Trzy medale na zakończenie zmagań w Ostendzie!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 06.05.2018, 21:35

W ostatnim dniu zmagań w Pucharze Świata w beligijskiej Ostendzie Polacy powiększyli dorobek medalowy o trzy krążki. W wyścigach ze startu wspólnego srebrne medale wywalczyli Anna Harkowska (C5) i tandem Marcin Polak/Michał Ładosz. Na najniższym stopniu podium w rywalizacji kobiecych tandemów stanęły Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław.

Marcinowi Polakowi i Michałowi Ładoszowi nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed dwóch dni i do zwycięstwa w czasówce dołożyć kolejnego triumfu, tym razem w wyścigu tandemów ze startu wspólnego na dystansie 104 km. Polacy mogą mówić o sporym pechu – o wygraną walczyli do samego końca, a linię mety minęli w tym samym czasie co duet z Holandii Tristan Bangma/Patrick Bos. Okazało się jednak, że to rywale byli o ułamki sekundy szybsi, a nasi zawodnicy musieli zadowolić się srebrnym medalem. Na trzeciej pozycji, ze stratą pięciu sekund, finiszował kolejny tandem z Holandii: Stepjen de Vries i Cor Van Leeuwen. Do rywalizacji przystąpiło 21 duetów, z czego wyścig ukończyło 15.

Drugi brązowy medal w Ostendzie wywalczył żeński tandem Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław. Dystans 80 km w grupie kolarek niewidomych najszybciej pokonała Irlandka Katie-George Dunlevy wraz z pilotką Eve McCrystal. Drugie miejsce, z niespełna dwoma minutami straty, przypadło Brytyjkom Lorze Fachie i Corrine Hall. Polki finiszowały pięć minut pod triumfatorkach. Sklasyfkowano 10 tandemów.

Z dwoma srebrnymi medalami rywalizację w Pucharze Świata ukończy Anna Harkowska. Wyścig ze startu wspólnego kobiet w kategorii C5 na dystansie 56 km był niezwykle zacięty. O wygraną do samego końca walczyły cztery kolarki – oprócz Harkowskiej w tym gronie były: Niemka Kerstin Brachtendorf, Brytyjka Crystal Lane-Wright i Amerykanka Samantha Bosco. Wszystkie cztery zawodniczki finiszowały razem w czasie 1:33.58. Ostatecznie kolejność na podium była identyczna jak przed dwoma dniami w czasówce: złoto zgarnęła Brytyjka, Harkowska srebro, a brąz trafił do Niemki. Slasyfikowano 8 zawodniczek.

Odległe pozycje zajęli nasi parakolarze w wyścigach męskich w klasach C3-C5. W rywalizacji na 64 km Zbigniew Maciejeski (C3) uplasował się na 16. miejscu, ze stratą jedenastu i pół minuty do najszybszego Krisa Bosmansa z Belgii. Sławomir Turonek w kategorii C4 był 15. Polak na dystansie 80 km zanotował stratę jednego okrążenia do Rosjanina Siergieja Pudowa. Podobny wynik w kategorii C5 uzyskał Piotr Bloma – nasz kolarz na dystansie 80 km finiszował ze stratą okrążenia do Holendra Martina Van De Pola. Został sklasyfikowany na 18. pozycji.

Na zakończenie pucharowej rywalizacji rozegrano sztafety mieszane na handbike’ach, w których wspólnie wystąpili zawodnicy z różnych grup niepełnosprawności. W skład każdej drużyny wchodziło trzech kolarzy, którzy mieli do pokonania dystans 27 km – dziewięć okrążeń po trzy kilometry. Na starcie zmagań stanęło 12 drużyn, w tym dwa polskie zespoły. Ekipa z Rafałem Szumcem, Piotrem Kacalskim i Rafałem Wilkiem ukończyła wyścig na dobrej, szóstej pozycji, ze stratą dwóch i pół minuty do najszybszych Włochów. Podium uzupełniły dwie sztafety amerykańskie. Druga reprezentacja Polski – z Mateuszem Witkowskim, Michałem Żylińskim i Krystianem Gierą – zajęła 11. miejsce, tracąc do liderów jedno okrążenie.

Z pierwszych w sezonie zawodów Pucharu Świata w parakolarstwie szosowym Biało-Czerwoni wrócą z sześcioma medalami. Złoto i srebro wywalczył tandem Polak/Ładosz, dwa srebra zdobyła Anna Harkowska, a dwa brązowe krążki odebrały rywalizujące w wyścigach kobiecych tandemów Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław.