El. Ligi Europy: pewny awans Piasta Gliwice

• Dodał: Jakub Zegarowski
  • Data publikacji: 27.08.2020, 18:52

Piast Gliwice pokonał na wyjeździe Dinamo Mińsk 2:0 (1:0) i awansował do II rundy eliminacji Ligi Europy.

Pierwsza połowa stała na niskim poziomie. Obie drużyny nie pokazywały wielkiej jakości piłkarskiej, więc na murawie decydowała walka w środku pola i proste błędy indywidualne. Całe szczęście, z tego marazmu na chwilę wyrwali się Gliwiczanie. W 13. minucie kapitalnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Patryk Lipski, nie dając szans ofiarnie interweniującemu Pomazanowi. Zespół ze stolicy Białorusi miał kontrolę nad piłką, ale zupełnie nic z tego nie wynikało. Wystarczy dodać, że najgroźniejszą szansę stworzył sobie po strzale z dystansu, który bez większych problemów obronił Frantisek Plach.

Waldemar Fornalik chyba powiedział w przerwie swoim podopiecznym, że nie ma się czego bać, bowiem "Piastunki" wyszły spokojniejsze, pokazując jednoznacznie dużo więcej umiejętności. W 55. minucie udało się podwyższyć prowadzenie. Bardzo ładnie zachował się Michał Żyro, podał piłkę do Jakuba Swierczoka, który najpierw minął obrońcę gospodarzy i potem huknął w krótki róg bramki Pomazana. Niedawni mistrzowie Polski nabrali wiatru w żagle i mieli nawet szanse, żeby wyjść na trzybramkowe prowadzenie. Najlepszą zmarnował Świerczok, marnując sytuację sam na sam z Pomazanem.

Dinamo było bardzo słabe i nie miało już odpowiedzi. W ich akcjach brakowało tempa i dynamiki, tak potrzebnych, żeby zaskoczyć nieźle zorganizowaną defensywę rywala. Na ich nieszczęście, nie potrafili nawet skorzystać z błędów przy wyprowadzaniu piłki przez obronę Piasta. Trzeba im przy tym oddać, że walczyli do samego końca. Do samego końca brakowało im też jakości.

Gliwiczanie mogli jeszcze strzelić gola na 3:0, ale dwójka napastników Piasta Gliwice nie potrafiła pokonać osamotnionego golkipera Dinama. Nie popisał się szczególnie Jakub Świerczok, który najpierw minął Pomazana, a potem nie trafił do pustej bramki.

Dinamo Mińsk - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Bramki: 13' Lipski, 55' Świerczok

Dinamo Mińsk: Pomazan – Szytow, Goropevsek, Dinga – Matwiejczik, Olechnowicz (73. Wiergiejczik), Silas (59. Kozłow), Suchockyj – Klimowicz, Szykawka (79. Chwaszczinskij), Bachar.
Piast Gliwice: Plach – Konczkowski, Czerwiński, Huk, Kirkeskov – Sokołowski, Lipski – Badia (72. Steczyk), Świerczok, Vida (82. Milewski) – Parzyszek (55. Żyro).
Żółte kartki: Bachar, Matwiejczik - Sokołowski
Sędziował: Lazar Lukić (Serbia)