Liga Narodów: powtórka z Moskwy

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 08.09.2020, 22:41

W najciekawszym dzisiejszym meczu drugiej kolejki Ligi Narodów Francja pokonała Chorwację 4:2, powtarzając wynik z pamiętnego finału mistrzostw świata w Rosji. Po komplet punktów sięgnęli też Portugalczycy i Belgowie.

Wszyscy mamy jeszcze w pamięci magiczny finał rosyjskiego mundialu. Dziś kibice mieli okazję przeżyć powtórkę, która stała na równie wysokim poziomie i zakończyła się identycznym wynikiem. Mecz na Stade de France rozgrywany był przy pustych trybunach, jak wszystkie dotychczasowe mecze Ligi Narodów, co na pewno wpłynęło niekorzystnie na odbiór meczu, ale na murawie działy się rzeczy naprawdę ciekawe. Lepiej mecz otworzyli Chorwaci, którzy stworzyli kilka szans na zdobycie bramki. Wreszcie w 17 minucie płaskim strzałem Llorisa pokonał Lovren. Goście próbowali pójść za ciosem i Francuzi przez kilka minut byli w niezłych opałach. Od 30 minuty zaczęli jednak przejmować inicjatywę, a końcówka należała już do nich. W 43 minucie wyrównał Griezmann, a w doliczonym czasie Livakovic interweniował tak niefortunnie, że wpakował piłkę do własnej bramki. Do przerwy było więc 2:1 dla mistrzów świata.

Po przerwie wielcy przegrani moskiewskiego finału znów rzucili się do ataków. Formacja obronna Francuzów nie stanowiła dziś monolitu, Lloris miał sporo pracy i... pretensji do swoich kolegów. Zwłaszcza, że w 56 minucie Brekalo w asyście trzech obrońców oddał strzał z piątego metra, a piłka, ocierając się o rękę bramkarza znalazła drogę do siatki. Obie drużyny na tym nie poprzestały i zrobiło się naprawdę kapitalne widowisko - atak za atak, akcja za akcję, szansa na bramkę za szansą na bramkę. Wreszcie w 66 minucie do piłki dośrodkowanej z rzutu rożnego przez Griezmana najwyżej wyskoczył Upamecano i głową pokonał Livakovica. Chorwaci próbowali oczywiście odrobić starty, ale pognębił ich ostatecznie Giroud, który w 78 minucie ustalił wynik meczu strzałem z rzutu karnego. Do finałowego gwizdka drużyny starały się o zmianę wyniku, ale pozostał on już bez zmian - taki sam jak 15 lipca 2018 na Łużnikach.

Francja - Chorwacja 4:2 (2:1)

Bramki: Griezmann (45), Livakovic (45+2 - samobójcza), Upamecano (66), Giroud (78 - karny) - Lovren (18), Brejkalo (56)

Francja: Lloris, Lenglet, Upamecano, Mendy, Hernandez, Sissoko, Kante (63 Camavinga), Nzonzi, Griezmann (78 Fekir), Martial, Ben Yedder (63 Giroud)

Chorwacja: Livakovic, Caleta-Car, Lovren, Melnjak, Uremovic (57 Vida), Perisic (66 Pasalic), Brozovic, Kovacic, Vlasic, Kramaric, Rebic (46 Brekalo)

Żółte kartki: Lenglet, Kante, Nzonzi - Caleta-Car, Lovren, Brozovic

Sędziował: Ovidiu Hategan (Rumunia)

W drugim meczu grupy 3. Ligi A Portugalia pokonała Szwecję 2:0 po dwóch bramkach niezawodnego, niesamowitego, nieprawdopodobnego Cristiano Ronaldo. Szczególnej urody była ta pierwsza bramka, strzelona w firmowym stylu z rzutu wolnego. Francuzi i Portugalczycy mają po 6 punktów, Chorwaci i Szwedzi pozostają z zerowym dorobkiem. W następnej kolejce, 11 października Portugalia zagra z Francją, a Chorwacja ze Szwecją.

Szwecja - Portugalia 0:2 (0:1)
Bramki: Ronaldo 45+2, 73

W grupie 2. Ligi A popis strzelecki dali Belgowie, którzy w stosunku 5:1 pokonali Islandię. Bramki strzelali Batshuayi dwie, Witsel, Mertens i Doku, a honorową bramkę dla wyspiarzy Fridjonsson. W drugim meczu nie mieliśmy bramek, a Duńczycy raczej sensacyjnie urwali punkty faworyzowanej Anglii.

Belgia - Islandia 5:1

Bramki: Batshuayi (18, 70), Witsel (14), Mertens (51), Doku (80) - Fridjonsson (11)

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.