Skoki narciarskie - PŚ: Philipp Aschenwald zwycięża w loteryjnych kwalifikacjach!

• Data publikacji: 28.12.2020, 18:45

Poniedziałkowe kwalifikacje na Schattenbergschanze (HS137) trwały aż 1,5 godziny, ponieważ było sporo opóźnień. Ich powodem był bardzo gęsty śnieg, który zalegał w torach najazdowych oraz silny wiatr na skoczni. Zwycięzcą loteryjnych zawodów został Philipp Aschenwald, który był liderem przez większość kwalifikacji. Austriacki zawodnik skoczył 128,5 metra i zgarnął 5 tysięcy euro nagrody pieniężnej.

Na drugim miejscu uplasował się jeden z faworytów do wygrania TCS, Halvor Egner Granerud, który oddał skok o długości 122 metrów. Tuż za nim znalazł się Słoweniec Cene Prevc, z tą samą odległością co Norweski skoczek. Czwartą pozycję zajął Daniel Huber (127,5), piątą Ryoyu Kobayashi (122,5m), a szósty był Antti Aalto (126m).

Markus Eisenbichler, który dominował na treningach, zajął dopiero 25 miejsce. Niemiecki zawodnik poszybował na odległość 114 metrów. Najlepszym z ekipy gospodarzy okazał się Karl Geiger, po skoku na tę samą odległość co jego rodak uplasował się na 14 pozycji. Jeszcze trzech Niemców zmieściło się w czołowej dwudziestce.

Z pewnością największym zaskoczeniem jest dziewiąta lokata Włocha, Giovanniego Bresadoli (119 m), a także dość wysokie, 37 miejsce debiutującego Francuza, Valentina Fouberta. Jego rodak Mathis Contamine wcześniej już startował w Pucharze Świata, lecz zawsze odpadał w kwalifikacjach. Natomiast tym razem zajął w nich 49 pozycję i wystąpi w jutrzejszych zawodach. Listę zakwalifikowanych zamknął Dominik Peter.

Jutrzejszy konkurs rozgrywany, jak co roku w systemie KO rozpocznie się o 16:30. Zacznie go Domen Prevc startujący w parze z Markusem Eisenbichlerem. Za to jako ostatni skoczy zwycięzca kwalifikacji Philipp Aschenwald, który rywalizować będzie w parze z Dominikiem Peterem.