Żużel - IMP: kompletny i kosmiczny Janowski mistrzem Polski!

• Data publikacji: 07.09.2020, 20:35

Maciej Janowski wygrał w Lesznie Indywidualne Mistrzostwo Polski na żużlu 2020. Zawodnik Betard Sparty Wrocław był bezkonkurencyjny, wygrywając wszystkie swoje biegi. Podium uzupełnili dwaj gorzowianie - Bartosz Zmarzlik i Szymon Woźniak.

W poniedziałkowy wieczór na stadionie im. Alfreda Smoczyka rozegrano finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu 2020. Już od pierwszego biegu mieliśmy wielkie ściganie i mnóstwo emocji. Na dzień dobry pod taśmą stanęli: lider klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix - Maciej Janowski, aktualny mistrz świata - Bartosz Zmarzlik, broniący tytułu mistrza Polski - Janusz Kołodziej oraz Norbert Kościuch. Tak jak wszyscy się spodziewali, walka o trzy punkty toczyła się między "Magicem" i Bartkiem, ale to wrocławianin okazał się minimalnie lepszy. W kolejnym biegu triumfował inny z przedstawicieli Betard Sparty - Maksym Drabik, zaś pasjonującą batalię o dwa punkty stoczyli Bartosz Smektała z Przemysławem Pawlickim. Ostatecznie, lepszy okazał się aktualny reprezentant MrGarden GKM-u Grudziądz. Po trzy oczka zdobyli jeszcze Jarosław Hampel oraz Szymon Woźniak. Świetnie spisał się w czwartej gonitwie Krystian Pieszczek, który pokonał na dystansie Patryka Dudka.

Druga seria startów zaczęła się od taśmy Pawła Przedpełskiego i za niego wyjechał pierwszy z rezerwowych - Jakub Jamróg. Zwyciężył Zmarzlik, zaś Jamróg zanotował punkcik przegrywając z Dominikiem Kuberą, lecz będąc lepszym od Kacpra Woryny. Sporo działo się w wyścigu numer sześć, gdzie długo prowadził Kościuch, ale ostatecznie został wyprzedzony przez Woźniaka, a potem jeszcze przez "Smyka". Po dwóch rundach, z kompletem punktów prowadzili - Janowski, Hampel i Woźniak.

Trzecia faza zaczęła się od atomowego startu Pieszczka, który pewnie pomknął do mety, zaś słabo spisał się Zmarzlik, wywalczając ledwie punkt po walce z Hampelem. Dodatkowo gorzowianin otrzymał ostrzeżenie za utrudnianie startu. W następnych dwóch biegach przełamali się Dudek z Kołodziejem, którzy wreszcie wygrali i tym samym włączyli się do rywalizacji o baraż. Zakończenie tej serii stało pod znakiem walki Janowskiego o bycie jedynym niepokonanym w tych zawodach. Udało się mu to, lecz dopiero na trzecim okrążeniu minął on prowadzącego Przemka Pawlickiego.

Po kolejnej rundzie kolejną trójkę dołożył Janowski, pewnie wygrywając bieg 16-ty, zaś dwa punkty wywalczył Dudek po walce ze Smektałą. Kolejny triumf zanotował też Kołodziej, sygnalizując chęć obrony tytułu. Widać było, że w drugiej fazie zawodów "Kołdi" znalazł odpowiednie ustawienia motocykla. Udanie zaprezentowali się też Woźniak i Drabik, choć ten drugi musiał powalczyć jeszcze z Kuberą i Hampelem.

W ostatniej serii mieliśmy pierwszy tego wieczora upadek. W biegu 18-tym, tuż po wyjściu spod taśmy, Kościuch spowodował upadek Przemka Pawlickiego, ale sędzia zdecydował, że powtórka odbędzie się w czterech. W niej, długo prowadził Pawlicki właśnie, lecz na trzecim kółku zdefektował i ostatecznie wygrał Woryna. Niepokonany w fazie zasadniczej pozostał Maciej Janowski, a z drugiego miejsca bezpośrednio do finału awansował Szymon Woźniak. Natomiast do barażu wjechali - Bartosz Zmarzlik, Janusz Kołodziej, Patryk Dudek i Piotr Pawlicki.

W barażu świetnie wystrzelił "Piter Pan", a dołączył do niego Dudek, który uporał się ze Zmarzlikiem. Jednak na trzecim okrążeniu, lesznianin wjechał w Dudka, za co został wykluczony. W powtórce, poturbowany zielonogórzanin przegrał z Kołodziejem i Zmarzlikiem, którzy pewnie zameldowali się w wielkim finale. Zawody zakończyły się tak jak się zaczęły, a więc od zwycięskiego pojedynku Janowskiego ze Zmarzlikiem. Natomiast podium uzupełnił inny z gorzowian - Szymon Woźniak.

1. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) - 15 (3,3,3,3,3) - 1. miejsce w finale
2. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów) - 10+2 (2,3,1,1,3) - 2. miejsce w finale
3. Szymon Woźniak (Moje Bermudy Stal Gorzów) - 12 (3,3,2,3,1) - 3. miejsce w finale