzy znad Sekwany. Defensorzy Bayernu nie potrafili poradzić sobie z szybkimi rajdami Memphisa Depaya, który zanotował kilka znakomitych okazji by otworzyć wynik. Już w 4. Minucie doskonale przyjął piłkę w środku pola, ale po wyprzedzeniu niemieckich obrońców trafił w boczną siatkę. Później napastnik kilkakrotnie uderzał między słupki jednak zawsze na posterunku znajdował się Manuel Neuer. Swoją okazję na sprawienie niespozianki miał także Ekambi. W 17. Minucie znalazł się sam na sam z golkiperem rywali. Trafił jednak w słupek po zamieszaniu w polu karnym. Niewykorzystane sytuacje szybko się zemściły. Zaledwie minutę po nieudanej próbie piłkarza Lyonu, Bayern wyszedł na prowadzenie. Piłkę z głębi pola otrzymał wbiegający z prawej flanki Serge Gnabry. Ten błyskawicznie zbiegł do środka, wymanewrował czterech obrońców i popisał się przepięknym uderzeniem z dystansu. Tablica wyników pokazała 1:0 dla Bayernu, a Mistrzowie Niemiec nie zamierzali spocząć na laurach. Monachijczycy wciąż szukali kolejnego trafienia, podczas gdy zawodnicy Olimpique’u wyraźnie stracili na pewności siebie. Stali się pasywni i przebywali głównie w środku pola. Bayern postawił na swoim w 33. Minucie, a radość swoim kibicom ponownie sprawił Gnabry. Sam rozpoczął akcję, przejmując futbolówkę w głębi boiska. Podał do Perisicia, a ten podał do Lewandowskiego. Polak uderzał z bliska, ale jego strzał przyblokował Lopes. Bramkarz musiał jednak skapitulować przy dobitce Gnabry'ego. Bayern podwyższył na 2:0 i nic nie wskazywało na to, że Francuzi zdołają odrobić straty jeszcze w tej połowie. Ostatecznie właśnie przy takim wyniku piłkarze zeszli do szatni.

Początek drugiej odsłony był bardzo zacięty. Zawodnicy Lyonu ożywili się i znów zaczęli szukać okazji na pierwszego gola. Najbliżej gola kontaktowego byli w 58. minucie gry. Dembele odebrał piłkę Suele. Doszedł do niej Aouar i wyłożył ją Ekambiemu. Napastnik ponownie zmarnował jednak stuprocentową okazję i strzelił prosto w bramkarza. Piłkarza z Lyonu wielokrotnie przeprowadzali jeszcze groźne kontry. Kończyły się one jednak najczęściej na wysokości pola karnego. Bezbłędnie między słupkami spisywał się natomiast Neuer, który pewnie wyłapywał celne strzały rywali. Przedostatni raz piłka zatrzepotała w siatce w 80. Minucie po strzale Coutinho. Wynik w 88. minucie ustalił Robert Lewandowski. Polak znakomitym uderzeniem głową wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego Kimmicha. Ostatecznie Bayern wygrał 3:0 i awansował do finału Champions League.

Olimpique Lyon – FC Bayern Monachium 0:3 (0:2)

Bramki: 18' Gnabry, 33' Gnabry, 88' Lewandowski

Żółte kartki: 35' Marvelo, 42' Marcal, 86' Mendes

Olimpique Lyon: Lopes – Denayer, Marcelo, Marcal (72' Cherki) – Guimaraes (46' Mendes)– Caqueret, Aouar – Dubois (67' Tete), Cornet – Tako Ekambi (67' Reine-Adelaide), Depay (57' Dembele)

FC Bayern Monachium: Neuer – Davies, Alaba, Boateng (46' Suele), Kimmich – Goretzka (82' Pavard), Alcantara (82' Tolisso) – Gnabry (75' Coutinho), Mueller, Perisić (63' Coman) – Lewandowski

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania)