Koszykówka - EBLK: zwycięstwa Arki Gdynia i CCC Polkowice
Dawid Lis

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 30.12.2020, 20:03

W środę, 30 grudnia 2020 roku, w Energa Basket Lidze Kobiet rozegrane zostały dwa spotkania. VBW Arka Gdynia pokonała KS Basket 25 Bydgoszcz 68:64. CTL Zagłębie Sosnowiec uległo CCC Polkowice 76:93.

W zaległym meczu 11. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet doszło do pojedynku mistrza i wicemistrza kraju z ubiegłego sezonu. Na zakończenie roku w hali sportowej „Arena” Bydgoszcz zespół KS Basket 25 Bydgoszcz zmierzył się z drużyną obecnego lidera tabeli - VBW Arka Gdynia.

Lepiej to spotkanie rozpoczęły koszykarki gospodyń, które pokazały się z dobrej strony zarówno w ofensywie, jak i defensywie oraz skutecznie wykorzystywały mnożące się straty piłki po stronie VBW Arki Gdynia. Podopieczne trenera Piotra Kulpekszy na dwie minuty przed końcem pierwszej kwarty prowadziły 18:8. W drugiej części gry, Arka Gdynia odrobiła straty do rywala i zdołała zniwelować różnicę punktów do zaledwie dwóch. Podopieczne trenera Gundarsa Vetry zaczęły odzyskiwać inicjatywę w tym meczu i wyrównały wynik spotkania, by chwilę później wyjść na prowadzenie 30:34. W ostatniej akcji tej kwarty dała o sobie znać rozgrywająca KS Basket 25 Bydgoszcz, Janeesa Jeffery, która wraz z końcową syreną rzuciła „trójkę”, dzięki czemu dała swojej drużynie prowadzenie 35:34. Tuż po przerwie przewagę gospodyń podwyższyła Evans, a cała trzecia kwarta była bardzo wyrównana. W ostatniej części meczu do odrabiania strat rzuciły się koszykarki Arki Gdynia, na prowadzenie udało im się wyjść na dwie i pół minuty przed końcem spotkania, kiedy to Alice Kunek dwukrotnie trafiła z linii rzutów wolnych. Doświadczenie tej zawodniczki okazało się być kluczem do sukcesu dla gdynianek, najpierw trafiła ona „trójkę”, a potem ponownie wykonywała rzuty osobiste i nie pomyliła się, zapewniając drużynie pięciopunktowe prowadzenie na 33 sekundy przed końcem meczu. Koszykarki VBW Arki Gdynia tej przewagi już nie zmarnowały i ostatecznie triumfowały w tym pojedynku, wygrywając z drużyną KS Basket 25 Bydgoszcz 64:68.

W drużynie z Bydgoszczy najskuteczniejszą zawodniczką była Janeesa Jeffrey, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 25 punktów i 3 zbiórek. Wyróżniającymi się postaciami były też silna skrzydłowa, Cierra Burdick – 16 puntków oraz Shante Evans – 18 punktów. Natomiast w drużynie gości trzy koszykarki zanotowały po 14 punktów, a były to: Alice Kunek, Barbora Balintova oraz Laura Miškinienė. Litewska skrzydłowa do swojej zdobyczy punktowej dołożyła również imponująca liczbę 14 zbiórek. KS Basket 25 Bydgoszcz z bilansem 7-3 zajmuje obecnie czwarte miejsce w ligowej tabeli. Koszykarki VBW Arki Gdynia plasują się na pierwszym miejscu w tabeli z 20 punktami na koncie i bilansem 10-0.

KS Basket 25 Bydgoszcz - VBW Arka Gdynia 64:68 (20:12,15:22,14:13,15:21)

W drugim meczu dnia, CTL Zagłębie Sosnowiec zmierzyło się z zespołem CCC Polkowice. W spotkaniu 13. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet lepsze okazały się koszykarki z Polkowic, wygrywając 93:76. Podopieczne trenera Karola Kowalewskiego zremisowały pierwszą kwartę, a pozostałe trzy wygrały. Najskuteczniejszą zawodniczką drużyny była Keisha Hampton, która rzuciła 26 punktów, ale siłą napędową CCC w tym meczu okazała się być też środkowa, Dragana Satnković, zapisując na swoim koncie 19 punktów i dokładając do tego dorobku też 14 zbiórek. W zespole gospodarzy świetne zawody rozegrała Sydney Wallace. Amerykańska rozgrywająca zanotowała w tym meczu 31 punktów, jednak to nie wystarczyło, by przechylić szalę zwycięstwa na korzyść sosnowiczanek.

Dzięki temu zwycięstwu CCC Polkowice przesuwa się na drugą pozycję w ligowej tabeli, nie odnotowując w tym sezonie jeszcze ani jednej porażki. CTL Zagłębie Sosnowiec natomiast zajmuje 8. miejsce, z bilansem 4-7.

CTL Zagłębie Sosnowiec - CCC Polkowice 76:93 (23:23, 22:30, 15:22, 16:18)