Koszykówka - Superpuchar: Arka Gdynia z pierwszym trofeum!

• Data publikacji: 30.09.2020, 19:44

W środę, w Żyrardowie, odbył się mecz o Superpuchar w koszykówce kobiet. Od pewnego zwycięstwa nowy sezon rozpoczynają aktualne mistrzynie Polski. Zawodniczki Arki Gdynia okazały się zdecydowanie lepsze od Basketu 25 Bydgoszcz, wygrywając 96:47.

Poprzedni sezon został przedwcześnie zakończony, po rozegraniu 21 serii spotkań serii zasadniczej. Mistrzem Polski, z kompletem zwycięstw, została Arka Gdynia. Wicemistrzem Artego Bydgoszcz, a podium uzupełniły akademiczki z Gorzowa Wielkopolskiego. I właśnie te dwie najlepsze ekipy z ubiegłego sezonu zmierzyły się w pierwszym meczu przed nowymi rozgrywkami. Dodajmy, że po raz ostatni mecz o Superpuchar rozgrywany był w 2009 roku.Z okazji jubileuszu 20-lecia UKS Trójki Żyrardów tegoroczny pojedynek o Superpuchar odbył się właśnie w Żyrardowie, a przed pierwszym gwizdkiem cztery zawodniczki, które w swoim CV mają właśnie grę w UKS Trójce Żyrardów otrzymały pamiątkowe wyróżnienia, a były to Angelika Stankiewicz, Amalia Rembiszewska, Anna WińkowskaJulia Niemojewska.

Arka Gdynia przed rozpoczęciem była wielkim faworytem, nie tylko bukmacherów, ale także ekspertów. Spotkanie jednak rozpoczęło się od punktów spod kosza Angeliki Stankiewicz, która wróciła do gry w polskiej lidze i bydgoszczanki przez pół pierwszej kwarty były w stanie utrzymywać prowadzenie. Później swoją skuteczność zaczęły prezentować koszykarki mistrza Polski, które inauguracyjną partię zaczęły od wygranej 26:17. Kolejna ćwiartka meczu ponownie rozpoczęła się od trafień Stankiewicz, tym razem z linii rzutów wolnych. Ale bardzo szybko swój rytm odnalazła Arka, a przede wszystkim Alice KunekArtemis Spanou. Do przerwy Arka prowadziła aż 55:28, co pokazywało siłę gdynianek.

Zespół z Gdyni do przerwy trafił aż ośmiokrotnie z dystansu (8/12), przy zaledwie jednej celnej próbie bydgoszczanek (1/14). Dodatkowo w pierwszej połowie aż cztery zawodniczki Arki miały na swoim koncie już zdobycz dwupunktową, a oprócz Kunek (11) i Spanou (11) były to Laura Miskiniene (11) i Marissa Kastanek (10). Najskuteczniejsza w ekipie Basketu była natomiast Janeesa Desiree Jeffery z dorobkiem 9 punktów. Mistrzynie Polski w ciągu pierwszych 20 minut zanotowały aż 17 asyst i tylko 3 straty, przy 4 asystach i 9 stratach rywalek.

Po przerwie skuteczność zdecydowanie spadła i to po obu stronach. Jednak lepiej w drugiej połowie rozpoczęły gdynianki, które miały serię 9:0, później trójkę rzuciła Julie McBride, ale okazało się, że to były jedyne punkty Basketu. Trzecią kwartę Arka wygrała 24:3, a przed ostatnią ćwiartką było już 79:31. Był to już czas większą rotację w zespołach, dzięki czemu na parkiecie pojawiły się m.in. Magdalena Szymkiewicz, Aldona Morawiec, Wiktoria Sobiech, Wiktoria Zasada, czy też wychowanki UKS Trójki Żyrardów, czyli Julia Niemojewska i Anna Wińkowska.

Ostatecznie gdynianki wygrały aż 96:47 i zdobyły pierwsze trofeum przed inauguracją rozgrywek ligowych. Najwięcej punktów zdobyła Alice Kunek (20). Koszykarki Arki w drugiej połowie dorzuciły pięć trafień z dystansu. Mistrzynie Polski lepsze były także na tablicach, wygrywając zbiórki 36:26. Gdynianki także lepiej rozdzielały piłkę między sobą, zapisując na swoim koncie aż 27 asyst, przy 9 rywalek. Chociażby te statystyki pokazują, że VBW Arka Gdynia zdominowała mecz o Superpuchar. A już w najbliższy weekend początek sezonu Energa Basket Ligi Kobiet.

VBW Arka Gdynia - KS Basket 25 Bydgoszcz 96:47 (26:17, 29:11, 24:3, 17:16)
Arka: Kunek 20, Spanou 15, Miskiniene 13, Kastanek 13, Podgórna 11, Rembiszewska 6, Balintova 6, Slamova 4, Szymkiewicz 4, Morawiec 2, Greinacher 2, Niemojewska 0, Wińkowska 0.
Basket: Jeffery 11, Stankiewicz 10, McBride 10, Ervin 8, Michałek 8, Międzik 0, Faleńczyk 0, Sobiech 0, Zasada 0.