Euroliga: dobry mecz Ponitki w Tel Awiwie

• Data publikacji: 31.12.2020, 09:37

Euroligowe rozgrywki w 2020 roku zakończyły się 17. kolejką gier. W jednym z ciekawszych meczów, w Tel Awiwie Zenit St. Petersburg wygrał z Maccabi. Z dobrej strony zaprezentował się Mateusz Ponitka.

Mecz Maccabi z Zenitem zapowiadał się bardzo ciekawie. Pierwsza połowa była wyrównana i zakończyła się wynikiem 37:35 dla gości. To właśnie zespół z Rosji wyraźnie odskoczył po zmianie stron. W trzeciej kwarcie Zenit miał nawet 16 punktów przewagi. W czwartej części gry Maccabi odrobiło większość strat, ale w końcówce goście utrzymali przewagę. Ostatecznie drużyna z Sankt Petersburga wygrała 78:72. Najwięcej - 18 - punktów rzucił Scottie Wilbekin. Ważną postacią dla Zenitu był Mateusz Ponitka, który w prawie 33 minuty zdobył 14 punktów oraz miał 7 zbiórek i 5 asyst. Rosyjska ekipa sięgnęła po 10. zwycięstwo w sezonie i zajmuje 5. miejsce. Maccabi plasuje się dopiero na 12. pozycji.

Mnóstwo emocji było w Mediolanie, gdzie Olimpia zmierzyła się z liderem tabeli, CSKA Moskwa. Goście na największą przewagę - 36:27 - odskoczyli w drugiej kwarcie. Zespół gospodarzy odrobił straty i doprowadził do wyrównanej końcówki. Na 11 sekund przed końcem na 79:79 trafił Malcolm Delaney, który w następnej akcji faulował Mike'a Jamesa. Rozgrywający CSKA najpierw oddał celny rzut z linii, a w drugiej próbie specjalnie spudłował, ale nie trafił w obręcz i jego zespół stracił piłkę. Szansę otrzymali gospodarze. Przy rzucie faulowany był Kyle Hines. Zawodnik ten po siedmiu sezonach spędzonych w Moskwie przeszedł do Olimpii i miał wielką okazję na rozstrzygnięcie losów meczu ze swoją poprzednią drużyną. Jednak wykorzystał tylko jeden rzut wolny. Tym samym doszło do dogrywki, w której ważne trójki trafili Daniel Hackett (dwukrotnie) oraz Nikita Kurbanow. CSKA wygrywając 91:87, odniosło 14. wygraną w sezonie i umocniło się na czele tabeli. Aż 20 punktów zdobył Mike James, który przekroczył granicę 2500 punktów zdobytych na parkietach Euroligi. Amerykanin miał także 11 asyst. Double-double zanotowali także Nikola Milutinow (17 pkt. i 19 zb.) i Johannes Voigtmann (13 pkt. i 12. zb.). Rosyjski zespół zdominował grę na tablicach, zaliczając po 30 zbiórek w ataku i obronie.

Kolejny z hitów tej kolejki rozegrano w Stambule. Anadolu Efez mimo udanego początku przegrało 65:73 z Realem Madryt. Decydujące okazały się ostatnie minuty. Królewscy awansowali na pozycję wicelidera tabeli. Zrobiło to kosztem Barcelony, z którą ostatnio przegrali w El Clasico w Lidze ACB. Tym razem Duma Katalonii uległa w Monachium czwartemu w tabeli Bayernowi. Ekipa z Monachium zdominowała rywalizację po przerwie i wygrała 90:77.