PKO Ekstraklasa: nieudany powrót Warty Poznań

• Dodał: Jakub Zegarowski
  • Data publikacji: 23.08.2020, 16:57

Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Wartę Poznań 1:0 (0:0) w drugim niedzielnym meczu 1. kolejki PKO Ekstraklasy. Zwycięskiego gola dla Gdańszczan zdobył w 66' minucie Łukasz Zwoliński.

Całe spotkania miało raczej zaskakujący przebieg. Mający duże ambicje i znacznie bardziej doświadczoną kadrę Lechiści skupiali się przede wszystkim na defensywie, bardzo rzadko konstruując akcje na połowie beniaminka z Poznania. Warta miała znacznie więcej z gry i, szczególnie w pierwszej połowie, mogła pokusić się o strzelenie gola. Już w 5. minucie na silny strzał z dystansu zdecydował się Robert Janicki, ale minimalnie spudłował. Dusan Kuciak pierwszy raz musiał ofiarnie interweniować już po kwadransie, kiedy instynktownie odbił mocne uderzenie jednego z zawodników gospodarzy. Niedługo później, Lechistów uratował słupek. Premierowa część gry należała więc do Poznaniaków, którzy znacznie lepiej radzili sobie w środku pola.

Drugie trzy kwadranse miały bardzo podobny przebieg, co pierwsze. Warta jednak nie była już tak konkretna. Bardzo dobrze radziła sobie z rozprowadzaniem piłki, ale brakowało trochę jakości i konkretów. Można było odnieść wrażenie, że podopieczni Piotra Tworka nieco zmęczyli się atakiem pozycyjnym, choć wciąż prezentowali się przyzwoicie. Goście czekali cierpliwie na swoją szansę. I doczekali się w 66. minucie. Do dośrodkowania w pole karne beniaminka doszedł Michał Nalepa, ze stoickim spokojem odegrał piłkę do niepilnowanego Łukasza Zwolińskiego, który z precyzyjnym strzałem z linii pola karnego nie dał żadnych szans Adrianowi Lisowi.

Warta szybko starała się odpowiedzieć, ale skupionej na defensywie Lechii było bardzo ciężko strzelić gola. Sytuacja miejscowych pogorszyła się dodatkowo w 81. minucie, kiedy to drugą żółtą kartkę za próbę wymuszenia rzutu karnego dostał Michał Jakóbowski. Mimo to, do końca spotkania było bardzo ciekawie. Beniaminek próbował bowiem do ostatniego gwizdka nacierać na bramkę rywala i chociaż kilka razy zagotowało się w polu bramkowym Dusana Kuciaka, to do remisu nie udało się doprowadzić.

Beniaminek pokazał się z bardzo dobrej strony, dając swoim kibicom nadzieję na skuteczną walkę o utrzymanie na przestrzeni całego sezonu.

Warta Poznań - Lechia Gdańsk 0:1 (0:0)
Bramki: 66' Zwoliński
Warta Poznań: Lis – Kiełb, Kieliba, Trałka (80' Czyżycki), Jakóbowski – Kuzdra, Ławniczak, Rybicki, Kupczak – Janicki (71' Laskowski), Jaroch (68' Kuzimski)
Lechia Gdańsk: Kuciak – Pietrzak, Nalepa, Kopacz, Fila – Kubicki, Makowski, Gajos (90' Udovicić), Mihalik (59' Haydary) – F. Paixao (59' Kałuziński), Zwoliński
Żółte kartki: Kiełb, Jakóbowski, Kuzdra, Trałka - Kubicki, Makowski
Czerwona kartka: 81' Jakóbowski - druga żółta
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)