Bundesliga: skromne zwycięstwo RB Lipsk w Stuttgarcie

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 02.01.2021, 22:55

Dziewiąte ligowe zwycięstwo w sezonie 2020/2021 odnieśli piłkarze RB Lipsk. W 14. kolejce Bundesligi podopieczni Juliana Nagelsmanna pokonali na wyjeździe VfB Stuttgart 1:0. Komplet punktów Bykom zapewniło trafienie Daniego Olmo.

Ekipa z Lipska przystępowała do tego starcia w roli faworyta i już w 4. minucie świetną szansę miał Angeliño, jednak jego strzał z powietrza został zatrzymany przez bramkarza przeciwników. W 14. minucie zagotowało się pod bramką przyjezdnych. Do futbolówki dopadł Nicolás González, ale dobrą interwencją w tej sytuacji popisał się Willi Orban, blokując uderzenie Argentyńczyka. W 21. minucie Marcel Sabitzer zagrał w pole karne gospodarzy do Emila Forsberga, który został powalony przez Pascala Stenzela. Sędzia Christian Dingert podyktował jedenastkę, do której podszedł sam poszkodowany, lecz intencje zawodnika RB Lipsk wyczuł bramkarz VfB Gregor Kobel. Szwajcar odbił strzał Forsberga na poprzeczkę i uchronił swój zespół przed stratą gola. W końcówce pierwszej połowy blisko szczęścia był Saša Kalajdžić. Silas Wamangituka dograł piłkę do serbskiego napastnika, który z piątego metra nie potrafił skierować piłki do bramki gości. Na przerwę obie drużyny schodziły przy rezultacie 0:0.

Na początku drugiej połowy podopieczni Juliana Nagelsmanna mieli dwie znakomite okazje do otworzenia wyniku. Najpierw w sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali znalazł się Amadou Haidara, jednak jego uderzenie było niecelne. Chwilę później przed szansą stanął Emil Forsberg, ale Gregor Kobel nie miał problemów z wyłapaniem próby Szweda. W 54. minucie golkiper VfB popisał się kolejną dobrą interwencją po strzale głową Williego Orbana. W kolejnym fragmencie przyjezdni dążyli do zdobycia premierowej bramki i dopięli swego w 67. minucie. Po dośrodkowaniu Angeliño piłka odbiła się od Pascala Stenzela i trafiła do Daniego Olmo, który precyzyjnym uderzeniem wyprowadził swój zespół na prowadzenie. W końcówce gospodarze mieli szansę na wyrównanie, lecz uderzenie Waldemara Antona zostało zatrzymane przez Pétera Gulácsiego. Byki utrzymały korzystny rezultat do ostatniego gwizdka i wywiozły z Mercedes-Benz Areny komplet punktów. Dzięki tej wygranej RB Lipsk objął pozycję lidera Bundesligi. Zespół prowadzony przez Juliana Nagelsmanna wyprzedził Bayern Monachium, który w niedzielę rozegra swoje spotkanie 14. serii z FSV Mainz.

W następnej kolejce VfB Stuttgart zagra na wyjeździe z Augsburgiem (10 stycznia, 15:30). Natomiast RB Lipsk podejmie Borussię Dortmund (9 stycznia, 18:30).

VfB Stuttgart - RB Lipsk 0:1 (0:0)

Bramka: 67' Olmo

VfB Stuttgart: Kobel - Stenzel (75' Mavropanos), Kempf (83' Klimowicz), Anton, Sosa - González, Endo, Castro (75' Forster), Mangala, Wamangituka - Kalajdžić (58' Coulibaly).

RB Lipsk: Gulácsi - Upamecano, Orban, Halstenberg - Adams (81' Klostermann), Kampl (66' Poulsen), Sabitzer, Angeliño - Haidara, Forsberg (73' Sørloth), Olmo.

Żółte kartki: Stenzel, Sosa - Sabitzer
Niewykorzystany rzut karny: Emil Forsberg 22' (obrona bramkarza)

Sędzia: Christian Dingert