Liga ACB: zwycięstwo Herbalife Gran Canaria po dogrywce w "polskim" meczu

• Data publikacji: 21.09.2020, 22:43

W Hiszpanii rozpoczęły się rozgrywki koszykarskiej ligi ACB. Na początek zmierzyły się drużyny z polskimi koszykarzami po obydwu stronach. Herbalife Gran Canaria wygrał po dogrywce 107:102 z Retabetem Bilbao Basket.

Rozpoczął się kolejny sezon najlepszej europejskiej ligi koszykarskiej. Niestety, od samego początku liga ACB musi mierzyć się z koronawirusem, bo już na początku w trzech zespołach wykryto przypadki zakażeń. Tym samym mecze Joventut-Unicaja, Obradoiro-Fuenlabrada i Iberostar-Casademont zostały przełożone, ale na szczęście tylko o dzień lub dwa. Władze ligi chciały rozegrać spotkania jak najszybciej z powodu napiętego kalendarza.

W sobotę wieczorem rozegrano dwa pierwsze spotkania sezonu. To w Gran Canarii bardzo interesowało polskich kibiców, bo Herbalife z Aleksandrem Balcerowskim zmierzył się z Retabetem Bilbao Basket, w którym w lidze zadebiutował Jarosław Zyskowski. Przez większą część spotkania przeważali gospodarze, którzy mieli nawet dwucyfrową przewagę. Zespół z Bilbao odrabiał straty i doprowadził do dogrywki. W niej 9:4 wygrali koszykarze z Wysp Kanaryjskich. Mecz zakończył się wysokim wynikiem 107:102. Dwa punkty dla zwycięskiej drużyny zdobył Aleksander Balcerowski, który zagrał tylko przez cztery minuty, ponieważ szybko złapał trzy faule. W lidze hiszpańskiej zadebiutował Jarosław Zyskowski, który wyszedł w pierwszej piątce. Skrzydłowy zagrał przez 25 minut i zdobył 7 punktów (akcja 2+1 i dwa rzuty za dwa punkty). Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu był Ludde Hakanson, który podobnie jak Zyskowski ostatnio grał w Stelmecie. Szwed zdobył 22 punkty, trafiając 6 rzutów za trzy.

Z opóźnieniem, bo dopiero w poniedziałkowy wieczór rozegrano spotkanie Joventutu Badalona z Unicają Malaga. Pierwsza połowa była wyrównana. W drugiej części gry Joventut odskoczył rywalom. Unicaja nie zdołała już dogonić gospodarzy. Ostatecznie zespół Carlesa Durana wygrał 81:73. Adam Waczyński zagrał przez 20 minut i zdobył 9 punktów, w tym jeden rzut za trzy punkty z faulem.

Hitem pierwszej kolejki był mecz TD Systems Baskonia z Valencia Basket. Gospodarze w poprzednim, nietypowym sezonie zostali mistrzami. W pierwszym występie nowej edycji ligi dominowali przez większą część spotkania. Valencia pomimo blisko 30 strat, w końcówce dogoniła rywali. Jednak w ostatniej akcji zwycięstwo 76:73 wywalczyła Baskonia. Decydującą trójkę w ostatnich sekundach trafił lider zespołu z Vitorii, Luca Vildoza. Argentyńczyk zdobył aż 21 punktów.

Łatwego początku sezonu nie miała Barcelona. Katalończycy pod wodzą nowego trenera Sarunasa Jaskewiciusa po wyrównanej rywalizacji wygrali z problemami 89:86 z Heredą San Pablo Burgos. Ekipa z Burgos po ostatnich transferach może powalczyć o czołowe pozycje w lidze. Do beniaminka z San Sebastian przyjechał Real Madryt. Zdobywcy rozgrywanego tydzień temu Superpucharu pokonali dość pewnie 86:70 Acunsę Gipuzkoa. Pod nieobecność Facundo Campazzo i Rudy'ego Fernandeza liderem Realu był Sergio Llull, który zdobył 18 punktów.