Koszykówka – EBLK: podsumowanie 14. kolejki
Dawid Lis

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 03.01.2021, 20:21

VBW Arka Gdynia pokonała lubelską Pszczółkę i kontynuuje serię 11 meczów bez porażki w Energa Basket Lidze Kobiet. Bardzo wyrównane spotkanie odbyło się również w Bydgoszczy, gdzie miejscowy KS Basket wygrał z Zagłębiem Sosnowiec 82:77. GTK Gdynia musiała natomiast uznać wyższość Enea AZS Poznań i w tym sezonie wciąż czeka na swoją pierwszą wygraną.

Bez niespodzianek w jedynym spotkaniu rozegranym w sobotę, 2 grudnia 2021 roku. CCC Polkowice pewnie pokonało zespół Energa Toruń. Gospodynie kontrolowały boiskowe wydarzenia od samego początku, grając bardzo zespołowo oraz prezentując dobrą organizację gry w obronie. Do przerwy CCC Polkowice prowadziło 47:19. W trzeciej kwarcie koszykarki z Polkowic pozwoliły rywalkom na zdobycie zaledwie czterech punktów. Pełna kontrola przebiegu meczu i dominacja podopiecznych trenera Karola Kowalewskiego pozwoliły szkoleniowcowi na dużą rotację składem. Szansę gry i zdobycia cennego doświadczenia na parkietach Energa Basket Ligi Kobiet dostały młode koszykarki, które na co dzień tak wielu okazji do występów nie otrzymują. Debiut na ekstraklasowych boiskach zanotowała 16-letnia Julia Jeziorna. Najlepiej punktującymi zawodniczkami po stronie CCC Polkowice były Weronika Telenga, która rzuciła ich 16, do swojego dorobku dokładając też 13 asyst, oraz Weronika Gajda - 13 punktów. W drużynie Energa Toruń wyróżniała się Helga Sagerer – 9 punktów. Dzięki temu zwycięstwu koszykarki CCC Polkowice awansowały na drugą pozycję w ligowej tabeli.

W meczu inaugurującym niedzielne zmagania na parkietach Energa Basket Lig Kobiet doszło do pojedynku sąsiadujących ze sobą w ligowej tabeli zespołów - DGT AZS Politechniki Gdańskiej i PolskaStrefaInwestycji Enei Gorzów Wlkp. Mogliśmy zatem oczekiwać bardzo wyrównanego spotkania. I tak właśnie było. Pierwsza kwarta meczu padła łupem zespołu z Gorzowa. To skutecznie podziałało na koszykarki Politechniki, które natychmiast rzuciły się do odrabiania strat, wygrywając tę część spotkania 23:16. W przerwie na tablicy widniał wynik 38:33. Trzecia kwarta zakończyła się remisem 18:18, zatem wszystko miało się rozstrzygnąć w ostatnich dziesięciu minutach meczu. Szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechyliła ekipa z Gorzowa Wielkopolskiego, zwyciężając w ostatniej kwarcie spotkania 27:16 i wygrywając cały mecz z sześciopunktową przewagą. Najskuteczniejszą zawodniczką w drużynie miejscowych była doskonale znana już polskim kibicom, Jazmine Davis, która rzuciła 18 punktów oraz dołożyła 8 asyst. Natomiast wśród gorzowianek wyróżniała się bardzo doświadczona reprezentantka Polski, Dominika Owczarzak. Rozgrywająca Enei Gorzów rzuciła 15 punktów, zanotowała również 6 zbiórek oraz 12 asyst.

KS Basket 25 Bydgoszcz z niemałymi problemami uporał się z drużyną CTL Zagłębia Sosnowiec. Mimo sporej ilości strat popełnionej w tym meczu przez gospodynie, zespół zagrał na wyższym procencie skuteczności rzutów z gry od rywalek i ten aspekt miał znaczący wpływ na ostateczny rezultat pojedynku. W drużynie gości znakomite spotkanie rozegrały Sydney Wallace (28 puntków) i Jessica January (21 punktów), jednak ich starania nie wystarczyły Zagłębiu Sosnowiec do uzyskania korzystnego wyniku. Po stronie bydgoszczanek prym wiodła kolejna z Amerykanek – Shante Evans, która rzuciła w tym meczu 27 punktów na świetnej skuteczności 75% z gry.

