Koszykówka: Polska przegrywa w Ergo Arenie

• Data publikacji: 28.06.2018, 20:40

Polska reprezentacja koszykówki przegrała z Litwą 61:79 w meczu kwalifikacji do Mistrzostw Świata. Polacy jednak wciąż mogą wyjść ze swojej grupy.

Litwini byli zdecydowanymi faworytami tego spotkania. Mimo to mecz lepiej rozpoczęli Polacy, którzy trafili dwie trójki z rzędu i prowadzili aż 7:0 po niecałych dwóch minutach gry! Dobre rozpoczęcie spotkania pozwoliło Polsce nawet wygrać pierwszą kwartę 17:14, a dobrze spisywał się przede wszystkim Mateusz Ponitka.

Druga kwarta jednak to kompletnie inny obraz reprezentacji Polski. Chociaż przez pierwsze minuty zdołaliśmy się bronić i dosyć regularnie zdobyć punkty, to nadeszła seria Litwinów, którzy zdobyli 7 punktów z rzędu i odjechali nam na bezpieczne dla siebie 12 punktów. Druga część spotkania dla Litwinów, wynik na tablicy 36:25 dla Litwy.

W trzeciej części spotkania dalej nie graliśmy tak, jak na początku meczu. Faule, straty, nietrafione rzuty - to podsumowanie Polski przez pierwsze 3 minuty trzeciej kwarty. Później jednak za sprawą Macieja Lampe i Ponitki zaczęliśmy odrabiać straty. Swoje trzy grosze do tego "come-backu" dorzucili Litwini, którzy przez prawie 3 minuty trafili tylko raz! Dzięki niezłej grze Polaków i słabej dyspozycji Litwy mogliśmy wrócić do tego spotkania, bo zbliżyliśmy się do naszych rywali tylko na 6 punktów, w co przed meczem ciężko byłoby uwierzyć.

W decydującej kwarcie Polacy jednak się pogubili. Litewskie gwiazdy, grające na co dzień w NBA czy Turcji, wzięły sprawy w swoje ręce. Sabonis, gracz Indiany Pacers grał na niemalże 70% skuteczności, Juskevicius trafił aż 50% rzutów za trzy. Fatalnie grał Adam Waczyński, który miał tragiczne 0/8 za dwa. Warto zaznaczyć, że swoje minuty zaliczył Marcel Ponitka, brat Mateusza. Wynik był już jednak na tyle wysoki, że obie ekipy zdjęły swoich najlepszych zawodników. Warto jednak pogratulować Polakom, którzy przez bardzo długi czas byli w stanie powalczyć z wyżej notowaną kadrą Litwy, a gracze z polskiej ligi mogli zmierzyć się z zawodnikami NBA.

Polska - Litwa 61:79 (17:14; 8:22; 22:17; 14:26)

Następne spotkanie Polski odbędzie się 1 lipca w niedzielę z Kosowem o 20.30.