Milan bliski europejskich pucharów, grali Polacy

• Data publikacji: 06.05.2018, 22:55

Za nami już 36 kolejka zmagań w Seria A. Wyniki, jakie w niej padły spowodowały, iż walka o europejskie puchary nabrała jeszcze intensywniejszych kolorów. Na włoskich boiskach pojawiło się też kilku Polaków.

W pierwszym meczu ubiegłej kolejki swój mecz rozgrywał nieco podupadły włoski gigant - AC Milan. Jego rywalem był, będący pewnym spadku, Hellas Verona. Mecz miał od pierwszego gwizdka bardzo jednostronny przebieg, czemu doskonale dowodzi wynik. Najpierw, w 10 minucie, pięknym strzałem z krawędzi pola karnego prowadzenie Mediolańczykom dał turecki talent, Hakan Calhanoglu. W kolejnych minutach Rossoneri nie zamierzali spoczywać na laurach i nadal napierali na bramkę strzeżoną przez Silvestriego. Znalazło to udokumentowanie w 32 minucie, kiedy Patrick Cutrone wykorzystał doskonałe podanie i, w sytuacji sam na sam, pokonał bramkarza Hellasu płaskim strzałem. Do przerwy wynik widniejący na tablicy wyniósł 2:0. Ledwo piłkarze wrócili na boisko, a Ignacio Abate podwyższył prowadzenie Milanu na 3:0. Blisko końcówki meczu przepięknego gola na otarcie łez dla gości zdobył strzałem z dystansu reprezentant Korei Południowej -  Seung-Woo Lee. Ta bramka tylko zmobilizowała piłkarzy Gattuso, którzy kilka chwil później, za sprawą byłego zawodnika Liverpoolu, Fabiego Boriniego, ustalili wynik spotkania na 4:1. Dzięki temu wynikowi Milan utrzymał się na 6 pozycji i do ostatniej kolejki będzie walczył o szansę na grę w Lidze Europy.

Do ciekawego pojedynku z perspektywy polskiego kibica doszło w Sassuolo, gdzie miejscowi podjęli zespół Sampdorii. W wyjściowym składzie gości wybiegło na murawę aż 3 Polaków: Bartosz Bereszyński, Karol Linetty i Dawid Kownacki. Pomimo tego, że gospodarze spotkania mogli wydawać się nieznacznym faworytem - ze względu na równą formę w ostatnim czasie - nikt nie mógł przewidzieć tak jednostronnego przebiegu spotkania.  Od pierwszego gwizdka sędziego to właśnie podopieczni Giuseppe Iachiniego zepchnęli rywali z Genui do głębokiej defensywy. Tylko dobra dyspozycja obrońców i bramkarza, przeszkodziły w kompromitacji. Zespół trenera Giampaolo nie oddał ani jednego celnego strzału w dzisiejszym spotkaniu, a wynik 1:0, po cudownej bramce Politano z 68 minuty, był najniższym możliwym wymiarem kary. Dla nas pocieszające jest, iż polskie trio rozegrało pełny mecz i, na tle kolegów, zaprezentowało się nieźle, co dobrze wróży przed mudialem.

Na innych boiskach SPAL Bartosza Salomona i Thiago Cionka wygrało, z pewnym spadku Benevento, 2:0 i bardzo przybliżyło się do pozostania we włoskiej elicie w przyszłym sezonie. Pierwszy z Polaków wszedł na boisko w samej końcówce, natomiast Cionek tradycyjnie rozegrał bardzo solidne 90 minut. Na stadionie w Weronie, w meczu Chievo z Crotone, na boisku zameldował się Mariusz Stępiński. Polak wszedł na murawę w 71. minucie, natomiast 10 minut później podwyższył prowadzenie swojej drużyny na 2:0. Okazało się, że był to kluczowy gol, gdyż w samej końcówce Crotone zdobyło  jeszcze honorowe trafienie. Zwycięstwo pozwoliło wyrwać się drużynie Stępińskiego ze strefy spadkowej. W meczu Napoli z Torino zagrało dwóch Polaków. Piotr Zieliński zaczął spotkanie w wyjściowym składzie, jednak nie wpłynął on nazbyt na przebieg spotkania i Maurizio Sarri ściągnął go z boiska w 69 minucie. Natomiast Arek Milik został wprowadzony na murawę w drugiej połowie, jednak nie pomógł kolegom i zespół z Neapolu zremisował z Turyńczykami, czym w zasadzie pogrzebał marzenia o Scudetto. Wojciech Szczęsny, Bartłomiej Drągowski i Łukasz Skorupski spędzili spotkania swoich drużyn na ławce rezerwowych.

Poniżej wyniki wszystkich spotkań z 36 kolejki:

AC Milan 4:1 Hellas Verona

10’Calhanoglu, 32’Cutrone, 49’Abate, 89’Borini – 85’Lee

Juventus 3:1 Bologna

52’De Maio(sam), 63’Khedira, 69’Dybala – 30’Verdi(kar)

Udinese 0:4 Inter

12’Ranocchia, 43’Rafinha, 45’Icardi, 71’Valero

SPAL 2:0 Benevento

25’Paloschi, 83’Antenucci(kar)

Napoli 2:2 Torino

25’Mertens,  71’Hamsik – 55’Baselli, 83’De Silvestri

Lazio 1:1 Atalanta

24’Caicedo – 2’Barrow

Genoa 2:3 Fiorentina

64’Rossi, 68’Lapadula – 43’Benassi, 77’Eysseric, 80’Dabo

Chievo 2:1 Crotone

12’Birsa, 82’Stępiński – 90’Tumminello

Sassuolo 1:0 Sampdoria