PKO Ekstraklasa: Piast ponownie bez zwycięstwa w lidze

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 30.08.2020, 14:30

Piast Gliwice uległ na własnym stadionie Pogoni Szczecin 0:1, mimo tego, iż przez większość spotkania prowadził grę. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla Portowców po pięknie rozegranym rzucie rożnym Alexander Gorgon.

Pierwsze w sezonie spotkanie na własnym stadionie podopieczni Waldemara Fornalika rozpoczęli nieco cofnięci na własną połowę. Pogoń utrzymywała się przy piłce, ale Piast na tyle uważnie bronił dostępu do swojego pola karnego, że akcje przyjezdnych nie stwarzały żadnego zagrożenia.

Po kwadransie gry w trzeciej drużynie poprzedniego sezonu obudził się jednak ofensywny instynkt. Napędzane przez pomocników akcje wieńczyć bramkami mógł Jakub Świerczok, który trzykrotnie w pierwszej połowie stawał przed szansą na zdobycie gola. W 17. i 22. minucie strzały byłego napastnika Ludogortsa Razgrad były niecelne, a w 21. przed utratą bramki ratował szczecinian refleks Dante Stipicy.

Ostatnie minuty pierwszej połowy były nieco nudne, ale gdy piłkarze wrócili na murawę po przerwie, wstąpiły w nich nowe siły. Ponownie wiele okazji miał Piast, ale gdy na bramkę strzelali Lipski i Świerczok, brakowało albo siły albo precyzji.

Zawodnicy Kosty Runjanicia zdołali jednak przetrwać ofensywną nawałnicę gliwiczan i za moment efektywnie wykorzystali słabszy moment przeciwników. W 64. minucie ostrzeżenie gospodarzom dał Michał Kucharczyk, którego strzał wylądował na słupku. Zaledwie 100 sekund później obrońcy tegorocznego pucharowicza, którzy wcześniej nie popełniali zbyt wielu błędów, nie poradzili sobie z doskonale rozegranym przez Portowców rzutem rożnym. Dośrodkowanie Kucharczyka głową zgrywał Drygas, a sytuację wykańczał Gorgon, dla którego był to pierwszy gol na boiskach Ekstraklasy.

Fornalik szybko zareagował zmianami. Tomasz Jodłowiec wzmocnił środek pola, a Piotr Parzyszek miał zwiększyć liczbę zawodników zaangażowanych w ataki ekipy z Gliwic. Żadna z roszad nie przyniosła jednak upragnionej bramki dla Piasta, który musiał pogodzić się z drugą ligową porażką z rzędu.

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)

Bramki: Gorgon 66'

Piast: Plach - Holubek, Czerwiński, Huk, Rymaniak (77' Kończkowski) - Badia (70' Parzyszek), Lipski, Sokołowski (78' Jodłowiec), Steczyk (56' Pyrka) - Świerczok, Żyro (56' Vida)

Pogoń: Stipica - Matynia, Gorgon (74' Cibicki), Triantafyllopoulos, Zech - Kowalczyk (90' Hostikka), Drygas (74' Dąbrowski), Bartkowski, Żurawski (61' Smoliński), Kucharczyk (90+1' Stec) - Frączczak

Żółte kartki: Lipski, Świerczok, Huk - Frączczak, Smoliński, Matynia

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)