W Gdyni miejscowa Arka podejmowała na swoim parkiecie lubelską Pszczółkę. Starcie tych drużyn zapowiadało się bardzo ciekawie i takie też było. Podopieczne trenera Gundarsa Vetry przegrały pierwszą kwartę, ale z dwóch kolejnych wychodziły już zwycięsko. Po raz kolejny pierwsze skrzypce w drużynie Arki zagrał duet Miškinienė – Kunek. Litewska skrzydłowa zdobyła 27 punktów, natomiast Kunek do dorobku drużyny dołożyła 19 oczek. W drużynie Pszczółki Lublin wyróżniała się Morgan Bertsch (27 punktów). Wyrównany pojedynek ostatecznie zakończył się zwycięstwem VBW Arki Gdynia, która odnotowała swoje jedenaste zwycięstwo z rzędu i potwierdziła tym samym wysoką formę w tym sezonie. Koszykarki Pszczółki spadły na czwarte miejsce w tabeli Energa Basket Ligi Kobiet.

W ostatnim niedzielnym meczu, w Poznaniu miejscowy AZS zmierzył się z drużyną GTK Gdynia. Wynik spotkania otworzyła Daria Marciniak, chwilę później przechwyt zanotowała Banaszak i AZS prowadził 4:0. Gdynianki popełniły w tej części meczu sporo strat, mimo to ambitny zespół GTK nie odstawał znacząco od swoich rywalek i po pierwszej kwarcie przegrywał tylko trzema punktami. Początek drugiej kwarty to seria niecelnych rzutów za trzy punkty po obu stronach, przerwana ostatecznie przez Jovanę Popović, która zagrała akcję 3+1, wyprowadzając swój zespół na siedmiopuntkowe prowadzenie. Enea AZS Poznań przyspieszyła tempo gry i odskoczyła na 18 oczek, gwarantując sobie komfortową przewagę. Po przerwie podopieczne trenera Grzegorza Zielińskiego kontynuowały dobrą grę, skutecznie rozciągając obronę GTK i punktując zarówno z półdystansu jak i zza linii rzutów za trzy punkty. W ostatniej kwarcie spotkania poznanianki jeszcze powiększyły swoją przewagę do 24 oczek, by ostatecznie triumfować w całym meczu, pokonując GTK Gdynia 76:58. W drużynie Enea AZS Poznań najlepszą zawodniczką była Daria Marciniak, która zakończyła spotkanie z dorobkiem 20 punktów i 11 zbiórek. Po stronie gości, 17 punktów zanotowała Alicja Żytkowska, choć na wyróżnienie zasługuje też bardzo aktywna przez całe spotkanie Julia Niemojewska. Zespół z Trójmiasta odnotował jedenastą porażkę w sezonie i dotychczas nie znalazł jeszcze sposobu na dopisanie sobie pierwszych punktów w Energa Basket Lidze Kobiet.

Wyniki 20. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet:

CCC Polkowice – Energa Toruń 79:34 (21:12, 26:7, 15:4, 17:11)

DGT AZS Politechnika Gdańska – PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp 72:78 (15:7, 23:16, 18:18, 16:27)

KS Basket 25 Bydgoszcz – CTL Zagłębie Sosnowiec 82:77 (22:25, 24:16, 14:18, 22:18)

VBW Arka Gdynia – Pszczółka Polski Cukier AZS-UMCS Lublin 85:78 (19:20, 25:22, 22:17, 19:19)

Enea AZS Poznań – GTK Gdynia 76:58 (20:17, 28:13, 17:13, 11:15)