Euroliga: zwycięstwo Zenitu w Stambule na inaugurację

• Data publikacji: 02.10.2020, 22:45

Rozpoczął się nowy sezon koszykarskiej Euroligi. Uczestniczy w nim tych samych 18 zespołów, które grało także w niedokończonej poprzedniej edycji. Na inaugurację Zenit St. Petersburg z Mateuszem Ponitką niespodziewanie wygrał na wyjeździe z Anadolu Efes.

Poprzedni sezon Euroligi został natychmiastowo przerwany, ale nowe rozgrywki rozpoczęły się zgodnie z planem 1 października. Jako pierwszy rozpoczął się mecz w Stambule. Lider tabeli w poprzednim sezonie, Anadolu Efes podejmował Zenit St. Petersburg z kapitanem w osobie Mateusza Ponitki. Gospodarze, których skład w porównaniu do poprzedniego sezonu praktycznie się zmienił, musieli radzić sobie bez kontuzjowanego Shane'a Larkina. Podopieczni Ergina Atamana byli faworytami meczu z Zenitem, ale gra była bardzo wyrównana. W trzeciej kwarcie Anadolu zdobyło 9 punktów przewagi, ale Zenit wrócił do gry w ostatniej części gry. W końcówce pewny na linii rzutów wolnych był Kevin Pangos, który łącznie zdobył 23 punkty. Goście triumfowali 73:69. Mateusz Ponitka grał przez 18 punktów i zdobył 4 punkty z rzutów osobistych.

Hitem kolejki było spotkanie w Barcelonie, która zmierzyła się z CSKA Moskwa. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 24:14 dla gospodarzy. Wydawało się, że hiszpański zespół kontroluje przebieg meczu, ale CSKA na 8 minut przed końcem zmniejszyło stratę do zaledwie dwóch oczek. W ostatnich minutach lepsza była Barcelona, która wygrała 76:66. Najskuteczniejszy był Brandon Davies, który zdobył 18 punktów.

Walkę o zwycięstwo toczyła się do samego końca w Walencji. Zespół Jaume Ponsarnau zmierzył się z LDLC Asvel Villeurbanne. Zwycięską akcję na 65:63 dla gospodarzy przeprowadził Sam van Rossom. Olympiacos Pireus przegrał u siebie 67:68 z Żalgirisem Kowno. W samej końcówce dwa rzuty wolne na wygraną wykorzystał Rokas Jokubaitis. Panathinaikos Ateny po wyrównanym spotkaniu wygrał 78:76 z Chimkami Moskwa.

Olimpia Mediolan dopiero po dogrywce wygrała z Bayernem Monachium. Włoski zespół przed sezonem dokonał wielu wzmocnień, na czele z Malcolmem Delaneyem i Kylem Hinesem. Dlatego też problemy ekipy z Mediolanu były małą niespodziankę. W dogrywce zwycięski rzut na kilka sekund przed końcem trafił pozyskany z Baskonii - Shavon Shields. Ciekawie było także w meczu hiszpańskich drużyn - TD Systems Baskonii z Realem Madryt. Po triumf sięgnęła Baskonia. Mistrzowie Hiszpanii zagrali dobrze szczególnie w ostatnich minutach trzeciej kwarty oraz w ostatniej części gry.