Tour de Ski: Maciej Staręga w ćwierćfinale sprintu

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 01.01.2021, 11:10

W kwalifikacjach sprintu techniką dowolną w Val Mustair triumfowali Maja Dalqvist i Federico Pellegrino. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Maciej Staręga, który jako jedyny z 8-osobowej reprezentacji Biało-Czerwonych awansował do fazy pucharowej zawodów.

Jubileuszowa 15 edycja Tour de Ski rozpoczęła się w szwajcarskim Val Mustair od sprintów stylem dowolnym. Organizatorzy podobnie jak w ostatnich latach postanowili nieco uatrakcyjnić widowisko, ustawiając na trasie szereg dodatkowych przeszkód. W związku z tym zmodyfikowano też system startu w kwalifikacjach: po każdych pięciu zawodnikach następowała 2-minutowa przerwa. Do pierwszego etapu touru przystąpiło 66 biegaczek i 84 biegaczy.

Do rywalizacji pucharowej po przerwie powrócili Szwedzi i Finowie. W zmaganiach kobiet to właśnie reprezentantki kraju Trzech Koron zdominowały wyścig kwalifikacyjny. Najszybsza była Maja Dahlqvist, która o niespełna 3 sekundy wyprzedziła Linn Svahn. Trzecią pozycję zajęła biegaczka gospodarzy Nadine Faehndrich. Czołowe lokaty także dla Moi Lundgren i liderki Pucharu Świata Rosie Brennan. W TOP30 zameldowało się aż siedem Szwedek, sztuka awansu nie udała się jedynie sklasyfikowanej na 32. miejscu Ebbie Anderson.

Falstart w tourze zaliczyły reprezentantki Polski. Żadna z trzech podopiecznych trenera Bajcicaka i Justyny Kowalczyk nie awansowała do fazy ćwierćfinałowej. Niezłą dyspozycję zaprezentowała Weronika Kaleta, która zajęła 34. lokatę, ze stratą +15.29 sek. do Mai Dalqvist. Do awansu do ¼ zabrakło nieco ponad sekundy. Bardzo słabo spisały się nasze liderki – Monika Skinder była dopiero 52., a Izabela Marcisz uplasowała się dwie lokaty niżej. Strata Polek do najszybszej Szwedki przekroczyła 20 sek. Wynik rozczarowuje, zwłaszcza jeśli porównamy go z rezultatem trenującej z naszym zespołem Patriciji Eiduki. Łotyszka zajęła w eliminacjach 15. lokatę, tracąc do Dahlqvist niespełna 10 sekund.

Zmagania kwalifikacyjne mężczyzn padły łupem triumfatora dwóch ostatnich pucharowych sprintów – Federico Pellegrino. Za Włochem uplasowali się dwaj biegacze z Rosji – ubiegłoroczny zwycięzca touru Aleksander Bolszunow oraz Artiom Malcew. W czołowej „10”-tce sklasyfikowano także dwóch innych Rosjan: Andrieja Mielniczenko i Aleksandra Terentiewa.

Honor Polaków w Val Mustair uratował Maciej Staręga. Polak uzyskał 26. czas eliminacji, ze stratą +8.39 sek. do Federico Pellegrino. Pozostali czterej podpieczni trenera Lukasa Bauera poza czołową „30”-stką. Kamil Bury zajął lokatę w połowie stawki (42. miejsce), jego brat był 59., a Kacper Antolec i Mateusz Haratyk zostali sklasyfikowani na początku ósmej „10”-tki.

Rywalami Macieja Staręgi w trzecim ćwierćfinale będą: Francuz Richard Jouve (7. pozycja w kwalifikacjach), Rosjanin Aleksander Terentiew (8.), Czech Michał Nowak (12.), oraz reprezentanci gospodarzy: Janik Riebli (17.) i Erwan Kaeser (27.).